Elon Musk a határokat is átlépte a túltolásban.

Miközben a magyar kormány Elon Musk két szavas elismerésével dicsekszik, addig az Egyesült Államokban és globálisan is csökken a világ leggazdagabb emberének népszerűsége. Több száz helyszínen szerveztek demonstrációkat ellene, miközben az FBI is létrehozott egy munkacsoportot, hogy kivizsgálja a Tesla ellen irányuló, a piacon is érezhető széleskörű támadásokat.
Elon Musk, a techipar egyik legismertebb alakja, kiemelkedően hangos támogatója lett Donald Trumpnak a milliárdosok színpadán. Már tavaly július óta nyíltan kiállt az egykori elnök mellett, és az elnökválasztási kampány utolsó szakaszában napi 1 millió dollárral segítette Trump ügyét. Viselkedése a nyilvánosság előtt leginkább egy társelnök szerepéhez hasonlítható, ami sokakban felkeltette az indulatokat. Mindezek mellett érdemes elgondolkodni azon, hogy hol is áll Musk politikailag, üzletileg és emberileg, hiszen dél-afrikai gyökerei és amerikai-kanadai identitása egy különös, sokszínű képet fest róla.
Donald Trump, aki noha hírhedt csalások és árulások árnyékában él, mégis Orbán Viktor töretlen támogatását élvezi, kampányának középpontjában a korrupció elleni küzdelem állt. Politikai ellenfeleit automatikusan korruptnak bélyegezte, ezzel próbálva legitimálni saját magát. Eközben Elon Musk, miután titokban karlendítéssel ünnepelte a kormányváltást, a „megcsalt” és „ellopott” pénzekre hivatkozva indított harcot a szövetségi állami intézmények ellen.
A mémkutyáról elnevezett DOGE (Department of Government Efficiency) célja, hogy fokozza a kormányzati hatékonyságot és csökkentse a költségeket, ezért a szövetségi intézmények széles spektrumát célozta meg. Ide tartozik például a posta, az egészségügy, a közoktatás, az államkincstár, a DEI, valamint a humanitárius programok, sőt, még a szövetségi kormányzat is. Elon Musk nemcsak saját vállalatával, a SpaceX-szel, hanem a szövetségi légügyi hivatal és a NASA hasonló területein is versenybe szállt. Egy szövetségi bíró azonban megállapította, hogy Musk részvétele az USAID megszüntetésében alkotmányellenes.
Trump és csapata határozottan elutasította a rájuk irányuló vádakat, hangsúlyozva, hogy a kritikáikat megfogalmazók maguk is érintettek a korrupcióban és más bűncselekményekben. Az elmúlt két hónap során Trump és Musk számos korrupciós ügyről számoltak be, ám ezek gyakran bizonyítékok nélküliek voltak. Eközben azonban számtalan jel utal arra, hogy mindketten különféle eszközökkel próbálják biztosítani saját anyagi gyarapodásukat. Anne Applebaum történész figyelmeztetett arra, hogy Amerika olyan jövő elé nézhet, amely párhuzamba állítható Magyarország jelenlegi helyzetével.
Trumpék többször is elhárították Musk összeférhetetlenségével kapcsolatos aggályokat, arra hivatkozva, hogy ha valóban komoly problémák merülnének fel, akkor Muskot "kihagynák a dologból". Ezzel szemben nem sokkal később napvilágra került, hogy a Pentagon tájékoztatta Muskot az Egyesült Államok Kína ellen tervezett haditervéről. Trump pedig már elismerte, hogy Musk kormányzati és üzleti szerepvállalása miatt az összeférhetetlenség valóban fennáll.
