Három hónap leforgása alatt kibercsalók 8,2 milliárd forintot tulajdonítottak el Magyarországon.

Alaposan megugrott a visszaélések száma, az egyetlen biztató adat, hogy az okozott kár értéke csökkent.

Tavaly október eleje és december vége között összesen több mint 8,2 milliárd forintos kárt okoztak csalók, amelyből közel 2,5 milliárd a bankkártyás, bő 5,7 milliárd forint pedig az elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódott - írta hétfőn a CIB Bank a Magyar Nemzeti Bank adataira hivatkozva.

A legfrissebb közlemény alapján kedvező jel, hogy az éves adatok tükrében 2,4 százalékkal csökkent a különféle visszaélések által okozott kár mértéke. Bár a közel 5400 sikeres csalás száma csaknem 44 százalékkal emelkedett az előző évhez képest, a kárérték esetében 4,5 százalékos csökkenést tapasztaltak – tájékoztatott a pénzügyi hatóság. Ezzel szemben a bankkártyás tranzakciókhoz kapcsolódó csalások terén minden mutató emelkedett a 2023-as utolsó negyedévhez viszonyítva: a sikeres visszaélések száma 6,4, míg azok összértéke 2,9 százalékkal nőtt egy év leforgása alatt.

A CIB Bank legfrissebb felmérése rávilágít, hogy a lakosság körében csaknem 60 százalék már találkozott internetes csalásokkal vagy banknevek visszaélésével. Különösen aggasztó, hogy ezek közül 15 százalék azoknak az arányát mutatja, akik valóban anyagi kárt szenvedtek el. A válaszadók tapasztalatai alapján a csalók leggyakrabban telefonon (44%) ütik fel a fejüket, míg sms-ben és e-mailben is szintén jelentős, 42-42%-os arányban próbálkoznak. Az online piactereken való csalási kísérletek sem ritkák, sőt, a megkérdezettek közel egynegyede már hamis weboldalakkal is találkozott. A mobilalkalmazások használatán keresztül történő csalások viszont jóval kevesebb esetben fordulnak elő.

Bártfai Gábor, a CIB Bank információbiztonsági vezetője hangsúlyozta, hogy a leglényegesebb teendő mindenki számára az, hogy megóvja a számláihoz és kártyáihoz tartozó egyedi azonosító adatokat. Ezen adatokat semmilyen körülmények között nem szabad átadni másoknak, még indokolt kérés esetén sem. Továbbá, kiemelte, hogy az elektronikus vásárlások és átutalások során elengedhetetlen a fokozott figyelem: mindig ellenőrizzük a tranzakció részleteit, a felületet, valamint azt, kinek és mekkora összeget utalunk vagy fizetünk.

"Fontos alapelv, hogy soha ne adjuk meg másoknak a hozzáférést a banki tranzakciókhoz használt elektronikus eszközeinkhez, és kerüljük a távoli hozzáférést biztosító szoftverek telepítését is. Emellett érdemes kihasználni a tranzakciós értesítések lehetőségét, valamint a saját pénzügyi szokásainkhoz igazítani a tranzakciós limiteket. Ha már megtörtént a probléma, azonnal értesítsük a számlavezető bankunkat és a rendőrséget is, hiszen a két intézkedés együttesen lehet a leghatékonyabb védekezés" - hangsúlyozta a szakértő.

Related posts