Jelenleg csupán két uniós tagállamban tapasztalható magasabb inflációs ráta, mint nálunk.
"Nemrégiben véget ért egy több mint öt évtizedes barátság."
A Privátbankár által készített Európai Inflációs Körkép friss elemzése a márciusi és áprilisi inflációs adatokat vette górcső alá, és megállapította, hogy a magyarországi éves infláció, amely 4,2 százalékra csökkent, nem eredményezett javulást az ország pozíciójában az európai rangsorban. A márciusi 4,7 százalékhoz viszonyítva mért 0,5 százalékpontos csökkenés nem volt elegendő ahhoz, hogy Magyarország akár egy helyet is előrelépjen. A 39 vizsgált európai ország közül mindössze hétben tapasztaltak magasabb inflációt, míg az uniós tagállamok között csupán Észtország és Románia mutatott kedvezőtlenebb adatokat.
A legfrissebb körkép alapján, ha az infláció mértéke 3,5-3,6 százalékra csökkent volna, akkor akár hét-nyolc ország előtt is végezhettünk volna az uniós rangsorban. Az elemzők ezt a forgatókönyvet reálisnak ítélték, hiszen a március 17-én bevezetett árrésstop, amely az egyes élelmiszerekre vonatkozott, áprilisban már egy teljes hónapon át érvényben volt. Ezzel szemben a ténylegesen mért inflációs adatunk csupán a 25. helyet biztosította számunkra az uniós inflációs rangsorban.
A szomszédos országok inflációs mutatói a következőképpen alakulnak: Szlovákiában 3,7%-os, míg Bulgáriában 3,5%-os áremelkedést tapasztaltak. Horvátországban az infláció 3,1%-ra, Szlovéniában pedig 2,3%-ra rúgott. Csehország esetében ez a szám 1,8%-ra módosult.