Hogyan biztosítsunk cicánknak nyugalmat a vihar idején? A viharok sok cicának ijesztő élményt jelentenek, de néhány egyszerű lépéssel segíthetünk nekik átvészelni ezt az időszakot. Íme néhány tipp, amely hozzájárulhat a kedvencünk biztonságához és kényel
Sok házikedvenc a legapróbb viharoktól is megretten, ami számos szempontból kockázatos lehet. Egy megijedt állat könnyen felfordulást okozhat a lakásban, sőt, rémületében akár el is szökhet, vagy a legrosszabb forgatókönyv szerint még baleset is érheti őt.
Mielőtt az első dörgés megzörrenne a távolban, kedvenceinkre nézve már sejthetjük, hogy vihar közeleg. Kicsiny barátaink, mint valami különleges érzékkel megáldott lények, messziről érzik az eső előszelét, amely a levegőben lebegő friss illat formájában érkezik, akár egy lágy szellő, akár egy vadabb széllökés kíséretében. A macskák különösen fogékonyak az időjárás apró jeleire: hallják a vihar közeledő moraját, és észlelik a légnyomás finom változásait, valamint a Föld rejtett rezgéseit is, mintha csak egy titkos nyelvet beszélnének az időjárás szeszélyeivel.
Íme néhány hasznos tipp, hogyan óvhatjuk meg négylábú barátainkat a zivatarszezon kihívásaitól. A viharok idején különösen fontos, hogy felkészült legyünk, és biztosítsuk számukra a biztonságot és a nyugalmat.
Teljesen biztos vagyok benne, hogy a legnagyobb biztonságban zárt térben fog tartózkodni, még akkor is, ha a macskák alapvetően nem kedvelik a bezártságot. Ez igaz lehet azokra a cicákra is, akik nap mint nap a szabadban töltik az időt. Néha előfordul, hogy a macskák autók alá bújnak, ami komoly veszélyt jelenthet, különösen, ha például villám csap a járműbe: az állat megsérülhet, vagy akár életveszélyes helyzetbe is kerülhet az elektromos feszültség miatt. A kültéri menedékek, mint például a macskaházak, sem nyújtanak elegendő védelmet viharos időjárás esetén. Összességében tehát a legjobb megoldás, ha kedvencünket zárt helyen tartjuk az ítéletidő ideje alatt, és csak az után engedjük ki a szabadba, hogy a vihar elült.
Mivel a fém kiválóan vezeti az elektromosságot, fontos, hogy minden fém vagy fémes kiegészítőt, például a nyakörvet, eltávolítsunk kedvencünkről. Emellett, amikor szőrös kis barátunk félelmében a bútorok mögé próbál bújni, ezek a kiegészítők súlyosbíthatják a már amúgy is frusztrált állapotát: a macska könnyen megsérülhet, beszorulhat, és nem mellesleg a bútorok is megsínylik az efféle akciókat.
A biztonság érdekében minden kis kedvencünknek érdemes viselnie valamilyen azonosítót. A mikrochip egy megbízható, fémmentes megoldást kínál a háziállatok védelmére. Ez a kis méretű, körülbelül egy rizsszem nagyságú chip az állatorvos által kerül beültetésre, hasonlóan az oltásokhoz. Ma már számos orvosi rendelőben, menhelyen, állatvédő szervezeteknél, sőt, egyre több benzinkúton is elérhetőek chipleolvasó készülékek. Ha sajnos megtörténik a baj, és a kis barátunk elkóborol, a chip leolvasása révén gyorsan visszajuthat hozzánk. Persze ez csak akkor működik, ha a chip benne van, és az ahhoz tartozó információk is naprakészen elérhetőek.
Éppen ezért hangsúlyozzuk mindig, hogy hiteles és aktuális információk szerepeljenek az adatbázisban, amelyeket az állatorvos tud módosítani. Így a változásokat is neki kell jelezned.
Számos olyan termék létezik, amely segíthet megnyugtatni és ellazítani szőrös barátunkat egy vihar idején. Némi kísérletezésbe kerülhet, hogy kitaláljuk, mi működik kedvencünknél, de csakis számukra készült készítményekkel próbálkozzunk. A legjobb, ha ez ügyben kikérjük állatorvosunk véleményét. A cicák például a feromondiffúzorokra, spraykre többnyire jól reagálnak. Próbáljunk ki több terméket, amíg meg nem találjuk négylábú barátunk számára a legmegfelelőbbet.
Készíts macskádnak egy csendes, kényelmes helyet, ahol elvonulhat, ha szüksége van rá. Így gyorsabban visszanyeri a nyugalmát a saját kis békés kuckójában. Ha úgy érzi, hogy szüksége van társaságra, maradj mellette, de lehet, hogy inkább a magányt választja. Figyeld meg a viselkedését, és aszerint reagálj!
Képzeljünk el egy új lehetőséget a figyelem elterelésére: biztosítsunk kedvenc macskánknak olyan játékokat, amelyek garantáltan elnyerik a tetszését, és jutalmazzuk meg őt a megnyugvásért cserébe. Érdemes macskafát elhelyezni, valamint olyan biztonságos teret kialakítani, ahol stresszmentesen mozoghat, különösen viharos időben. Fontos, hogy mi magunk is megőrizzük a nyugalmunkat, és kerüljük azokat a szokásainkból fakadó hirtelen változásokat, amelyek még inkább megzavarhatják kedvencünket. A kiszámíthatóság és a stabilitás segíthet abban, hogy négylábú barátunk biztonságban érezze magát.
Keressünk egy zárt helyet, legyen az egy épület, jármű vagy fészer, ahol biztonságban megvárhatjuk a vihar elmúlását. Ha ez nem lehetséges, mindenképpen tartsuk távol magunkat a fáktól és a magas építményektől; ne próbáljunk meg felmászni semmire, mert ezzel magunkra vonzhatjuk a villámokat. Ha nyílt terepen vagyunk, guggoljunk le a földre, amíg a vihar elvonul, de ne feküdjünk le teljesen, mert az nem biztonságos. A legfontosabb, hogy kerülni kell mindenféle elektromos eszközt és áramforrást.
Vihart követően érdemes legalább 30 percet várni az utolsó dörgés után, mielőtt újra kimerészkednénk. A zivatarok sokak számára félelmetes élmények lehetnek, legyen szó emberekről vagy állatokról. Fontos hangsúlyozni, hogy a villámcsapás kockázata viszonylag alacsony, és léteznek hatékony módszerek a veszélyek csökkentésére. Ha kis kedvencünket a lakásban tartjuk, és igyekszünk megteremteni számára a nyugalmat, az segíthet abban, hogy a vihar átvészelése zökkenőmentesebbé váljon. Érdemes előre tervezni, konzultálni állatorvosunkkal, és figyelembe venni a szakértői ajánlásokat. Ezután már csak hátradőlhetünk, és élvezhetjük a természet csodálatos erejét, tudva, hogy gondoskodtunk a biztonságunkról.