A dunaszerdahelyi mészárlás Turek végzetét jelentheti, miután több, Magyarországon és a Felvidéken élő pentito is terhelő vallomásokat tett ellene. (videó) - PestiSrácok

A dunaszerdahelyi mészárlás lesz Turek veszte, miután több magyarországi és felvidéki pentito is ellene vallott? (videó) Szemán László János 2025-01-05

Több, Magyarországon és a Felvidéken élő bűnbánó maffiózó, vagyis pentito, tanúskodott Turek szerepéről a dunaszerdahelyi, tíz halálos áldozatot követelő maffiagyilkosságban. Az említett, becenevével ismert Uszikov Alex, aki számos névváltoztatáson ment keresztül, kétszeres vádlott a leszámolásos ügy keretein belül.

A magyar és szlovák igazságszolgáltatás Tureket az úgynevezett bartellgyilkosság vádjával illeti. A vádak szerint 1999-ben a hírhedt dunaszerdahelyi Sátor-klán vezetője, Sátor Lajos kérésére Turek Budapesten eltüntette barátját és bűntársát, Döcher Györgyöt. Az ügy bonyolultabbá válik, mivel Turek cserébe részt vett a Fontana bárban történt tízes maffiagyilkosságban, ahol több tanú szerint lövészként tevékenykedett.

Huszonhat év elteltével végre elérkezett az igazságszolgáltatás pillanata, amely a dunaszerdahelyi tizes maffiagyilkosság és a budapesti Döcher-féle kettős maffialeszámolás ügyére vonatkozik. Az igazság kiderüléséhez bűnbánó maffiózók, más néven pentitók vallomásaira volt szükség, akik bátran megnyíltak és olyan információkat osztottak meg, amelyek egymásra épülve megerősítették az elkövetők ellen felhozott vádakat.

Sikeres életvédelmi nyomozók, mint Horváth András és Kovács Lajos, úgy vélik, hogy a szervezett bűnözés világában a leszámolások és gyilkosságok rejtélyeinek felgöngyölítése csupán idő kérdése. Igaz, hogy sok esetben akár évtizedek is eltelhetnek, mire a hatóságok eljutnak a megoldásig. A még szabadon lévő maffiózók, amikor szembesülnek a súlyos büntetésekkel, beleértve az életfogytiglani rács mögött töltött éveket, gyakran hajlandóak megnyílni. Büntetésük enyhítése érdekében felfedik a titkokat, és elmondják, ki áll a különféle leszámolások mögött, ezzel segítve a nyomozás előrehaladását.

Ők a pentitok, a bűnbánó maffiózók, akik nélkül reménytelen, vagy legalábbis nagyon nehéz lenne az igazságszolgáltatás dolga. Turek két, egymásból eredeztetett ügye ékes bizonyítéka ennek.

Balról jobbra: néhai Szamaránszky Árpád, alias Paprika, Haris Sándor, azaz Turek és Bodoky Károly (Forrás: szlovák priusz-fotók)

A vádak szerint egy különös bartergyilkosság zajlott le a 90-es évek végén. 1999-ben két, alvilági leszámolásra emlékezhetünk: az egyik esemény Magyarországon, a másik pedig Szlovákiában játszódott le. Február 2-án Budapest XV. kerületében, egy aprócska vendéglő falai között, brutális módon végeztek Döcher György, a félvilágban ismert alvilági figurával, valamint a bolgár Marinov Dimitrovval. Ezt követően, március 25-én Dunaszerdahelyen, a Fontana bárban, egy maffiabeli leszámolás vette kezdetét, amely tíz ember életét követelte, köztük a Pápay-klán fejesét és kilenc befolyásos társát. A nyomozás során, tavaly január 20-án, a Nemzeti Nyomozó Iroda és a megszüntetett NAKA vezetői bejelentették Budapesten, hogy a két ügy szorosan összefonódik. Kiderült, hogy egy magyar és egy szlovák maffiavezér titkos megállapodásra lépett, hogy egymás riválisait eltüntessék a színről.

Sátor Lajos és Turek 2007-ben találkoztak, ami azóta is emlékezetes esemény maradt. (Forrás: TikTok)

Uszikov Alex, aki korábban Debreceni Alex néven volt ismert, még régebben pedig Haris Sándor néven futott, egy sötét és veszélyes tervet szőtt. Kérte a felvidéki maffia vezérének, Sátor Lajosnak a segítségét, hogy távolítsa el bűntársát, Döcher Györgyöt, akivel már megromlott a viszonya. A gyilkosságért cserébe Sátor Lajos azt várta Turektől, hogy végezzen a Pápay-klán tagjaival, akik a riválisai voltak. Az események egyre bonyolultabbá váltak, és a feszültség csak nőtt a háttérben.

