Itt a végjáték? Megkezdődött a mesterséges intelligencia búcsúztatása.
A Szilícium-völgy prominens vezetői úgy vélik, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése még korántsem érte el a potenciális határait. Ezt az állítást Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója emelte ki elsőként, hangsúlyozva, hogy valójában "nincs semmiféle korlát".
Dario Amodei, a szintén MI-alapú Anthropic vezérigazgatója, valamint az Nvidia is igyekeztek tüzet oltani, mondván, hogy szó sincs arról, hogy a modellek fejlesztése belassult volna.
Marc Andreessen, az amerikai üzletember, megfigyelése szerint a fejlődés üteme egyre inkább megállt: a különböző mesterséges intelligencia modellek képességei között egyre kisebb a különbség, és már-már egymásra hasonlítanak.
A vita kapcsán a Business Insider egy tucat szakértőt kérdezett meg az MI éllovas vállalatai közül, akik együttesen úgy fogalmaztak: az új típusú adatok felhasználása, az érvelés beépítése a rendszerekbe, valamint a kisebb, de specifikusabb modellek létrehozása az egyik módja annak, hogy a mesterséges intelligencia fejlődésének kerekei tovább forogjanak.
A kutatók véleménye szerint ennek a helyzetnek két alapvető kihívása is létezik:
A vállalatok, bármennyire is meglepő, szinte teljesen kihasználták a rendelkezésükre álló nyilvános adatok kincsestárát az mesterséges intelligenciák fejlesztéséhez.
az Epoch AI kutatócég előrejelzése szerint a fejlesztők 2028-ra kipréselhetik az összes felhasználható adatot, amivel egy MI-t tanítani lehet.
A lapnak nyilatkozó vezérigazgatók szerint ugyan már elkezdték használni az egyes modellek a multimodális, azaz a képi és a hangi alapú adatokat a szövegesek mellett az MI-laborok, ez a terület továbbra is nagyon kiaknázatlan.
A Lamini LLM társalapítója úgy véli, hogy a magánadatok felhasználása is egy olyan terület, amely még rengeteg lehetőséget rejt magában. A vállalatok gyakran licencszerződéseket kötnek a kiadókkal, hogy hozzáférjenek a hatalmas adatállományaikhoz. Például az OpenAI együttműködéseket alakított ki olyan szervezetekkel, mint a Vox Media és a Stack Overflow, amely a fejlesztők számára készült kérdés- és válaszplatform, hogy a szerzői joggal védett információkat is felhasználhassák.
Másfelől viszont a vállalati igazgatók úgy látják, hogy az MI-fejlesztés menete is megváltozott. A piac felpörgése előtt a kutatók megtehették, hogy minél több adatot tápláljanak be egy-egy MI-modellre. Mostanra azonban a mennyiséget felváltotta a minőség, azaz a pontos, releváns és értékes adatok bevitele.
Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója úgy véli, hogy az MI-fejlesztés terén egy új paradigmát jelenthet, ha a már rendelkezésre álló adatok felhasználásával komplexebb feladatok és műveletek elvégzésére képes modellek kialakítására összpontosítanak.
Erre már van is precedens: az OpenAI idén szeptemberben tette elérhető az o1 nevű modelljét, ami első lépésben először hosszan gondolkodik a problémáról, mielőtt megpróbálná megoldani azt.