Aki nem bízik őszintén Amerikában, az egy levélből értesül arról, hogy mekkora büntetővámot szabnak ki rá.

Donald Trump ténylegesen ki fogja vetni az április 2-án belengetett, de később 90 napra felfüggesztett brutális büntetővámokat a világ azon országaira, amelyek nem "jóhiszeműen" tárgyalnak az Egyesült Államokkal - mondta Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter vasárnap.
Bessent ugyanakkor nem fejtette ki, hogy pontosan mit tekintenek jóhiszemű tárgyalási gyakorlatnak - jelenti a Reuters.
Az április 2-án tett bejelentés, amely sokakat – köztük a republikánusok egy részét is – meglepett, után egy héttel Trump jelentős lépést tett. A korábban 100 százalék feletti büntetővámok túlnyomó részét 10 százalékra csökkentette, amely lépés a következő 90 napra vonatkozik. Ezen kívül Kína esetében egy másik döntésével 30 százalékos vámot állapított meg.
Trump a múlt pénteken, május 16-án felfedte, hogy milyen stratégiát alkalmaznak a világ 150 érintett országával zajló vámügylet tárgyalásainak lebonyolítására. Két-három héten belül levélben értesítik a nemzeteket arról, mennyit kellene fizetniük ahhoz, hogy gazdasági kapcsolatokat ápolhassanak az Egyesült Államokkal. Az érintett országoknak lehetőségük lesz fellebbezni a levélben szereplő feltételek ellen, vagyis kérhetik a vámok csökkentését. Ugyanakkor Trump világossá tette, hogy az amerikai diplomaták nem tudnak minden egyes ország képviselőjével személyesen egyeztetni. Az igazán fontos nemzetekkel azonban, mint például Nagy-Britanniával, már sikerült megkötni egy kétoldalú megállapodást, amely a 10%-os általános vámszintet és az acél- valamint autóvámok mérséklését tartalmazza.
Bessent most pontosította a helyzetet, és kiderült, hogy van 18 kereskedelmi partner, akikkel az Egyesült Államok kiemelten foglalkozik. A pénzügyminiszter kifejtette, hogy csupán azok az országok fognak levelet kapni, amelyek nem jóhiszeműen lépnek fel. Bessent világossá tette, hogy a levelekben egyszerűen közölni fogják az érintettekkel, hogy "ennyi meg ennyi" lesz a vonatkozó vám, és arra is utalt, hogy ez valószínűleg az április 2-án bejelentett számokra fog vonatkozni. Ez a megközelítés nyilvánvalóan eltér attól, amit Trump pénteken felvázolt. A zűrzavar azonban már a Trump-adminisztráció mindennapi gyakorlatává vált. Bessent azt is megjegyezte, hogy nem feltétlenül egyes országokkal folytatnak tárgyalásokat, hanem sok esetben regionális megállapodásokra törekednek, például Közép-Amerikára vagy Afrika bizonyos részeire vonatkozóan.