Az Unió örömmel fogadná vissza a briteket, azonban az újra csatlakozáshoz más feltételek teljesítése szükséges, mint korábban.

Franciaországban, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban egyértelműen a többség támogatja az Egyesült Királyság visszatérését az EU-ba, azonban néhány feltételt is megszabnának, de ezek nem lennének túl szigorúak. Az európai közvélemény Skóciát is szívesen üdvözölné a közösség tagjai között.

Egy évtizeddel azután, hogy a britek megszavazták az EU-ból való kilépést, egy júniusi közvélemény-kutatás szerint a blokk négy legnagyobb tagállamában a többség támogatná az Egyesült Királyság újbóli csatlakozását - de nem ugyanazokkal a feltételekkel, mint korábban, és megfosztanák Londont néhány privilégiumtól.

Az Egyesült Királyság lakosságának 55%-a úgy érzi, hogy jobban érezné magát az Európai Unió keretein belül, bár néhányan még mindig ragaszkodnak a régi, úgynevezett "kívülmaradási jogokhoz". Ezek a jogok bizonyos privilégiumokat és a kötelezettségek alóli mentességet biztosítanak. Ha ezeket a jogokat nem tudják visszaszerezni, a támogatottságuk várhatóan 36%-ra csökkenne.

A felmérés készítői szerint ez az eredmény "kutatási patthelyzetet" mutat. Még akkor is, ha a brit munkáspárti kormány idén májusban "újraindításról" tárgyalt az EU-val.

London és Brüsszel megállapodást kötött a Brexit óta erősen megromlott kapcsolataik helyreállításáról, mert csökkenteni kívánják a kereskedelmi akadályokat és védelmi együttműködésen dolgoznak az orosz fenyegetés, a gazdasági toporgás és Donald Trump újabb kereskedelmi fenyegetéseinek árnyékában.

Keir Starmer brit kormányfő már korábban leszögezte, hogy az EU-val kötendő biztonsági paktum a munkáspárti kormány egyik prioritása, és ezt a törekvést a párt a választási programjában is megfogalmazta.

(Emlékezetes, hogy a kilépésről szóló döntés David Cameron konzervatív kormányzása idején született, magas szinten szervezett szélsőjobboldali propagandakampány közepette.)

Az Európai Unió az utóbbi időszakban szinte egyöntetűen arra a következtetésre jutott, hogy a jelenlegi geopolitikai környezet fényében elengedhetetlen a szorosabb kooperáció.

A leglelkesebbek a németek lennének (63), míg Olaszországban 51, Franciaországban 53, Spanyolországban 60% pártolja az újraházasodást.

A válaszok egyre inkább ellentmondásos képet festenek arról, hogy Nagy-Britannia ugyanolyan körülmények között térhet-e vissza az Európai Unióhoz, mint amikor kilépett. Számos kérdés merül fel, például az euró bevezetésének kötelezettsége, valamint az, hogy lehetősége lenne-e kívül maradni a schengeni övezeten, amely az útlevélmentes utazást teszi lehetővé.

Mert ha ez nem történik meg, az európaiak lelkesedése drámaian csökkenhet. A megkérdezettek túlnyomó része úgy véli, hogy a briteknek minden fontos uniós szakpolitikai területen ugyanazokkal a kötelezettségekkel kellene szembenézniük. Ugyanakkor az európai polgárok egyharmada nem is foglalkozik a brit privilégiumokkal, csupán annyit kívánnak, hogy a britek térjenek vissza a közösségbe.

Az EU-párti brit állampolgárok egy része továbbra is nyitott lenne az újracsatlakozás lehetőségére, még akkor is, ha ez magában foglalná az euró bevezetését és a schengeni övezethez való csatlakozást. Azonban ez a csoport már jelentősen csökkent, és jelenleg csupán 36%-ot képvisel.

Az ötödik megkérdezett kontinentális európai ország Dánia, amely kiugrónak bizonyult a britek visszavétele mellett. A dán válaszadók nagyon lelkesek (72%) az Egyesült Királyság újbóli csatlakozása mellett, és sokkal inkább eltűrnék a kívülmaradási rendelkezéseket, mint más európai országok.

Ehhez viszont tudni kell, hogy maga Dánia is egyike annak a három EU-tagállamnak, amelyek a főbb uniós szakpolitikai területeken kívülmaradási feltétellel rendelkeznek, ezért kevésbé érzékenyek erre a kérdésre.

Related posts