Harmadik országból származó karbantartási alkatrészek: ÁFA és vámkezelési szabályok

Olvasónk a karbantartáshoz szükséges alkatrészek kiszállításának adminisztrációs részleteiről érdeklődött. Tüske Zsuzsanna vámszakértő készséggel válaszolt a felmerült kérdésekre.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A megadott körülmények alapján úgy tűnik, hogy az alkatrészekről külön számlát állítanak ki, mint termékértékesítés, míg a javítási szolgáltatásra egy másik számla készül, amely a szolgáltatásnyújtást tükrözi. Ebben az esetben fontos, hogy alaposan áttekintsük a termékértékesítésre és a szolgáltatásnyújtásra vonatkozó jogszabályokat, mivel ezek eltérő szabályozás alá esnek.

Jelen esetben a szolgáltatás teljesítési helye az áfatörvényben szereplő általános szabály szerint alakul, speciális teljesítési hely szabály ugyanis nem vonatkozik rá. Az áfatörvény 37. § (1) bekezdése alapján az adóalany részére nyújtott szolgáltatások esetén a teljesítés helye az a hely, ahol a szolgáltatás igénybe vevője gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van.

Ezek szerint a magyar vállalkozásnak áfamentes számlát kell kibocsátania a harmadik országbeli partnerének, hivatkozva az átörvény 37. §-ára. A szolgáltatás igénybe vevője a saját országának adószabályai szerint fogja rendezni az áfát.

A kiszállításra szánt alkatrészek helyzetének vizsgálata során elsődlegesen a vámjogi aspektusokat kell figyelembe venni. Ezen alkatrészeket a kiszállítást megelőzően kiviteli vámeljárás keretében kell kezelni. Mivel ebben a fázisban még nem zajlik le az értékesítés, a vámkezeléshez egy proforma számla kiállítása szükséges, amely kizárólag vámcélokat szolgál.

A vámeljárás megkezdése a végleges kiviteli eljárás keretében (10-es eljárás) szükséges a vámhatóságnál. A javítás után a harmadik országban beépített alkatrészek ott maradnak, míg a fel nem használt alkatrészek visszahozatala esetén tértiáruként vám- és áfamentes eljárás alá vonhatók, feltéve, hogy ezek önökhöz kerülnek visszaszállításra.

A kiviteli vámeljárás okán a beépített alkatrészekről szóló számlát adómentes közösségen kívüli termékértékesítés jogcímén lehet kiállítani, amennyiben az áfatörvény 98. §-ban foglalt adómentességi feltételek maradéktalanul teljesülnek. Az adómentességet nem befolyásolja, hogy a kivitelkor készült-e EUR1 okmány, mivel az EUR1 okmány nem az áfához kapcsolódik, hanem az áruk preferenciális származó helyzetét igazolja, mely alapján az importáló országbeli vevő vehet igénybe vámkedvezményt.

Related posts