A leglényegesebb tanács a magyar űrhajós számára: emeld meg az ágyad lábát egy téglával!

Kapu Tibor hamarosan karanténba vonul társaival az Egyesült Államokban, hogy aztán május 29-én elinduljon a Nemzetközi Űrállomásra az Axiom-4 űrmisszió keretein belül. Közben Budapesten megtartották a Huniverzum - Magyarok a világűrben elnevezésű látogatóközpont megnyitóját, amelyen Ferencz Orsolya úrkutatásért felelő miniszteri biztos többek között arról beszélt, hogy hosszú évtizedeket követően űjjáépítették a hazai űrszektort.
Ferencz Orsolya a látogatóközpont kapcsán hangsúlyozta, hogy ez nem csupán egy egyszerű kiállítás. Szerinte ez a központ egyfajta térkép, amely bemutatja a magyar űrkutatás eddigi fejlődési útját, és egyben előrevetíti a jövőbeli lehetőségeket is, amelyek még várnak ránk.
"Újjáformáltuk ezt a rendkívüli szakterületet, és ma már magabiztosan állíthatjuk, hogy egy új korszak küszöbén állunk. Több mint húsz együttműködési megállapodást kötöttünk különböző országokkal, űrügynökségekkel és a világ vezető űripari cégeivel" - emelte ki a miniszteri biztos.
A Hunor - Magyar Űrhajós Programra 247 érvényes pályázat érkezett, a kiválasztás során több mint 50 szempont volt, az élettani tesztek részletessége sokszor meghaladta a NASA protokollját. Ezen kívül túlélőkiképzésen, izolációs tréningen vettek részt a kiválasztottak, amikor pedig Houstonba megérkeztek a NASA kiképzésére, mindenki biztos volt benne, hogy a legmagasabb követelményeknek is meg fognak felelni.
"A Nemzetközi Űrállomás fedélzetén Kapu Tibor mintegy 30 tudományos kísérletet fog elvégezni, míg Cserényi Gyula a Földről segíti majd a munkáját. Ez nemcsak tudományos szenzáció, de példátlan lehetőség is arra, hogy a magyar tudás és innováció nemzetközi környezetben mutassa meg magát" - jelentette ki Ferencz Orsolya.
"Az űrállomáson töltött idő alatt folyamatosan mélyültünk el az ottani élet és munka sajátos kihívásaiban, a kísérletek lebonyolításának fortélyaiban, valamint az űrkapszulák és rakéták működésének részleteiben. Ezen túlmenően részt vettünk izgalmas tréningeken is, például a helikopterből való víz alatti menekülés gyakorlatán, a centrifugás képzésen és a túlélőképzés programján" - mesélte a magyar űrhajós.
Charles Simonyi, aki 2007-ben és 2009-ben is felfedezte a világűr titkait, videóüzenet formájában osztotta meg gondolatait, és egy különleges tanáccsal bátorította kollégáját.
A rajt előtti héten fokozatosan emeld meg az ágyad lábát, például egy téglával vagy hasonló eszközzel. Ez segít abban, hogy a szervezeted hozzászokjon ahhoz, hogy a vér a fejedbe áramlik, ezzel elkerülve a rossz közérzetet az út első napjaiban, ami felkészülés nélkül kellemetlen meglepetéseket okozhat.
- javasolta.
Az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan, 1980. május 26-án kezdte meg kalandos útját a Szojuz-36 űrhajó fedélzetén, a kazahsztáni Bajkonur űrközpontból. Ez a történelmi esemény 7 nap, 20 óra és 45 percnyi lenyűgöző élményt hozott a világűrben, mely örökre beírta magát a magyar űrhajózás annál is inkább, hogy hazánk neve először csillagászati magasságokba emelkedett.
Farkas Bertalan az Indexnek nyilatkozva megosztotta, hogy mélyen elmerült a saját tapasztalataiban, és számos beszélgetést folytatott a két kiválasztott magyar személlyel.
Ezek a beszélgetések valóban baráti hangulatban teltek, és úgy éreztem, hogy nagy hatással lesz rájuk, ha valaki, aki már az űr mélységeit is megjárta, megosztja velük a saját élményeit. Tibor fantasztikus előkészületeken van túl, és külön figyelmeztettem őt, hogy a súlytalanságban való közlekedés elsajátítása talán a legkomolyabb kihívás számára. Senki sem tudja pontosan, hogy a súlytalanság kinek milyen hatással lesz, ez teljesen egyéni tapasztalat. Azt is mondtam neki, hogy a fedélzetről keresse meg a Kárpát-medencét, és különösen a mi kis 93 ezer négyzetkilométerünket, mert egy magyar számára ez igazán felemelő érzés lehet.
Az Index a látogatóközpont megnyitója után lehetőséget kapott, hogy beszélgessen a kiválasztott magyar űrhajós családjával. Csilla, Kapu Tibor húga, meglepően nyugodtan fogadta a hírt, hogy testvére az űrhajózás irányába fordult. Számára nem volt meglepő, hogy Tibor az űr felfedezésére vágyik.
"Az első reakcióm az volt, hogy ki más jelentkezne, ha nem ő. Amikor távol vagyunk egymástól, akkor nagyon szoros a kapcsolatunk, most is így van. Egy személyes tárgyamat, egy kis ékszert felvisz magával az űrbe, remélem visszahozza" - bizakodott Kapu Csilla.
Az édesanya, Kapu Tiborné, fogalma sem volt arról, hogy mi rejlik fia titkos terveinek hátterében.
Teljesen váratlanul ért a hír, és ami még meglepőbb, hogy én tudtam meg utoljára. Már a legjobb 44 között volt, amikor először megosztotta velem a célját. A kiválasztás után hajnali háromkor érkezett haza, és azonnal megosztotta velünk az örömhírt. Persze nagyon örültünk ennek, de anyaként egy kicsit aggódom is a dolgok miatt.
Kapu Tibor május 29-én kezd izgalmas kalandját, amikor a floridai Cape Canaveralból a SpaceX Falcon-9 rakéta segítségével útnak indul a Nemzetközi Űrállomásra. A Dragon űrhajó fedélzetén a 4. Axiom űrmisszió keretében négy különleges személy lép a világűr varázslatos birodalmába. Kapu Tiboron kívül a csapat tagja Sławosz Uznański-Wiśniewski, aki lengyel küldetésspecialistaként képviseli hazáját, továbbá Peggy Whitson, az amerikai parancsnok, és Shubhanshu Shukla, egy tehetséges indiai pilóta. Az űrutazás során mindannyian új tapasztalatokat szereznek, miközben a tudomány és az emberi lehetőségek határait feszegetik.
Fedezd fel a Huniverzum csodáit! A "Magyarok a világűrben" című interaktív kiállítás május 13-tól várja a látogatókat Budapesten, a Millenáris G épületében. Ne hagyd ki ezt a különleges élményt, ahol a magyar űrkutatás lenyűgöző világába nyerhetsz betekintést!