Az emu, mint alternatív haszonállat, egyre inkább felkeltette a gazdálkodók figyelmét világszerte. Ezek a nagy testű, futómadarak nem csupán különleges megjelenésükkel tűnnek ki, hanem gazdasági előnyeik miatt is egyre népszerűbbek. Az emu húsának alacso

Az emu a világ második legnagyobb madara, magassága elérheti az 1,9 métert, súlya pedig 30-60 kg között mozog. Ausztráliából származik, de alkalmazkodóképessége révén más kontinenseken is megtelepedett.

Hazánkban az elmúlt években nőtt az érdeklődés az emu tartása iránt, elsősorban gazdasági hasznosítása miatt. Egyre több kistermelő és hobbitartó kezdi felismerni a madár különleges adottságaiban rejlő lehetőségeket.

Az emu (Dromaius novaehollandiae) tartása Magyarországon nem engedélyköteles, mivel nem számít veszélyes állatnak. Azonban az állattartóknak be kell tartaniuk az általános állatvédelmi és állategészségügyi előírásokat. Az emuk számára megfelelő méretű kifutót kell biztosítani, mivel nagy mozgásigényű madarak. A kerítésnek legalább 1,8 méter magasnak kell lennie, hogy megakadályozza a szökést.

Fontos, hogy a tartási helyen biztosítva legyen a száraz, szélvédett menedék, különösen a téli időszakban. Bár az emuk jól bírják a hideget, a tartós fagyokat és nedves körülményeket rosszul tűrik. A padozat legyen csúszásmentes, és ajánlott rendszeresen trágyázni, mivel az emuk trágyája gyorsan lebomlik, de nagy mennyiségben fertőzési góccá válhat.

Az emuk táplálkozása változatos, főleg növényi alapú ételekből áll. Az etetésük során darált gabonaféléket, mint például búzát, kukoricát és árpát, valamint zöldtakarmányt kínálunk nekik. Különösen fontos, hogy a takarmány ne legyen túl finomra őrölve, mivel az nem ízlik nekik, míg a túl nagy darabokat sem tudják megfelelően megemészteni. Naponta kétszer látjuk el őket élelemmel, és mindig gondoskodunk arról, hogy friss víz álljon rendelkezésükre.

A táplálék-kiegészítők közül ajánlott a kalcium, különösen tojóknál, illetve a vitaminpótlás a téli hónapokban. A fiatal madarak nevelésekor kezdetben indítótápra, majd növendéktápra kell áttérni, külön figyelmet fordítva az emésztési zavarok megelőzésére.

Az emuk két éves korukra érik el az ivarérettséget. A tojók általában a téli hónapokban kezdenek tojni, és négy-öt naponként egy tojást raknak le. Érdekesség, hogy a hímek felelősek a tojások kiköltéséért, ami valóban különlegessé teszi őket a madarak között. A tojások kelési ideje körülbelül 50-56 napot vesz igénybe. Egyetlen szaporodási szezon alatt akár 20-30 tojás is összegyűjthető, és kedvező körülmények között a kelési arány elérheti a 70-80%-ot is.

A csibék felnevelése során kulcsfontosságú a megfelelő hőmérséklet és páratartalom fenntartása. Az első hetekben célszerű 30-32 °C-os hőmérsékletet biztosítani, amelyet fokozatosan csökkenthetünk, ahogy a csibék fejlődnek. Mivel ezek a kis jószágok rendkívül gyorsan nőnek, a helyigényük is egyre nagyobbá válik. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy rendszeresen mozgassuk őket, és stresszmentes környezetet teremtsünk számukra, hogy egészségesen fejlődhessenek.

Az emu tartásának gazdasági előnyei közé sorolható, hogy gyakorlatilag minden egyes része értékesíthető vagy felhasználható:

Hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az emutermékek, különösen a prémium élelmiszerek és a természetes kozmetikumok szegmenseiben. A kereslet növekedése ellenére a vásárlói bázis még viszonylag szűk, de rendkívül tudatos. A közvetlen termelői értékesítés és a webáruházak kínálhatják a legjobb lehetőségeket a termékek eljuttatására a vásárlókhoz.

Az emuk tartása különösen kedvező állategészségügyi szempontból, hiszen a magyar éghajlaton viszonylag kevés betegség fenyegeti őket. E fajtához tartozó madarak nem mutatnak érzékenységet a hagyományos baromfibetegségekre, sőt, a madárinfluenza ellen is jelentős ellenállóságot tanúsítanak. Ennek következtében a gazdák jelentősen csökkenthetik az állatorvosi kiadásokat és a gyógyszerek alkalmazásának szükségességét.

Bársonyos bélférgek és egyéb parazitás fertőzések megelőzése érdekében javasolt egy jól megtervezett féregtelenítési program bevezetése. A mozgásszervi problémák, különösen a gyorsan növekvő fiatal állatok esetében, hatékonyan elkerülhetők a megfelelő takarmányozás és gondos tartás révén. Emellett a rendszeres állatorvosi ellenőrzések is segíthetnek a problémák korai észlelésében.

Az emutartás Magyarországon még viszonylag fiatal iparág, de a folyamatosan növekvő kereslet és a sokrétű felhasználási lehetőségek révén ígéretes perspektívák előtt áll. Egyre több gazda fedezi fel az alternatív jövedelemforrásokat a megszokott állattartás mellett. Az emu nemcsak különleges külsejével, hanem egyedi termékeivel is kiemelkedik a piacon, így egyre népszerűbbé válik.

A megfelelő marketing és értékesítési csatornák kiépítésével az emutermékek nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi piacon is vonzó alternatívát kínálhatnak. A biotermékként való minősítés lehetősége pedig tovább fokozhatja az értéküket. Emellett a fogyasztói tudatosság növelése és a bemutatófarmok kialakítása is hozzájárulhat a termékek szélesebb körű elfogadásához és keresletének felfutásához.

Related posts