A világ legkisebb pacemakere apróbb, mint egy szemnyi rizs!
A legfrissebb információk alapján úgy tűnik, hogy az új pacemaker kifejlesztése során a szakértők optimista becsléseket fogalmaztak meg, miszerint a következő két-három évben már emberi alanyokon is megkezdődhetnek a klinikai tesztelések.
Világszerte számos ember él pacemakerrel, amely elektromos impulzusokkal segíti a szív normális működését. Egy amerikai kutatócsoport célja az volt, hogy támogassa azokat a gyermekeket, akik veleszületett szívhibával születtek, és akiknek a műtétet követően ideiglenes pacemakerre van szükségük. Ez a megoldás különösen fontos, hiszen a kis betegek közül sokan a műtét után egy héten belül igénylik az eszközt. Ezen kívül a pacemaker a felnőttek számára is hasznos lehet, segítve a szívverésük helyreállítását a szívműtétek utáni rehabilitáció során - áll a ScienceAlert cikkében.
Jelenleg az ideiglenes pacemakerek esetében a műtéti beavatkozás során elektródákat kell a szívizmokra varrni, amelyek drótokon keresztül csatlakoznak a beteg mellkasán elhelyezett elektromos meghajtású készülékhez. Amikor a pacemaker már nem szükséges, az orvosok vagy az ápolók eltávolítják a vezetékeket, ami néha sérülésekhez vezethet. Érdekes módon, Neil Armstrong, aki az első ember volt a Holdon, belső vérzés következtében hunyt el, miután 2012-ben eltávolították ideiglenes pacemakerét.
Az újonnan kifejlesztett pacemaker azonban vezeték nélküli, mindössze egy milliméter vastag és 3,5 milliméter hosszú, így elfér egy injekciós tűben. Úgy tervezték, hogy ha már nincs rá szükség, feloldódik a szervezetben, így megkímélve a pácienseket az invazív beavatkozástól - mondta John Rogers, a Northwestern Egyetem bioelektronikai eszközfejlesztésének vezetője az egyetem híroldalán.
A pacemaker működését egy innovatív megoldás teszi különlegessé: a páciens mellkasán elhelyezett puha tapasz folyamatosan figyeli a szívverés szabálytalanságait. Amikor a tapasz észleli ezeket az eltéréseket, egy fényjelzés aktiválódik, jelezve a pacemakernek, hogy milyen típusú szívverést kell generálnia. Ezt a forradalmi megközelítést részletesen bemutatja egy nemrégiben a Nature folyóiratban megjelent tanulmány, amelyet Rogers és kutatócsoportja jegyez.
A pacemakert egy úgynevezett galvanikus cella táplálja, amely a test folyadékát használja fel arra, hogy a kémiai energiát elektromos impulzusokká alakítsa, amelyek stimulálják a szívet. A tanulmány szerint a pacemaker eddig egereken, patkányokon, sertéseken, kutyákon és emberi szívszöveteken végzett laboratóriumi tesztek során hatékonyan működött.
Rogers az AFP-nek elmondta, hogy becslése szerint a pacemakert két-három éven belül embereken is tesztelhetik. Hozzátette, hogy a laboratóriuma egy start-up céget indított ennek a célnak a megvalósítására. A jövőben az új eszköz alapjául szolgáló technológia "egyedi és erőteljes stratégiákat is létrehozhat az emberi egészséggel kapcsolatos társadalmi kihívások kezelésére" - jelentette ki.