A "Nyerd meg az életed" első évadának dinamikája és izgalma a folytatásban is garantáltan megmarad!

Az első felvonás után a második is újabb csúcsokat dönt meg.

Négy év telt el azóta, hogy a „Nyerd meg az életed” (Squid Game) című koreai sorozat berobbant a köztudatba, és szinte azonnal elvarázsolta a nézőket. A brutális túlélődráma csendben debütált a Netflixen, de hamarosan világméretű szenzációvá nőtte ki magát. A sorozat titkait már korábban elemeztük, és feltártuk, miért lett annyira népszerű. A sorozat izgalmas kihívásait a neves youtuber, Mr. Beast, a valóságban is megvalósította, ami legalább annyira nagy hatással volt a közönségre, mint maga a műsor. Nem meglepő, hogy Mr. Beast most az Amazonra készít egy grandiózus nyereményműsort „Beast-bajnokság” címmel. Eközben a Netflix is próbálta meglovagolni a hullámot, és elkészítette saját valóságshow-ját a sorozat alapján, amely azonban inkább a körülötte bontakozó botrányok miatt vált emlékezetessé.

Nyereményjátékok, Youtube-videók és egyéb műsorok ide vagy oda, a legtöbben mégis inkább azt várták, maga a thriller mikor folytatódik - kivéve magát az alkotót, Hwang Dong-Hyukot, aki látszólag mindennel foglalkozott, csak épp a Nyerd meg az életeddel nem. Először Umberto Ecót szerette volna filmre adaptálni, majd azon lamentált, hogy sorozatot készít a sorozat sikeréről - végül azonban csak nekilátott a második évadnak is, amely december 26-án debütált a streamingen.

A kritikusok lelkesedése már nem olyan mértékű a második évad iránt, mint az első felvonás esetében: a Rotten Tomatoes adatai szerint a második évad 86%-os, míg az első évad 95%-os értékelést kapott. Ennek ellenére a legújabb évad lenyűgöző nézettséggel debütált: az első héten 58,2 millió nézőt vonzott, ezzel megdöntve a Wednesday 50,1 milliós rekordját. Mindössze 11 nap elteltével a nézettség már 126,2 millióra emelkedett, ami eddig páratlan teljesítmény a Netflix történetében. A Wednesday továbbra is a platform legnézettebb angol nyelvű sorozata 252 millió nézővel, míg a Nyerd meg az életed első évada a legnézettebb nem angol nyelvű program maradt, hiszen az első 91 nap alatt 265,2 millióan követték nyomon. A második évad is gyorsan népszerűvé vált, mindössze egy hét alatt bekerült a nem angol nyelvű műsorok toplistájára, ahol jelenleg csak a Nyerd meg az életed első évada, valamint A nagy pénzrablás harmadik, negyedik és ötödik évada, illetve a Lupin első két része előzi meg. 2025-re várhatóan folytatódik a verseny a Wednesday és a Nyerd meg az életed között, hiszen mindkét sorozat új részekkel jelentkezik majd.

És hogy hogy sikerült a rekorddöntögető második évad? Az újdonság varázsa valóban odalett - immár nem meglepő, hogy mire megy ki a játék, ahogy a szálakat a háttérben mozgatók kiléte sem kérdés -, Hwang Dong-Hyuknak azonban így is sikerül fenntartania a feszültséget. A történet ott folytatódik, ahol az első évad véget ért: a játékot megnyerő Gi-hun ahelyet, hogy eredeti terve szerint felszállt volna a repülőre hogy meglátogassa kislányát, a játékot szervezők nyomába ered. Megszállottan kutatja, a játék főszervezőjének, azaz a 001-es játékosnak, Oh Il-namnak a halálát követően ki folytatta az öldöklő kihívásokat. Nyereményéből bőven tudja finanszírozni szenvedélyét, azonban sehogy sem akad a szervezők nyomára. Közben Jun-ho - aki túlélte, hogy a Frontember, aki nem más, mint a testvére, az első évad végén egy szikla tetején lelőtte, ő pedig a tengerbe zuhant - hasonlóan megszállottan kutat a játék után. A felvezető jelenetek az első évadhoz hasonlóan itt is lassabban csorognak, de így is akad pár egészen székhez szögezős jelenet, például egy életre-halálra menő kő-papír-olló párbaj, vagy épp egy orosz rulett.

