A 28. Csángó Bál különleges színfoltja lesz, hogy fiatal tehetségek lépnek fel a színpadon!

A csángó bálok történetében úttörő eseménynek számít, hogy most először csángó gyermekek lépnek fel a színpadon, számolt be az MTI. Az ünnepélyes rendezvény szombaton a budapesti Millenárison kerül megrendezésre.

A Csángó Bál idén már a 28. kiadásához érkezik, amelyet a Kisebbségekért - Pro Minoritate Alapítvány és a Válaszút Népművészeti Egyesület szervez. Az idei esemény különleges mottóval rendelkezik: "Cinkák és kölkök... Gyermekek a Szeret és a Tatros völgyéből."

Az este folyamán egy igazán különleges eseménynek lehetünk tanúi, ahol a hagyományőrző művészetek színes kavalkádja vár ránk. A Gyimesek völgyéből és Moldvából érkező tehetséges táncosok, zenészek és énekesek varázsolják el a közönséget. Itt lesz Antal Tibor, Antal Viola és Antal Zalán, valamint Fintu Dezső, akik felejthetetlen pillanatokat szereznek nekünk. A Virics zenekar, Lukács István (Luki) és Nyisztor Ilona is színpadra lépnek, hogy megmutassák tehetségüket. Nem maradhatnak ki a Pusztinai Kakasok és a Szeret Ifjúsági Táncegyüttes sem, akik színes táncaikkal hozzák el a hagyományokat. Benke Paulina, Benke Pál, Szarka Meric és Hodorog András is csatlakoznak a fergeteges mulatsághoz, míg Legedi László István, Fejér Mihály és Benke Róbert színesítik a programot. A Lészpedi Gyermektánccsoport és a Gyimesbükki Csalóka Táncegyüttes is bemutatkozik, emelve az este hangulatát. A Hétfalusi Kéknefelejcs Népdalcsoport, Petrás Mária, a Szigony zenekar, a Zurgó együttes és a Somos zenekar gondoskodnak arról, hogy a zene és a népdalok öröme egy pillanatra se lankadjon, miközben a Fanfara Complexa pörgős ritmusai mindenkit táncra perdítenek. Egy varázslatos este vár ránk, tele hagyományokkal, zenével és tánccal!

A színpadi előadást megelőzően megrendezésre kerül a Kőketánc Gyermektáncház, amely az elmúlt években óriási népszerűségnek örvendett a kisgyermekes családok körében. A rendezvény során a hagyományos bemutatók mellett a kortárs művészet izgalmas eszközeivel is betekintést nyújtanak a csángó magyar kultúra gazdag világába. A látogatók megcsodálhatják a Prima Primissima és Magyar Örökség Díjas Petrás Mária lenyűgöző kerámiaalkotásait, valamint Csoma Gergely szobrász és fotóművész szemet gyönyörködtető fényképeit egy különleges kiállításon.

A csángó gasztronómiai bemutató immár szerves részévé nőtte ki magát a Csángó Bál élményének, ezért a Millenáris Parkban idén is lehetőség nyílik arra, hogy ízelítőt kapjunk a hagyományos csángó konyha különlegességeiből.

A színpadi produkciót követően egy sor izgalmas esemény várja a résztvevőket: táncházak, koncertek, énektanulási lehetőségek és egyéb programok színesítik a kínálatot. A hajnalig tartó táncház során a közönség aktívan bekapcsolódhat a csángó magyar kultúra világába. E különleges program keretében moldvai és gyimesi hagyományőrző csoportok segítenek az érdeklődőknek elsajátítani a táncokat és énekeket, akik emellett izgalmas koncerteken is részt vehetnek. A rendezvényen fellépnek moldvai és gyimesi népdalénekesek, zenészek, valamint olyan magyarországi csángó muzsikát játszó együttesek, akik garantáltan felejthetetlen élményekkel ajándékozzák meg a közönséget.

Huszonnyolc évvel ezelőtt az első budapesti Csángó Bál szervezői azért fogtak össze, hogy ráirányítsák a Kárpát-medencei és a nemzetközi közvélemény figyelmét egy veszélyeztetett, törékeny és kiszolgáltatott népcsoportra, a moldvai, gyimesi és a hétfalusi csángókra, az általuk hordozott különleges értékekre. A cél az volt, hogy segítsék a csángó közösségek fennmaradását. A csángók a Kárpát-medence perifériáin, a moldvai csángók azon kívül telepedtek le, és élnek a mai napig.

Related posts