Az élelmiszer árak ugyan meglehetősen magasak, de Trump állítólag nem jelent kockázatot a pénzügyi helyzetünkre.

Az Egyesült Államok protekcionista vámpolitikája hetek óta feszültséget kelt a nemzetközi piacon. Mint ahogy már többször is említettük, a részvényárak komoly visszaesést mutattak, Kína pedig határozott intézkedésekkel reagált a helyzetre. Ezen kívül az Európai Unió is aktívan tárgyal a potenciális válaszlépésekről.
Az európai élelmiszerkereskedelem szereplői aggodalommal figyelik, hogy a tartós inflációs nyomás mellett Donald Trump vámpolitikája és a lehetséges áremelkedések miként befolyásolják a fogyasztói magatartást, valamint a nemzetgazdaságok teljesítményét. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ezek a tényezők jelentős hatással lehetnek a piaci dinamizmusra és a vásárlói bizalomra.
A németországi és európai kiskereskedelem élvonalában álló Rewe-csoport, amely többek között a Penny és Billa láncokat is üzemelteti, most a kedélyek megnyugtatására törekszik. Lionel Souque, a csoport vezérigazgatója, optimistán nyilatkozott a vámháború következményeiről, hangsúlyozva, hogy nem várható jelentős áremelkedés a német szupermarketekben. Souque véleménye szerint az iparág felkészült a kihívások kezelésére, és a fogyasztói árak nem fognak drasztikusan megugrani.
Ezzel együtt jelezte, hogy néhány termék ára az ellenvámok miatt felszökhet, bár csak alig észrevehető módon, mivel az európai piacon árult amerikai márkák nagy része, mint például a Coca-Cola vagy a Mars, nem az Egyesült Államokban, hanem Európában kerül le a gyártósorról.
Ahogyan már említettük, a német vásárlók jelentős többsége ellenzi Trump protekcionista lépéseit és agresszív kereskedelempolitikáját. Ennek következményeként sokan döntöttek úgy, hogy nem vásárolnak amerikai termékeket vagy szolgáltatásokat. Sőt, van olyan hely, ahol a tiltakozás részeként az üzletekben felborítják az USA márkáit a polcokon.
A Rewe vezetője úgy véli, hogy az amerikai elnök döntései miatt nem érdemes pánikba esni. Szerinte a higgadt és összefogott reakció a kulcs a negatív következmények elkerülésében. Egy javaslata például, hogy a helyi termékek vásárlásával támogassuk az európai piacokat, ezáltal erősítve a helyi gazdaságokat.
A Spiegelnek adott interjú során kifejtette, hogy a Rewe nem kívánja válaszra méltatni Trump vámpolitikáját az amerikai termékek eltávolításával a kínálatából. Az indoklása szerint a bojkott következményei kedvezőtlenül érintenék azokat az európai munkavállalókat, akik amerikai vállalatoknál dolgoznak.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy bár a tarifaviták miatt a közeljövőben nem várható jelentős áremelkedés, mégis az Egyesült Államok klímacélokkal kapcsolatos elutasítása komoly kihívások elé állítja az európai nagyvállalatokat. Ezek a cégek továbbra is elkötelezettek az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése mellett, de az amerikai döntés a következő években megnehezíti a dolgukat.
Elemzők mindenesetre aggódva figyelik az inflációt fő nyugati partnerünknél is, ahol tavasszal tovább nőttek az élelmiszerárak.
A Stiftung Warentest pedig megfigyelte ugyanazt a jelenséget, ami itthon is tapasztalható: eszerint míg korábban a nagy kereskedelmi láncok saját márkás termékeinél az olcsóság volt a fő vonzerő, az ilyen árucikkek árai csaknem kétszer olyan mértékben emelkedtek az inflációs sokk óta, mint a gyártói márkás termékeké.
Ráadásul egyre több rejtett áremelés is történik, például az alacsonyabb töltési mennyiségek vagy az új, egyszerűbb alapanyagokat felhasználó receptek miatt.
Márciusban az Egyesült Államokban meglepő módon csökkent az infláció, köszönhetően az alacsonyabb energiaáraknak. Ugyanakkor a legfontosabb alapvető szükségletekért továbbra is jelentős összegeket kell kifizetni.
Mark Kelly, az amerikai szenátor, nemrégiben a közösségi médiában osztotta meg tapasztalatait egy próbavásárlás során. Kiderült, hogy hét alapvető élelmiszer, köztük saláta, tojás és mogyoróvaj, összesen 46,73 dollárba (41,09 euró, körülbelül 16,700 forint) került. Ez a költség azt jelenti, hogy egy Arizonában minimálbérért dolgozó munkavállalónak három órát kellene dolgoznia, hogy fedezze ezt az összeget - számolt be róla az Express.
Húsvét közeledtével a madárinfluenza következményeként megugró tojásárak is a figyelem középpontjába kerültek. Az Egyesült Államok boltjaiban egy tucat tojásért közel hét dollárt kértek, ami január óta körülbelül két dolláros drágulást jelent. Az ünnepi időszakban ez a jelentős áremelkedés sokak számára beszédtémává vált.
A széles körben elterjedt aggodalmakkal ellentétben viszont Trump nagypénteken kijelentette, hogy az élelmiszerárak csökkentek, a tojás ára pedig csak "túl alacsony" volt eddig.
Magyarországon a kormány szoros figyelemmel monitorozza az élelmiszerinfláció alakulását. Ha kedvezőtlen trendek mutatkoznak, akkor lehetősége van arra, hogy meghosszabbítsa vagy akár kiterjessze a május végéig érvényes árrésstopot, amely közel ezer terméket érint.
Megírtuk: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter jelezte, hogy mivel az eddig 18,8 százalékos árcsökkenést elérő intézkedés kivezetése újabb emeléseket hozhat, a döntés előtt mérlegelni fogják a kockázatokat, és lehetséges, hogy csak fokozatosan mentesítik a piacot a korlátozás alól.
Semmiféleképpen nem szabad megengedni, hogy az árak emelkedése és az élelmiszerinfláció 5 százalék fölé kússzon - emelte ki. Ez különösen lényeges, mivel a reálbér növekedésének megőrzése érdekében az infláció jelenti a legnagyobb kihívást.