A francia börtönöket áprilisi támadások sújtották, melyek mögött drogkereskedő csoportok állnak.

A francia hatóságok nyomozása során kábítószer-kereskedő bűnbandák érintettségét tárták fel, ami a közelmúltban történt börtönlátogatásokkal és intézményi támadásokkal áll összefüggésben. Az áprilisi incidensek kivizsgálása érdekében indított akció célja, hogy kiderítse, kik állnak a háttérben és milyen módszerekkel hajtották végre ezeket a támadásokat. A nyomozás során összegyűjtött bizonyítékok alapján 21 gyanúsítottat kíván kihallgatni a szervezett bűnözés elleni hatóság, a Junalco, valamint a terrorellenes ügyészség, a PNAT, amint arról az MTI is beszámolt.
A Junalco és a PNAT pénteken kiadott közös közleménye szerint a gyanúsítottak közül ketten kiskorúak, heten pedig már korábban is őrizetben voltak. Az utóbbiak között van egy ember, aki már a marseille-i drogmaffiához köthető bűnügyben is vádlott. Őt most azzal is gyanúsítják, hogy létrehozta a DDPF (a francia rabok jogai kifejezés rövidítése) nevű Telegram-csatornát, amin először jelentek meg a franciaországi fogvatartási körülményeket bíráló üzenetek.
A Junalco által indított nyomozás során tizenöt olyan bűncselekmény került napvilágra, amelyek bűnszervezet keretein belül előkészítettek és végrehajtottak, beleértve a börtönök és börtönőrök elleni támadásokat is. Ezek a cselekmények április 13. óta történtek Franciaország területén. Az ominózus DDPF felirat először április 13-án tűnt fel Agenben, ahol a Büntetésvégrehajtás-Igazgatási Nemzeti Iskola (Enap) parkolójában felgyújtott hét autó közelében festették meg.
Április közepén több francia börtön ellen is támadást követtek el. Az intézmények közvetlen közelében gyújtottak fel autókat, egy börtön kapujára rá is lőttek. Több börtönőrt az otthonuk mellett támadtak meg. A francia igazságügyi miniszter, Gérald Darmanin már közvetlenül a támadások után, április 15-én arról posztolt, hogy egyértelmű kapcsolat van a támadások és a francia kormány kábítószer-kereskedő bandák ellen megindított kampánya között.
A DDPF-mozgalomnak hívott bűnözői csoport a Telegram-csatornáján a támadások előtt fenyegetéseket tett közzé, de később törölte ezeket, és bezárta magát a csatornát is. A nyomozók megállapították, hogy a mozgalom elindítója komoly a közösségi médiában terjesztette a támadásokra való felhívásait, toborozta az elkövetőket és komoly pénzt is ajánlott nekik. Korábban még volt arról szó, hogy terroristák állhatnak a cselekmények mögött, de a nyomozás szerint szervezett bűnözők által összehangolt és elkövetett támadásokról van szó.