A Wisconsin államban április elsején megrendezett legfelsőbb bírósági választáson a Demokrata Párt által támogatott liberális jelölt győzelmet aratott, még annak ellenére is, hogy Elon Musk jelentős összegeket fektetett be a Susan Crawford ellen indított kampányába. Musk összesen 22 millió dollárt költött Brad Schimel, a másik jelölt kampányának támogatására, továbbá petíciót indított, amelyben arra kérte a választókat, hogy utasítsák el az „aktivista bírákat”. Az aláírók számára 100 dolláros ösztönzőt kínált, emellett három szerencsés résztvevőnek 1 millió dolláros csekket adott át. Ennek ellenére a választás kimenetele nem az ő elképzelése szerint alakult. Az eredmények után Musk a közösségi médiában közzétette: „A baloldal nagy átverése az igazságszolgáltatás korrupciója.”
Elon Musk magát a szólásszabadság harcosaként pozicionálja, ám a valóságban ez inkább képmutatásnak tűnik. Miközben beleszól különböző európai országok ügyeibe, a saját platformján, a Twitter (most már X néven ismert) a digitális szabályozásokat figyelmen kívül hagyva, török ellenzéki fiókokat függeszt fel. Emellett szankcionálja azokat is, akik mernek ellenvéleményt nyilvánítani vele szemben. Peter Pomerantsev, Oroszország szakértője, aggasztónak tartja a helyzetet, hiszen megjegyzi, hogy "Musk politikai aktivitása óta az ukrán hangok eltűntek az X-ről, és nem tudjuk, ki és hogyan hoz döntéseket ebben a zűrzavaros helyzetben."
A szólásszabadság történetében jelentős mérföldkőnek számít az a pillanat, amikor először lépett be a Twitter (jelenlegi nevén X) központjába. Ezt a lépést a New York Times újságírói által írt könyv szerint azonban inkább rombolás és hatalmas káosz előidézőjeként emlegetik a vállalat életében.
Musk gazdagodásának hátterében számos kérdés merül fel, hiszen az amerikai tőzsdefelügyelet éppen 150 millió dolláros pert indított ellene. Az ok: Musk túl késlekedett annak bejelentésével, hogy 2022 márciusában részesedést vásárolt a Twitterben. Ez az ügy rámutat arra, hogy a tőzsdei szabályok betartása mennyire fontos a piaci integritás szempontjából.
Egy 2018-as tweetje kapcsán is jogi problémákba keveredett Elon Musk, amikor azt állította, hogy "a finanszírozás biztosított" a Tesla magánkézbe vételéhez, részvényenként 420 dolláros áron. Ekkor azonban még nem állt rendelkezésére a szükséges pénzügyi háttér. Egy amerikai kerületi bíró megállapította, hogy Musk "meggondolatlan" nyilatkozataiban "nem voltak konkrétumok". A tanúvallomások alapján a Tesla részvényesei összesen 12 milliárd dollárt veszítettek el mindössze 10 nap leforgása alatt Musk tweetjének következtében, ám végül a bíróság nem állapította meg Musk felelősségét a részvényesek által elszenvedett veszteségekért.
Mostanában egyébként a Tesla nyilvános arcának és legnagyobb egyéni részvényesének, Elon Musknak a szövetsége a szélsőjobboldallal megtépázta a Tesla márkáját azok szemében, akik korábban a cég fő vásárlói bázisát alkották: a partvidéki, környezettudatos, felfelé törekvő baloldaliak. Nem világos, Musk hogyan tervezte pótolni ezeket a vásárlókat olyan republikánusokkal, akik régóta ellenzik az elektromos autókat.
A Trumppal közösen készített, kétségbeesett Tesla-reklám a Fehér Ház déli pázsitján mélyen megosztotta a közvéleményt, ahogy a kereskedelmi miniszter felhívása is, hogy az emberek vásároljanak Tesla-részvényeket, nem aratott osztatlan sikert. Az FBI által megfogalmazott fenyegetés, miszerint a Tesla rongálóit belföldi terroristaként fogják üldözni – ami a jogi szakértők szerint a "terrorizmus" fogalmának meglehetősen szokatlan újraértelmezése – tovább fokozta a márka körüli feszültségeket és pánikot.