Egy gomb megnyomásával életre kel a történelem.
Hivatalosan is megkezdődött a Máriaffi-kastélyban kialakított interaktív kiállítás megnyitása.
Gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt egyedi élményt kínál a marosszentgyörgyi Máriaffi-kastélyban csütörtökön hivatalosan is megnyitott, több termet felölelő interaktív kiállítás, hiszen a digitális eszközök nyújtotta lehetőségeket kihasználva, látvány- és hangeffektusok révén, mondhatni egy gombnyomásra elevenedik meg a múlt. A Máriaffi-kastélyt a Marosszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal vásárolta meg, majd európai uniós forrásokból újította fel. Egy másik európai projekt keretében sikerült az emeleten egy igen kreatív kiállítást kialakítani, amely digitális, innovatív eszközökkel mutatja be többek között a község történetének a mozzanatait, az egykor itt élt nemesi családok életét, mindennapjait. Ugyanakkor az elképzelés az, hogy a kastély és udvara ne egy statikus, múzeumszerű létesítmény legyen, hanem a közösséget szolgálja, és megtöltsék élettel.
Egy régi álom vált valóra - hangsúlyozta a Máriaffi-kastély felújítása kapcsán Sófalvi Szabolcs, Marosszentgyörgy polgármestere, aki gyerekkori emlékeit idézte fel, azt az időt, amikor a marosszentgyörgyi fiatalok egyik kedvenc helye volt az akkoriban omladozó kastély udvara, és mint mondta, számtalaszor szó esett arról a helybéli gyerekek, fiatalok körében, hogy milyen jó volna látni, hogyan festett egykor, fénykorában a kastély, hogyan éltek a lakói. Ami akkor számukra, marosszentgyörgyi kamaszok számára álom volt, az ma valóra vált.
A község vezetője emlékeztetett arra, hogy már tizenhét évvel ezelőtt, polgármesterré választása alkalmával elhatározta, hogy megújítja a romos kastélyt. Ez a szándék még inkább megerősödött benne, noha akkoriban az épület még nem is az önkormányzat birtokában állt.
A marosszentgyörgyi önkormányzat 2010-ben egy különleges lépésre szánta el magát: megvásárolta a Máriaffi család által birtokolt kastélyt. Az épület tetőszerkezetét önerőből sikerült stabilizálniuk, azonban mivel műemlék jellegű volt, a teljes rekonstrukció túlságosan nagy kihívásnak bizonyult a község számára. Ennek ellenére nem adták fel a tervet, és egy nyertes uniós pályázat révén végül sikerült megmenteni az építményt az enyészettől, így újra impozáns külsejét nyerhette vissza. Sófalvi Szabolcs elmondta, hogy a kastély legelsőként a házasságkötő termét nyitották meg, amely azóta már 430 pár számára szolgált a boldogító igen kimondásának színhelyéül. A kastélyban már hosszú ideje hagyomány, hogy itt kötik össze az életüket a fiatalok: 1640-ben Toldalagi Mihály és a helybéli Petki Erzsébet mondta ki egymásnak az örök hűséget a ma is házasságkötő teremként funkcionáló helyszínen, ahol Rákóczi György fejedelem is jelen volt, hiszen Toldalagi a jobbkeze volt. A teremben kiállították a fiatal pár gyűrűjének másolatát, amelyen a "Szívben összekötve éljünk" felirat díszeleg, és ez a szöveg a mennyezeten is olvasható. A terem berendezése során ügyeltek arra, hogy a házasságkötésre érkező párok számára egyedi és varázslatos környezetet teremtsenek. Az ifjú párnak egy digitális asztalon kirakóst kell összeállítania, majd amikor a korabeli telefonon felhívja őket az esketést végző polgármester, beléphetnek a tükörterembe, ahol a kivetítőn felcsendül a nászinduló, ezzel még emlékezetesebbé téve a pillanatot.
