Új szobrok gazdagíthatják a Nagyharsányi Szoborpark látványát, mivel megnyílt a pályázati lehetőség.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság pályázati lehetőséget hirdet, amelynek célja új szobrok megálmodása és megvalósítása a vagyonkezelésük alatt álló Nagyharsányi Szoborpark területén.

A mohácsi csata 500. évfordulójának tiszteletére 2025-ben különleges megújulás vár a Villányi Nemzetközi Szobrász Szimpózium (1968-1991) keretében készült szabadtéri műalkotásokra. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága által fenntartott szoborparkban új életre kelnek ezek a művek, így még emlékezetesebbé téve ezt a jelentős történelmi eseményt.

A Villányi Nemzetközi Szobrász Szimpózium jelentős mérföldkő volt a magyar művésztelepi mozgalom és a hazai szobrászat 1960-as évek végén tapasztalható újjáéledésében. A kezdeményezést fiatal, helyi alkotók indították el 1967-ben, akik új utakat kerestek a művészet világában. 1970-től a szimpózium nemzetközi szintre emelkedett, lehetőséget teremtve a különböző országok művészeinek összegyűlésére és kreatív együttműködésére.

Ez volt az első nemzetközi művésztelep Magyarországon a II. világháború után, és egyben az első olyan hazai kollektív szobrászati központ, amely művészettörténeti szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír. Itt a magyar szobrászok szabadon, bármiféle tematikai vagy stiláris korlát nélkül dolgozhattak együtt külföldi kollégáikkal, teret adva ezzel a kreativitásnak és az új művészeti irányzatok felfedezésének.

Az alapítása óta egészen 2009-ig, amikor a művésztelep bezárta kapuit, közel kétszáz alkotó művész fordult meg itt. A hazai és nemzetközi résztvevők egyaránt a szobrászat megújítása érdekében fektették bele kreatív energiáikat, új utakat keresve a formák és anyagok világában.

A Villányi Nemzetközi Szobrász Szimpózium 1972 óta a monumentális kőszobrászat kelet-európai kísérleti központjaként működik, amely később a keleti és nyugati szobrászművészek szakmai fejlődésének és önképzésének színhelyévé vált. E szimpózium játssza a kulcsszerepet a pécsi egyetemi szobrászképzés megerősítésében is, amely az 1990-es évek elején, a Képzőművészeti Mesteriskola létrehozásával vette kezdetét.

A szoborpark varázslatos élményt kínál a látogatók számára, ahol a művészet és a természet harmonikus egyesülése valósul meg. Itt a szobrok és a táj, a kő és annak szülőföldje, a kőbánya csodálatos látványa egyedülálló összhangot alkot, amely elbűvöli a laikusokat és művészetkedvelőket egyaránt.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság elkötelezett amellett, hogy megőrizze ezt a harmonikus összhangot, és a jelenkori értékek gazdagításával átadja a jövő generációinak.

A fent említett alapelvek alapján a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság pályázati felhívást hirdet, amelynek célja új szobrok tervezése és megalkotása a Nagyharsányi Szoborpark területén, amely a park vagyonkezelésében áll.

A pályázat célja olyan innovatív szobrászati művek megalkotása a Szoborpark területén, amelyek tiszteletteljesen és érzékenyen reflektálnak a Villányi Nemzetközi Szobrászati Szimpózium értékeire, szellemi örökségére, valamint a Szoborpark által nyújtott természetes és mesterséges környezet harmóniájára.

A pályamunkákkal kapcsolatban a Kiíró tematikai megkötést nem tesz, autonóm alkotói habitusból fakadó eredményeket vár, amelyek hitelesen, korszerűen mutatnak fel művészeti értékeket.

A Kiíró a szobrászati művek alapanyagaként - a Szoborpark sajátos karakterére tekintettel - elsősorban, de nem kizárólag, a követ választja ki.

A pályázatok benyújtásának utolsó időpontja: 2025. április 7.

A pályázat részletes információi elérhetők a nemzeti park hivatalos weboldalán.

Related posts