A Bosch elkötelezett a fenntarthatóság mellett, és célja, hogy zöld irányba terelje működését. A vállalat 99%-ban zöldenergiát kíván beszerezni, ezzel is hozzájárulva a környezetvédelmi célokhoz és a megújuló energiaforrások népszerűsítéséhez.
A Bosch esetében figyelemre méltó, hogy az energiaigényének 99%-át zöld forrásokból fedezi, emellett saját, megújuló energiaforrásokat is kiaknáz a kis méretű erőművein keresztül.
Ma a legsúlyosabb környezeti probléma egyértelműen a fajok pusztulása, hiszen a biodiverzitás a Föld védekezőképességének az alapja - hangzott el a podcastban. A hatodik kihalási hullám zajlik, amelyhez hasonló legutoljára 65 millió évvel ezelőtt történt, amikor a dinoszauruszok eltűntek a bolygónkról. Ebben szerepe van a mai klímaváltozásnak, amelynek legfőbb oka a szén-dioxid-kibocsátás.
Ezt ugyan tudjuk, de abba nem feltétlenül gondolunk bele, hogy a szén-dioxid néhány évtized alatt is képes lehet megváltoztatni az éghajlatot, ami radikálisan átalakíthatja az életfeltételeket és a termelési lehetőségeket már a ma élő emberek életében.
Antal Miklós véleménye szerint a jövőben a sivatagosodás folyamata még inkább felerősödik, ami már most is tapasztalható. Ennek következményeként számos terület válhat élhetetlenné, ami nemcsak a migrációs hullámokat generálja, hanem a geopolitikai feszültségek növekedését is előidézheti. Ugyanakkor egy másik, aggasztó forgatókönyv is felmerül: az Észak-atlanti áramlás gyengülése drámai módon megváltoztathatja Nyugat-Európa klímáját. Ez a változás olyan gyorsan bekövetkezhet, hogy jelentős épületállományok válhatnak használhatatlanná, és a közlekedési infrastruktúra is komoly problémák elé nézhet.
A bolygónk sorsára nemcsak az van hatással, hogy mit vásárolunk, hogyan utazunk, mivel fűtünk vagy mennyi hulladékot termelünk, hanem az is, hogy mit eszünk. Elgondolkodtató például a világot - és a közösségi médiát is - bejáró körtekonzerv esete, amelyet Szalóczy Miklós példaként említett. Észak-Amerikában kapható ez a termék, amelynek alapanyaga Argentínából származik, ám Thaiföldön csomagolják, így kétszer körbeutazza az óceánt, mire a vásárlókhoz eljut. Ez azért lehetséges, mert van rá fogyasztói igény - hívta fel a figyelmet a szakember.
A környezet pusztulásának mérsékléséhez, a fenntartható fejlődéshez sürgős lépésekre van szükség. A lakosság mellett a vállalatok, a gyártás, a kereskedelem világában zajló tevékenységek - a méretük és intenzitásuk miatt - ugyancsak hozzájárulnak a környezet szennyezéséhez, de egyben lehetőséget adnak a zöldebb jövő megteremtésére is. Szalóczy Miklós rámutatott az egyik igen fontos és reményt keltő trendre a gazdasági szereplők körében. Egyre több vállalat tesz komoly fenntarthatósági vállalásokat, köszönhetően a jogszabályi kötelezettségeknek, a vevők elvárásának vagy éppen az önként vállalt, szigorú célkitűzéseiknek. "A Boschnál a fenntarthatóság már a tervezőasztalon kezdődik" - jegyezte meg Szalóczy Miklós. Szerinte hamarosan eljuthatunk oda is, hogy a fenntartható működés a vállalatok sikerességének és versenyképességének alapja lesz.
Bár a podcastban nem esett róla szó, sok vállalat a zöld átállást csupán marketingstratégia lehetőségeként kezeli. Ezen cégek zöld programokat indítanak, hogy eltereljék a figyelmet a valódi, sokkal súlyosabb környezetszennyezési problémáikról. Ezt a jelenséget zöldre mosásnak, azaz greenwashingnak nevezzük. Talán még súlyosabb következményekkel jár ez, mintha egyáltalán nem tennének lépéseket a fenntarthatóság érdekében.
A Föld erőforrásainak védelmét és az energiahatékonyságot - számtalan más intézkedés mellett - a Bosch például úgy javítja, hogy 99 százalékban zöldenergiát vásárol és a világszerte meglévő több mint 400 telephelye közül 110-en kis erőművek segítségével saját, megújuló energiát állít elő. Ezek közül az egyik legizgalmasabb megoldás a vállalat salzglitteri gyárában működik, ahol a gázüzemű hidrogéntermelő rendszert kiegészítették egy 5 MW-os napelemrendszerrel, amelynek segítségével a napenergiából zöldhidrogént állítanak elő. Ez jól tárolható, számos módon felhasználható, például üzemanyagcellában elektromos árammá visszaalakítva járművekben, termelési folyamatokban. "Jól látható, hogy az energiatárolás a zöld átállás fontos területe, amelyben a hidrogén valószínűleg kulcsfontosságú szereplő lesz" - emelte ki Antal Miklós a podcastban.
Sokan hajlamosak azt hinni, hogy egyénként alig van hatásunk a világra, és hogy a kis lépések nem számítanak. Ez azonban egy téves megközelítés. A fenntartható életmód kialakítása érdekében fontos, hogy újragondoljuk alapvető értékeinket és mindennapi szokásainkat. Rengeteg lehetőség áll előttünk, hogy aktívan hozzájáruljunk a környezetünk megóvásához. A modern technológia fejlődése is a segítségünkre siet: gondoljunk csak az egyre fejlettebb elektromos autókra, a még hatékonyabb tömegközlekedési rendszerekre, vagy akár az utazási szokásaink tudatos csökkentésére. Mindezekkel nemcsak saját életminőségünket javíthatjuk, hanem a bolygónk jövőjét is formálhatjuk.