A község vezetője szívből köszönetet mondott a különböző szakterületeken jártas, lelkes szakemberekből álló csapatnak, akiknek közreműködésével sikerült megújítani, berendezni és visszaadni a közösségnek a kastély épületét. A felújítás során jelentős segítséget nyújtott a helyi 98 éves Oltean Péter, aki egykor a Máriaffi családnál dolgozott felszolgálóként. Péter bácsi meséi révén bepillantást nyerhettünk a kastély egykori életébe: elmondta, melyik terem milyen célt szolgált, és ezek alapján igyekeztek visszaadni a régi otthon varázsát modern multimédiás eszközök segítségével. Az interaktív kiállítás különleges élményt kínál a látogatóknak: egy intim kis teremben lehetőségük van kiválasztani, miről szeretnének hallani, és a falra vetített képeken Péter bácsi idézi fel a kastély mindennapjait. Mesél étkezési szokásokról, mulatságos anekdotákról, és elárulja, hogyan juttatta el a gróf lánya a mosdóban titokban írt szerelmes leveleit egy fiatalembernek, akibe beleszeretett, de akitől a szülei eltiltották. A kiállítás emellett a híres marosszentgyörgyi sós fürdő történetével is megismerteti a látogatókat, valamint a második világháború Marosszentgyörgyöt érintő eseményeit is feleleveníti. Az élményt pedig hang- és látványeffektusok teszik még valóságosabbá, lehetővé téve, hogy a turisták láthassák és hallhassák a mennyezetre kivetített bombázó gépeket, így még inkább átélhetik a történelem drámai pillanatait.
Sófalvi Szabolcs véleménye szerint a felújított kastély és az újonnan berendezett állandó kiállítás valószínűleg népszerű úti célként fog szolgálni a turisták számára. A tárlat hivatalos megnyitója ugyan csak mostanában történt, de már az év elején is 2400 érdeklődő zarándokolt el a megújult Máriaffi-kastélyhoz.
Egy régi kastély új életre kelt, amely hosszú időn át romos állapotban hevert, de ma már ismét ragyog a régi szépségében, és a közösséget szolgálja. Ez a siker különösen figyelemre méltó, hiszen a Máriaffi-kastély az elsők között szerepel a Maros megyében teljesen felújított kastélyok sorában. A térségben, ahol országos viszonylatban a legtöbb kastély és kúria található, ez a felújítás mérföldkőnek számít. Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke elismeréssel beszélt a marosszentgyörgyi önkormányzat fáradhatatlan munkájáról, amely a Máriaffi-kastély megmentésére irányult.
- Mostantól ez a kastély nemcsak a múlt nemes pillanatairól, az itt élő családok mindennapjairól számol be, hanem arról az erőfeszítésről is, amit az itt élők tettek a megmentése érdekében. Arról, hogy összefogással és kitartással az ember milyen nagy dolgokra képes - hangsúlyozta a megyei tanács elnöke.
Kinda István, a kiállítás kurátora, főmúzeológus beszédében rámutatott: Sófalvi Szabolcs polgármesterrel 2020 tavaszán találkozott először. A község vezetője azt kérte tőle, hogy egy olyan kiállítást tervezzenek, ami illik Marosszentgyörgyhöz, a kastélyhoz, modern, interaktív és hiteles tartalmat közvetít, ugyanakkor a fiatalok számára is érdekes. Mint mondta, szinte lehetetlen kérés volt, de szimpatikus volt számára, hogy egy olyan önkormányzati vezetővel állt szemben, aki nem kipipálni szerette volna ezt a projektet, hanem a lehető legmagasabb színvonalon megvalósítani. A meglepetés akkor jött, amikor kiderült, hogy nincs egy gyűjtemény, mi több, egyetlen tárgy, fotó sem a leendő múzeumhoz, a kastély eredeti berendezéséből ugyanis szinte semmi nem maradt fenn. Ez szabad kezet adott a szakembercsapatnak, és elindult egy sokszintű tudományos kutatás, áttanulmányozták a települést és a kastélyt érintő publikációkat, online adatbázisokat; gyűjtőket, helytörténészeket, idős embereket kutattak fel, illetve sokat segített a csapatnak Oltean Péter bácsi, aki szemtanúja volt a kastélyban élő család mindennapjainak.
A főmúzeológus hozzátette: az emeleten elkészült az öt termet magában foglaló interaktív kiállítás, de szeretnék megtölteni tartalommal a földszinti termeket is, ahol településtörténeti és népművészeti kiállítás kap helyet, a Marosszentgyörgyön együtt élő magyar, román és roma etnikumok kulturális örökségét fogják ott bemutatni.
Az emeleti kiállítás látogatása az év végéig ingyenes, azonban fontos, hogy előzetesen bejelentkezz a 0721-233-751-es telefonszámon. Ne hagyd ki ezt a remek lehetőséget!