A videóművészet mestereként számon tartott Bill Viola lenyűgöző kiállítással köszönti a budapesti közönséget. A "videókorszak Rembrandtja" jelzőt viselő tárlat nem csupán a technológia és a művészet találkozását ünnepli, hanem a mély emberi érzelmek és ta
A városligeti NEO Kortárs Művészeti Térben lehet ízelítőt kapni a nyáron elhunyt amerikai művész alkotásaiból.
Magyarországon először nyílt önálló kiállítása a kortárs művészet világhírű alkotójának, Bill Violának. A "videókorszak Rembrandtjaként" és "hi-tech Caravaggióként" is jellemezték az amerikai videóművészt, aki a régi mesterekre jellemző érzelmi mélységet és technikai tudást hordozza, miközben a modern technológiát használja.
Viola munkáit olyan neves intézmények állították ki, mint a párizsi Grand Palais, ahol retrospektív tárlata lenyűgözte a látogatókat, a New York-i Modern Művészetek Múzeuma, a Los Angeles-i Megyei Művészeti Múzeum, valamint a londoni Tate Modern. 1995-ben a Velencei Biennálén ő képviselte az Egyesült Államokat, és egyéni kiállításain megjelenő installációi és egycsatornás videói világszerte jelentős hatással voltak a videóművészet fejlődésére.
Petrányi Zsolt kurátor:
Bill Viola a 60-as évek hajnalán lépett a videóművészet színpadára, amikor ez a műfaj még csak gyerekcipőben járt. Munkássága során alaposan felfedezte a videó adta lehetőségeket, míg végül rátalált arra az egyedi kifejezési formára, amely művészetének esszenciáját adja. Munkáira jellemző a széleslátószög alkalmazása, a lassított felvételek használata, valamint azok a totálok, ahol a szereplők mozgása szabadon bontakozik ki, anélkül hogy drámai vágásokat alkalmazna.
A városligeti NEO Kortárs Művészeti Térben Bill Viola három alkotását és egy interjúját láthatja a közönség.
A Találkozás című alkotáson egy sivatagi tájat látunk, amelynek két szélső pontján egy-egy női alak tűnik fel és közeledik felénk. A kép előterébe érve egymás felé fordulnak, és az idősebb átad egy tárgyat, szimbolikusan tudását és tapasztalatát a fiatalabbnak, majd mindketten visszamennek a másik útján a sivatagi mélységbe.
A Csendes hegy című alkotás két külön monitoron mutat egy férfit és egy nőt, akik portréit sokáig szemléljük, míg mindketten egy végtelennek tűnő, kétségbeesett, néma kiáltás mutatnak.
A kiállítás koncepcióját közösen formáltuk a művésszel, és célunk az volt, hogy a zűrzavaros, harsány műfajjal szemben olyan alkotásokat mutassunk be, amelyek a csendet és a nyugalmat hirdetik. Ezek a hang nélküli művek arra ösztönzik a nézőt, hogy belső világában keresse meg a rejtett zajokat, amelyeket a videó megtekintése közben elképzelhet. A tárlat így egyfajta introspektív utazásra invitálja a látogatót, ahol a vizuális élmény a belső hangokkal találkozik.
Az Ősök című mű két alakot mutat, egy sivatagi térben közeledve, egy fiatalabb férfit és egy idősebb nőt. Közeledő útjuk során képüket egy ideig egy porvihar oldja fel a tájban, amiből megerősödve, tisztább körvonalakkal lépnek ki a néző felé.
A lassú, megszakítás nélküli mozgás és az analóg, egyszerű kameratechnika mára Viola videóinak jellegzetességévé vált. Ezzel a megközelítéssel mélyen belemerül az emberi létezés lényegébe, felfedezve az érzelmek árnyalatait, valamint a születés, halál, szenvedés és a tudat különböző állapotainak rejtett összefüggéseit.
Bill Viola júliusban távozott az élők sorából, így a kiállítás nemcsak művészetének gazdagságát hirdeti, hanem emléket is állít a mesternek. A „Csend” című tárlat a Városligetben, a NEO Kortárs Művészeti Térben egészen jövő márciusig látogatható, lehetőséget adva a közönségnek, hogy elmerüljön Viola lenyűgöző életművében.