Végül Gi-hunnak sikerül visszakerülnie a játékba, ahol egyetlen célja van: szeretné megállítani a vérengzést és a lehető legtöbb embert megmenteni. Először persze senki sem hallgat rá, pedig a már ismerős piros lámpa, zöld lámpa játékot a többség neki köszönhetően éli túl. A sorozat ezt követően válik érdekessé, ám némileg didaktikussá - mindezért pedig épp a játék újításai felelősek. Mint ismert, az előző évadban az első játék után a résztvevők szavazhattak, folytatni akarják-e; hiába voksoltak azonban a befejezés mellett, a többség visszatért, hiszen szorongató élethelyzetéből nem látott kiutat. A második évadban - ahol a szervezők immár a bennfentes Gi-Hunnal is szellemi párbajt vívnak - azonban minden egyes forduló után szavazást tartanak, folytassák-e, a játékosok pedig szavazatuk alapján címkét kapnak (X jelöli azokat, akik az abbahagyás, O pedig azokat, akik a folytatás mellett döntöttek). Így hamar törésvonal keletkezik az emberek között, a feszültség pedig fordulóról fordulóra nő. Az első évad társadalmi mondanivalója a nincstelenek élethelyzetéről és a túlélésért vívott harcáról ezúttal is jelen van, de mellé most csatlakozott maró demokráciakritika is csatlakozott: hiába tartanak szabadnak bélyegzett választást, ha a populistáknak nagyobb a hangjuk, a voksolóknak pedig csak látszólag van választási lehetőségük, akkor nem beszélgetünk semmiféle demokratikus választásról, az egész csak egy show.

A második évadban izgalmas újdonságok várnak ránk: az első kihívás kivételével a többi feladat teljesen megújult. Az új elemek nem csupán szórakoztatóak, hanem valóban friss színt visznek a műsorba, még akkor is, ha a legtöbbnek van hasonló megfelelője. Például a hatfős pentatlonban szereplő jaegi alig tér el a babzsákos dekázástól, míg a vegyülő játék egyfajta székfoglalóként funkcionál. A legmeglepőbb újdonság, a gonggi, már elérhető több magyar bolt polcain is. A folytatásnak jót tett, hogy a fordulatok helyett most a karakterekre helyezik a hangsúlyt: új játékosokat ismerhetünk meg, köztük egy állapotos fiatal lányt, egy nemátalakítás alatt álló nőt, egy angol szlenget használó, drogos rappelt, valamint egy anya-fia párost, akik a szerencsejáték-tartozások miatt keresnek kiutat helyzetükből.

A probléma az, hogy habár az új figurák kellően színesek, többségüket ugyanabba a sablonba öntötték bele, amelyet már az első évad során is használtak. Ismét akad egy önző és nárcisztikus ellenfél, akinek minden megszólalásánál viszket az ember tenyere; nehéz sorsú számkivetett, és a 001-es játékos már megint egy beépített ember: ő a Frontember, vagyis aki a testvérét, a rendőr Jun-hót lelőtte. Mivel a kiléte már nem titok, így inkább csak a motivációja hordoz fordulatot. Apropó, Jun-ho: ő az, akit egy ponton egyszerűen elfeled a forgatókönyv, és már csak szórványosan tér vissza.

A "Nyerd meg az életed" második évada sajnos a folytatások tipikus betegségeivel küzd: hajlamos túlságosan is az első évadra építeni, miközben próbálja magát még izgalmasabb akciókkal és drámai fordulatokkal feldobni. Ennek ellenére a sorozat annyira ügyesen van megvalósítva, hogy még mindig képes fenntartani a figyelmünket. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a Hwang Dong-Hyuk által készített második évad nem zárul le, hanem inkább félbeszakad, hiszen a történet folytatása csak a harmadik évadban érkezik, amely idén debütál.

Related posts