Euronews által végzett felmérés alapján a Fidesz szavazóinak jelentős része is úgy véli, hogy Rogán Antal szankciós ügye káros hatással van Magyarországra.
Sokan közülük úgy gondolják, hogy az amerikaiak politikai motivációi húzódnak meg a háttérben.
A lakosság 74 százaléka hallott már Rogán Antal szankciós botrányáról, de csak 35 százalék van tisztában a részletekkel - derült ki a Euronews megbízásából az Europion által végzett közvélemény-kutatásból.
Az ügy iránti figyelem a kormánypárti szavazók között meglehetősen csekély: mindössze 31 százalékuk nem értesült a történésekről, és csupán 27 százalékuk ismeri a részleteket. Ezzel szemben a Tisza-párti szavazók sokkal tájékozottabbak: 69 százalékuk tisztában van a részletekkel, míg csupán 8 százalékuk nem hallott a botrányról.
A kérdés megítélése kapcsán viszonylag széles körű egyetértés figyelhető meg. A lakosság 51 százaléka úgy véli, hogy az ügy káros hatással van Magyarországra, míg mindössze 21 százalék tartja azt, hogy a botrány nem befolyásolja az ország megítélését.
Még a kormánypárti táboron belül is az előbbi vélemény dominál, hiszen a megkérdezettek 41%-a osztja ezt a nézetet, míg az utóbbi vélemény csupán 37%-ot képvisel.
A döntés 43 százalék szerint "egy jogállami normáknak megfelelő intézkedésként" fogható fel, 30 százalék viszont politikai bosszút lát a történtek mögött. 34 százalék tudja be a történteket a Rogánhoz kapcsolódó korrupciós kockázatoknak, és nagyjából ugyanennyien (31 százalék) vélik úgy, hogy geopolitikai tényezők (például a magyar kormány túlzott oroszbarátsága) áll a döntés mögött.
A kormánypárti táboron belül a politikai bosszú magyarázata sokkal dominánsabb szerepet kap, hiszen a válaszadók 60 százaléka ezt tartja a legvalószínűbb magyarázatnak. E mellett a geopolitikai tényezők is jelentős figyelmet kapnak, hiszen 37 százalék véli úgy, hogy ezek a háttérben húzódó okok, míg csupán 15 százalék említi a korrupciós tényezőket.
A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a kormánypártiak körében csupán 41 százalék szeretné, ha Rogán azonnal lekerülne az amerikai szankciós listáról. Átfogóbb képet kapva, a válaszadók mindössze egyötöde számít arra, hogy Trump beiktatása után a miniszter gyorsan eltávolításra kerül a listáról. Ezzel szemben 45 százalék úgy véli, hogy a helyzet stagnálni fog, és a történet fokozatosan feledésbe merül.
A kutatás lebonyolítása során 16 éves vagy annál idősebb személyeket kérdeztek meg január 10. és 12. között, mobilalkalmazások és egy kiegészítő webes adatgyűjtési módszer segítségével.
A Rogán Antal szankcionálásával kapcsolatos összes cikkünk összegyűjtve itt található. Ezen kívül, részletesen kifejtettük, miért éppen a propagandaminiszter került az amerikaiak látókörébe, amikor a szankciós lista összeállításáról döntöttek.