Ferenc pápa a Szent Péter téren lépett a nyilvánosság elé a virágvasárnapi mise befejeztével, hogy megossza áldását és üzenetét a hívekkel.

Vatikánváros, 2025. április 13. Ferenc pápa a hívekhez intézi szavait a virágvasárnapi szentmise zárásaként a Szent Péter téren. Ezen a jelentős napon, amely a húsvéti nagyhetet vezeti be, a katolikus egyház pálmaágakkal tiszteleg Jézus Krisztus jeruzsálemi bevonulása előtt, emlékezve arra, hogy az Írások szerint Jézus a követői által eléje terített pálmaágakon lépve érkezett a városba. (Fotó: MTI/EPA/ANSA/Fabio Frustaci)
Ferenc pápa a Szent Péter téren tartott virágvasárnapi mise zárásaként lépett a hívek elé, és szívből jövő jókívánságokkal köszöntötte a több mint húszezer fős tömeget, áldott nagyhetet kívánva mindenkinek.
A katolikus egyházfő kerekesszékben érkezett meg a bazilika előtti szabadtéri oltárhoz. Megjelenését a tömeg tapssal köszöntötte. "Jó virágvasárnapot, áldott nagyhetet!" - mondta olaszul a pápa.
Az egyházfő üdvözölte az oltár mellett álló bíborosokat és díszvendégeket, miközben végigjárta a hívőkkel zsúfolt szektor folyosóját. Ferenc pápa legutóbb február 9-én tartott szentmisét a Szent Péter téren.
A pápa 38 napos kórházi kezelését követően március 23-án lépett ki a Gemelli-klinikáról. Azóta, április 6-án, rövid időre részt vett a betegek jubileumi miséjén, ahol köszöntötte a jelenlévőket. Április 10-én a Szent Péter-bazilikát is felkereste, majd szombaton a Santa Maria Maggiore-bazilikában tiszteletét tette, ahol egy fehér rózsacsokrot helyezett el a várost védelmező Szűz Mária-ikonnál.
A szertartás - a hagyomány szerint - körmenettel kezdődött, amely a tér közepén álló obeliszktől a Szent Péter-bazilika előtti szabadtéri oltárig haladt.
Jézus jeruzsálemi bevonulásának emlékére a papok és a hívek pálmalevelekkel és olajfaágakkal érkeztek, amelyeket Sandri bíboros megáldott. A papok különleges, fonott pálmaleveleket hoztak magukkal, amelyek minden évben a festői Sanremo városából érkeznek. A hívek kezében pálma- és olajágak ragyogtak, a Vatikáni Kormányzóság tájékoztatása szerint pedig a téren összesen százötven pálmalevelet és közel kétszázezer olajágat osztottak ki. Ezek az olajágak a Róma környékén található Lazio tartomány gyümölcsöskertjeiből származnak. A szertartás hagyományainak megfelelően a szabadtéri oltárhoz olajfákat is elhelyeztek, hogy még inkább megidézzék az ünnep szellemét.
A szertartás során különböző nyelveken hangoztak el fohászok: a kínaiak az egyház védelméért emeltek szót, míg a franciák a pápát és a papságot támogatták imáikban. Az ukrán nyelvű imák a hitük miatt üldözöttekért szóltak, a németek pedig a szegények és kirekesztettek megsegítéséért fohászkodtak. Japánul pedig azokért imádkoztak, akik a hatalom és erőszak útját járják, kérve, hogy szívük megenyhüljön és a fegyverek kiürüljenek a kezeikből.
A pápa által megfogalmazott homíliát felolvasták a hívek előtt:
Az egyházfő arra hívta fel a figyelmet, hogy Jeruzsálem szívélyesen fogadta Jézust, kitárt kapuival, ám nem sokkal ezután a kereszt súlya alatt kellett elhagynia a várost.
Ma is nagyon sokakat a gyűlölet és az erőszak a kálvária útjára kényszerít, háború és nyomor gyötri őket, de "Krisztus keresztjének hordása soha nem hiábavaló" - hangoztatta a pápai beszéd.
A Vatikán ezen a vasárnapon is írásban tette közzé az Úrangyala-imádságot kísérő pápai üzenetet. Ferenc pápa a világ háború sújtotta területeire irányította a figyelmet, különösen Szudánra, ahol április 15-én két éve kezdődött el a konfliktus. Emellett említést nyert az öt évtizede tartó libanoni polgárháború is, amely szintén mély nyomokat hagyott a térség életében.
A Vatikán előzetes tervei alapján a nagyhét szertartásait a bíborosi testület tagjai váltakozva irányítják, ám nem zárható ki, hogy Ferenc pápa ismét részt vesz az eseményeken, ahogyan azt virágvasárnap is megtette.