Friedrich Merz: Németország a kontinens legfőbb katonai erejét kívánja megalkotni Friedrich Merz, a német politikai tájékoztatás prominens alakja, ambiciózus tervvel állt elő: célja, hogy Németország birtokába kerüljön Európa legerősebb hadereje. Merz vé

Friedrich Merz a "Jólét mindenki számára" címmel, egy héttel beiktatása után tartott beszédében kifejtette, hogy jelentős változtatásokra készülnek Németország politikai irányvonalában. Kiemelte, hogy az új kormány tisztában van az országot érintő nemzetközi és belföldi kihívásokkal, különösen az államháztartás terén. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy reményei szerint hazája "az emberek szorgalma és kreativitása által képes lesz leküzdeni ezeket a nehézségeket".
Bár elismerte, hogy az ország még soha nem tapasztalt ilyen hosszú időszakot gazdasági növekedés nélkül, hangsúlyozta, hogy hazája "újra lehet képes arra, hogy a gazdaság olyan motorjává váljon, amelynek az egész világ csodájára jár." Ezen kívül megjegyezte, hogy szeretnék támogatni az Európai Uniót abban, hogy "a lehető legtöbb" kereskedelmi megállapodást létrehozzon.
"Célunk, hogy Németország és Európa olyan erőssé váljon, hogy soha ne kelljen fegyvert használnunk" - jelentette ki továbbá.
Mint mondta, véget kell vetni azoknak az időknek, amikor Németország "egyszerűen tartózkodott az európai politika kulcsfontosságú pontjait érintő szavazástól".
A kancellár beszédében hangsúlyozta, hogy a Nyugat számára elengedhetetlen, hogy egységes maradjon Ukrajna ügyében. Kiemelte, hogy folyamatosan azon dolgozik, hogy megőrizze az Európa és az Egyesült Államok közötti szolidaritást az ukrajnai konfliktus végkimenetele érdekében. Megjegyezte, hogy a Nyugat nem engedheti meg magának a "békediktátum" elfogadását, és arra figyelmeztetett, hogy a háború kimenetele fogja meghatározni, hogy a jövőben jogállam vagy zsarnokság és katonai erő uralkodik-e Európában és a világban.
"Ukrajna támogatása közös felelősség Európa, Amerika és szövetségeseik részéről (...) Hibát követ el az, aki azt gondolja, hogy Ukrajna egyes területeinek elcsatolása elégséges lenne Oroszország számára" - hangsúlyozta.
Merz emellett úgy vélte, Oroszország áll számos európai városban végrehajtott gyilkosság és a tenger alatti kábelek megrongálása mögött, és azt vetette Moszkva szemére, hogy ezen a módon igyekszik destabilizálni Európát.
Lengyelország kapcsán a kancellár hangsúlyozta, hogy Varsó szerepe a berlini politikai tájképen éppolyan jelentőségteljes lesz, mint Párizsé, különösen az európai politikai irányvonalak alakításában.
A kancellár ezúttal is határozottan kifejezte elkötelezettségét Izrael iránt, hangsúlyozva, hogy annak létezése és biztonsága a német államérdekek szerves részét képezi. Emellett sürgette a Gázai övezetet irányító Hamász nevű iszlamista terrorszervezettel való mihamarabbi tűzszünetet, és kiemelte az izraeli túszok azonnali szabadon bocsátásának fontosságát is. A kancellár felszólította a feleket, hogy minden lehetséges lépést tegyenek meg az övezetet fenyegető éhínség megelőzéséért.