A két ügy összefonódása okán a KR NNI és a NAKA szoros és folyamatos kooperációban tárta fel a két leszámolás részleteit, és gyűjtötte össze a bizonyítékokat az ügyek vádképességéhez. A magyarországi leszámolás A Budapest, XV. kerületi étteremben 1999. február 2-án húsz lövés dördült. A vendéglő hátsó boxában hárman ültek. Döcher György a feleségével, illetve a bolgár Marinov Dimitrovval. A fejre leadott lövések következtében a két férfi azonnal meghalt. Az elkövető a feleséget életben hagyta. A leszámolás néhány másodpercig tartott, majd a tettes sietve távozott a vendéglőből, és a rá várakozó társával együtt egy autóval elhajtott a helyszínről.

A vád szerint Bodoky Károly itt végzett Döcherttel és bolgár testőrével. (Forrás: arcanum)

A KR NNI életvédelmi nyomozóinak - szorosan együttműködve a szlovák társszervvel, a NAKA-val - sikerült felderítenie a bűncselekményt. A bizonyítékok egyértelműen alátámasztják, hogy Sátor Lajos két emberének adott utasítást a gyilkosságra: Szamaránszky Árpádnak, alias Paprikának és Bodoky Károlynak. A vád szerint az utóbbi adta le a halálos lövéseket egy Scorpion géppisztolyból, míg társa, biztosította számára kintről a helyszínt, hogy a merénylet ideje alatt senki ne menjen be az étterembe.

Két elkövető, az utasítást adó Sátor Lajos és a sofőr Paprika, sajnálatos módon már nem élnek, így felelősségre vonásukra nem volt lehetőség. Ugyanakkor a gyilkosság megrendelőjét, Uszikov Alexet, akit Turek néven is ismernek, valamint a lövéseket leadó Bodoky Károlyt sikerült elfogni. Mindkettőjük számára a bilincs 2021. október 8-án kattant. Tureket Budapesten fogták el a KR NNI és a TEK közös akciója során, míg Bodokyt egy nemzetközi művelet keretein belül Németországban tartóztatták le.

Magyarországon előre kitervelten, több emberen elkövetett emberölés bűntett elkövetésével vádolják őket, Tureket felbújtóként, Bodokyt végrehajtóként.

Szlovákiában csupán Turek ellen indítottak vádat, míg Bodoky ügyében nem történt hasonló lépés. Mialatt Budapesten hónapok óta zajlott a Döcher-féle gyilkosság körüli büntetőper, Szlovákiában a bartellgyilkosság második szakasza kapcsán, amely a dunaszerdahelyi maffiamészárlásra vonatkozott, csak tavaly novemberben kezdték meg az eljárást.

1999. március 25-én Dunaszerdahely szívében, a Fontana bár falai között egy brutális támadás zajlott, amelynek során három elkövető a hírhedt Pápay-klán tíz maffiózóját likvidálta. A gyilkosok között volt a klán vezére, Pápay Tibor, más néven Papa Joe is. Ez a vérontás nem csupán a bűnözői világot, hanem az egész országot megrázta, hiszen Szlovákia történetének legnagyobb alvilági mészárlásaként vonult be a köztudatba, és a médiában eluralkodott a döbbenet és az elborzadás.

A Fontana-bár kártyaszobája, ahol a sorsfordító játszmák zajlottak, most csendes és sötét, a vérengzés nyomai még mindig érződnek a levegőben. Az események, amelyek ide vezettek, a szlovák rendőrségi akták lapjain elevenednek meg, feltárva a titkokat és intrikákat, amelyek ebben a helyiségben játszódtak le. A falak, amelyek tanúi voltak a szenvedélynek és a csalásnak, most a múlt árnyait őrzik, mintha a kártyák is suttognának a történtekről.

A Nagyszombati Kerületi Ügyészség 2024. novemberében vádat emelt a Nagyszombati Járásbíróságon Uszikov Alex, más néven Turek ellen, aki gyilkosságban való bűnrészességgel, valamint a dunaszerdahelyi V. Richárd ellen bűnsegédként nyújtott támogatással kapcsolatosan áll a vád alatt. Az ügy a dunaszerdahelyi Fontána bárban történt maffiagyilkossággal összefüggésben merült fel. Bodokyt kivették az eljárásból, és egyelőre nem világos, hogy önálló ügyben állítják-e bíróság elé, vagy pedig pentitoként mentesült a felelősségre vonás alól.

A Pápay család kivégzett vezetője és kulcsfontosságú tagjai (Forrás: Paraméter)

Bodoky Károly 2022-ben először osztotta meg történetét a szereplőkről, amikor egy náluk letartóztatott maffiózót kölcsön adtak. Elmondása szerint ő a Fontana földszintjén tartózkodott a vendégek között, miközben Turek és Szamaránszky Árpád (más néven Paprika) felrohantak a lépcsőn a kártyaszobába, ahol Pápayék éppen kártyáztak. Bodoky állítja, hogy Turek és Paprika voltak azok, akik végeztek a Pápay-klán vezetőivel. A maffiózó, aki együttműködött a hatóságokkal, úgy fogalmazott, hogy az események láncolata akkor indult el, amikor Pápayék megrendelték Mikulas Černák, Szlovákia akkori legnagyobb maffiafőnökének kivégzését. Sipos Milán, aki a dunaszerdahelyi másik maffiacsoport egyik vezetője volt és Bodoky barátja, szintén áldozatul esett. Bodoky ezért felajánlotta segítségét Sátor Lajosnak, aki Sipos helyére lépett, és első megbízatásaként a Fontana eseményén való részvételt kérte tőle.

