Dél-Korea elnöke hadiállapotot hirdetett ki.
Jun Szuk Jol, Dél-Korea elnöke, kedden késő este egy váratlan televíziós beszéd keretében hadiállapotot hirdetett. Szavai szerint az ország legnagyobb ellenzéki pártját azzal vádolja, hogy titkos kapcsolatokat ápol Észak-Koreával, és államellenes tevékenységekben vesz részt.
Jun Szuk Jol nem osztotta meg, hogy pontosan milyen lépések várhatóak. A CNN tudósítása szerint hivatkozott a parlamenti többséggel rendelkező ellenzéki Demokrata Párt javaslatára, amely a legfőbb ügyészek felelősségre vonására és a kormány költségvetési tervezetének elvetésére összpontosít.
Az elnök az ellenzék tevékenységeit "nyilvánvalóan az állam ellen irányuló magatartásnak" minősítette, amelynek fő célja a lázadás felerősítése. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy ezek a tettek "megbénították az állam működését, és a nemzetgyűlést bűnözők fészkévé alakították át".
A hadiállapot bevezetését elengedhetetlen intézkedésnek tartotta, mellyel célja a "szégyentelen Észak-párti, államellenes erők" felszámolása volt. Döntését azzal magyarázta, hogy az emberek szabadságának és biztonságának megóvása, az ország fenntarthatóságának garantálása, valamint egy stabil nemzet átadása a jövő generációinak alapvetően fontos feladat.
A Yonhap hírügynökség beszámolója szerint a parlament bejárata le van zárva, ami megakadályozza a törvényhozók belépését. Jun Szuk Jol súlyos vádakat fogalmazott meg az ellenzékkel szemben, kijelentve, hogy azok "drogparadicsommá" alakítják az országot, ezzel veszélyeztetve a közbiztonságot és a polgárok megélhetését. Hozzátette, hogy a Demokrata Párt célja a liberális demokratikus rendszer megbuktatása, és megjegyezte: "A nemzetgyűlés a liberális demokráciát aláásó szörnyeteggé vált, és az ország jelenlegi helyzete rendkívül instabil, a teljes összeomlás szélén egyensúlyoz."
A lakosság megnyugtatása érdekében kijelentette: "Minden tőlünk telhetőt megteszünk az államellenes erők mielőbbi felszámolásáért, hogy visszaállítsuk országunk normális működését." Habár elismerte, hogy a hadiállapot bizonyos nehézségeket rejthet magában, azt ígérte, hogy mindent el fognak követni annak érdekében, hogy a lakosságra gyakorolt hatásokat a lehető legkisebbre csökkentsék.
Azt már a 444 teszi hozzá, hogy a hadiállapot elméletileg ideiglenes, de a gyakorlatban a végtelenségig is tarthat. A polgári hatóságok jogköreit erre az időre a hadsereg veszi át, a polgári jogok egy része felfüggesztésre kerül. Az ellenzéki Demokrata Párt vezetője szerint a hadiállapot kihirdetése alkotmányellenes.