Elhunyt Harkányi Endre, a Vígszínház legendás művésze, aki 90 esztendős korában távozott az élők sorából - Coloré.

Idén márciusban töltötte volna be 91. életévét Harkányi Endre, ám a sors közbeszólt: február 21-én a színész örökre elaludt - adta hírül az Index. Legutóbb 2024. decemberében adtunk hírt állapotáról, amikor is combnyaktörést szenvedett. Bár rehabilitációs intézetbe került, és kedve jó volt, ez is vezethetett halálához.

A balesetet követően így nyilatkozott a Blikknek:

Otthon, a saját kis világomban, megtörtént a váratlan baleset: elestem. A jelenet szinte színpadra illő volt, hiszen négykézláb, mint egy kismadár, kúsztam a telefon felé. Az életösztönöm azonban még mindig éber, és nem hagyott cserben. A házamban él egy kedves baráti házaspár, akiknek az üzlete az alattam található helyiségben működik. Nagy szeretettel fordulnak felém, és mindig figyelnek rám, mint egy éber őrző. Amikor csak szükségem van rá, ellátnak minden jóval, és most is őket hívtam segítségül. Mellettem állnak a nehéz pillanatokban, és még az internetes gondjaimat is orvosolják, ha adódnak. Az ő támogatásuknak köszönhetően igazán biztonságban érzem magam, mintha egy szeretetteljes burok védene a világ viszontagságaitól.

A történtek ellenére kedve jó volt, és pozitívan tekintett a jövőbe:

Ügyesen felépülök, ez a lényeg! Ha másképpen nézném a dolgokat, meg is halhattam volna. Nincs más választásom, csak a jókedv. Az ápolónők is szarvasagancs-illusztrációval a fejükön jönnek-mennek a termekben. Mégiscsak színház az egész világ!

Harkányi Endre életében számos elismerésben részesült, amelyek méltán tükrözik művészi teljesítményét. Kossuth- és Jászai Mari-díjaival a magyar kultúra kiemelkedő alakjai közé emelkedett. Érdemes és kiváló művészként ismerték, emellett a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjaként is maradandót alkotott a színház világában.

A színész pályája nem indult zökkenőmentesen, hiszen zsidó családban látta meg a napvilágot, ami számos szörnyűség tanújává tette. Édesanyját deportálták, míg apja a munkaszolgálat következtében vesztette életét. A fiatal Endre, csupán tíz évesen, egy csillagos ház sötét falai között élt át a holokauszt borzalmait. A nehézségek ellenére, mindössze tizenhárom éves volt, amikor elkezdett színpadra lépni, mégpedig saját magát alakítva Radványi Géza 1947-es Valahol Európában című filmjében. Gyermekszínházi produkciókban szerepelt, és bár családi nyomásra esztergályosnak tanult, végül bátorságot gyűjtött, hogy jelentkezzen a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1957-ben végre színészként lépett ki a Főiskola ajtaján, kezdetét véve így a művészi pályafutásának.

A debreceni Csokonai Színház után ismét a fővárosba került, ahol a Petőfi Színházban játszott, majd a Vígszínházban, a Mikroszkóp Színpadon, a József Attila Színházban, a Művész Színházban, majd 1994-től nyugdíjáig ismét a Vígszínházban.

Számos komikus szerepet játszott a színpadon és a vásznon is. Generációk számára ismert volt hangjáról, hiszen ő volt Mézga Géza, valamint a Vízipók hangja is, de Danny DeVitónak is gyakorta kölcsönözte jellegzetes hangját.

Kevés színész dicsekedhet azzal, hogy a szinkronmunkájával úgy keresett pénzt, hogy egy árva szót sem kellett szólnia. Harkányi Endre egy különös alkalommal a Disney klasszikusában, a Hófehérke és a hét törpe című mesében kapta meg Kuka szerepét. A vicces fordulat az volt, hogy a karakteréről kiderült, hogy néma. A színész jókedvűen végigkövette a szinkronizálást, és a végén a többiekkel együtt boldogan vette át a gázsiját, hiszen a felkérés nem az ő hibájából született úgy, ahogy. Ki mondhatná, hogy némán is lehet pénzt keresni?

Élete egyik legnagyobb tragédiája fia elvesztése volt, aki 2012-ben, mindössze negyvenöt évesen hunyt el. Mindennapjait unokája, Ábel aranyozta be.

Related posts