A helyzet egyre súlyosbodik az egészségügyi szektorban: az ország különböző pontjain már 940 háziorvosi praxis vár üresen megoldásra.

Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara egykori elnöke rámutatott, hogy Magyarországon jelenleg 940 háziorvosi praxis áll üresen, ami az elmúlt év során 114 újabb üresedést jelent. Az Economx beszámolója szerint a legnagyobb problémát Pest vármegyében tapasztaljuk, ahol 247 praxis vár gazdára, míg Budapest 191 betöltetlen praxissal követi őt a sorban.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) legfrissebb statisztikái szerint 2025. január 1-jétől további hét praxis kerül orvos nélkül marad a már amúgy is súlyosan érintett területeken. A legnagyobb orvoshiány a következő megyékben tapasztalható:

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2023-ban Magyarországon mindössze 5604 háziorvos és házi gyermekorvos praktizált, ami 144 fővel kevesebb az előző évhez képest. Eközben a betegek száma megközelítette a 72 milliót, ezzel óriási nyomás nehezedik az egészségügyi dolgozókra. A helyzet különösen aggasztó a vidéki, elzárt településeken: itt közel 150 gyermekorvosi praxis üresen áll, és 1400 településen egyáltalán nincs háziorvosi ellátás. Ez a probléma több mint félmillió embert érint, ami az ország lakosságának 5,6 százalékát jelenti.

Az állami egészségügy kihívásai következtében egyre többen választják a magánszolgáltatásokat. Az OECD statisztikái alapján Magyarországon az egészségügyi költségek negyedét a lakosság saját forrásaiból állja, ami jelentősen meghaladja az EU 15 százalékos átlagát.

Related posts