Amikor fiatal voltam, még nem volt világos számomra, hogy mi számít helyesnek és mi nem.

Bodoky elmondta a szlovák kihallgatóknak: „Tollba mondom.” A maffiózó azt is megosztotta, hogy hármasban rejtőzködtek egy Fontana közelében lévő lakásban 3-4 napon át. Aztán Turek kapott egy telefonhívást, és onnantól kezdve elindultak...

Bodoky Károly a dunaszerdahelyi mészárlás helyszíni bizonyítási eljárásán, sisakban, álarc nélkül (Fotó: Paraméter)

Bodoky Szlovákiában tett tanúvallomását felolvasták Budapesten, a Döcher-féle gyilkosság ügyében folyó bizonyítási eljárás során. Azonban nem csupán Bodoky állt ki a bíróság elé Turek ellen, hiszen más tanúk is hozzájárultak a tények tisztázásához.

Kádár Krisztián megállapodást kötött a szlovák hatóságokkal?

Kádár Krisztián a Sátor-klán gazdasági szárnyához tartozott, ám több gyilkosságnál is jelen volt, amiért végül 25 év fegyházra ítélték 2019-ben. Tavaly azonban jóváhagyták a perújítási indítványát, és törölték a büntetését.

Érdekes fordulatot vett az ügy, hiszen az ítélet tényei továbbra is érvényben maradtak, amely szerint a gyilkosságokban való bűnrészesség megállapítást nyert, csupán a büntetést törölték el. Az illetőt azonnal letartóztatták, hogy elkerüljék a szabadlábra helyezését, és még mindig nem tudni, mikor kerül sor a perújításra. Úgy tűnik, Kádár vallomásai hozzájárulhattak több, a leszámolásokkal kapcsolatos ügy tisztázásához, beleértve a dunaszerdahelyi mészárlást is. Bár a bíróság előtt még nem hangzottak el Kádár vallomásai, a maffiózó tavaly novemberben megjelentette Ellenségem ellensége című könyvét, amely A dunaszerdahelyi maffia megbocsáthatatlan bűnei alcímet viseli. A 300 oldalas kötet, amely magyar és szlovák nyelven is elérhető, börtönben készült, és Kádár Krisztián részletesen bemutatja benne a dunaszerdahelyi mészárlás eseményeit.

Kádár Krisztián (Kép forrása: Paraméter)

A leírás szerint Kádár Krisztián úgy véli, hogy közvetett módon ő is érintett a mészárlásban, mivel kölcsönadott pénzt az egyik Raisz-fivérnek. Állítása szerint a Raisz-testvérek biztosították a pénzügyi támogatást a Pápay-klán eltüntetéséhez. Kádár szerint a gyilkosságban három személy játszott kulcsszerepet: Paprika, Bodoky és Turek. Turek volt a "művelet irányítója", aki a Fontana közelében lévő lakásban várakozott a jelzésre, miszerint Pápayék megérkeztek a helyszínre. 1999. március 25-én, este hét órakor Turek telefonhívást kapott Sátor Lajostól, jelezve, hogy indulhatnak. Kádár elmondása szerint Bodoky és Paprika „Rendőrség, mindenki a földre” felkiáltással földre kényszerítették a földszinti vendégeket, majd Bodoky és Turek felrohantak az emeletre, a kártyaszobába, ahol AK-47-esekkel végeztek a parancsot teljesítő maffiózókkal. Pápayék a kommandósoknak hitték a támadókat, és engedelmeskedtek a felszólításnak.

Turek még a két leszámolás közötti kapcsolatot is megkérdőjelezi.

Turek szerint egyáltalán nem függ össze a két ügy és ő egyikben sem volt benne. Szerinte hazudnak a maffiaperekben ellene valló szlovákiai és hazai magyar maffiózók, akik kegyetlensége szerinte egyébként nem ismer határokat. A bíróságokon múlik, hogy hogyan ítélik meg a nyomozóhatóságok és az ügyészségek szerint egymással összefüggő maffiagyilkosságokat.

Kiemelt kép: Turek csapatának védelmi oszlopa, Zamecsnik Tamás, akit a pályán Turek kísér, a sportág iránti szenvedélyük tükröződik a felvételen. (Fotó: paraméter.sk)

Facebook hozzászólás

Kapcsolódó témákbartell-gyilkosságbíróságDöcher-gyilkosságdunaszerdahelyi mészárlásklánPápaySátor LajosTurekVezető

Related posts