Joe Biden közel 2500 olyan drogvétség miatt elítélt személy büntetésének enyhítésére tett lépéseket, akiknek az ügye a drogpolitikával kapcsolatos reformok részeként került előtérbe.

Joe Biden pénteken bejelentette, hogy csaknem 2500, drogvétség miatt elítélt büntetését mérsékli. A hatalmát hétfőn átadó amerikai elnök lépését azzal indokolta, hogy az érintettek a most jelenlegi gyakorlat szerint már nem érdemelnék meg a korábban rájuk kirótt büntetést; az ítéletek mérséklése "lehetőséget biztosít arra, hogy az indokolatlanul hosszú börtönbüntetésüket töltő egyének visszatérhessenek családjukhoz, közösségükbe".

Az elnök arra mutatott rá, hogy az igazságtalan gyakorlat, amely a crack fogyasztását súlyosabb bűncselekménynek tekintette, mint a kokain szippantása, mélyen gyökerezik a társadalmi és faji előítéletekben. Míg a crack használata jellemzően a szegényebb fekete közösségek körében volt elterjedt, addig a drágább kokaint inkább a tehetősebb fehér fiatalok fogyasztották. Az elnöki intézkedés mögött álló befolyásos demokrata politikusok úgy vélik, hogy a rendszerszintű egyenlőtlenségek csökkentése az igazságszolgáltatás terén jelentős lépés Joe Biden politikai örökségének erősítése felé.

Mint ahogyan már korábban részletesen kifejtettük, az elnökök széleskörű kegyelmi jogkörrel bírnak, de ez a jogkör csupán a szövetségi bűncselekményekre vonatkozik. Tagállami bíróságok által hozott ítéletek esetében nem tud beavatkozni, és az eljárások, amelyek a tisztségviselők elmozdítására irányulnak (impeachment), szintén nem tartoznak az ő hatáskörébe.

Joe Biden december 12-én 1502 elítélt büntetését törölte el, akik közül mindannyian már legalább egy évet házi őrizetben töltöttek. Az új döntés értelmében a büntetésük hátralévő részét is otthoni környezetben tölthetik el. Ezen felül az elnök 39 másik elítéltnek is teljes kegyelmet adott, akik nem erőszakos bűncselekmények miatt kerültek rács mögé. A karácsonyi időszak előtt Biden 40-ből 37 halálraítélt büntetését módosította életfogytiglani börtönre. Ennek következtében, amikor Trump január 20-án hivatalba lép, mindössze három ember vár majd halálbüntetésre az amerikai szövetségi börtönökben.

Érdekesség, hogy Biden nemrégiben, ellentétben saját korábbi ígéreteivel, kegyelmet adott fiának. Hunter Biden bűnösnek vallotta magát egy fegyvertartással kapcsolatos vétség és adócsalás ügyében, ám büntetésének mértékéről még nem született döntés, amikor az elnöki kegyelmet elnyerte.

Az elnök az előző évek során több jelentős kegyelmi döntést hozott, amelyek célja a múltban "vétségekért" elítéltek helyzetének javítása volt. Például kegyelmet biztosított azoknak, akik marihuánabirtoklás miatt kerültek börtönbe, valamint a homoszexuális kapcsolatok miatt elítélt veteránoknak is.

Biden pénteki döntése, amely a legtöbb érintettet érinti, egy jelentős büntetésenyhítő elnöki rendelet. Érdemes megemlíteni, hogy hasonló lépéseket már korábban is tettek az Egyesült Államok történetében. Például Jimmy Carter az egyik első elnöki intézkedésével kegyelmet adott mindazonoknak, akik a vietnámi háború alatt elkerülték a besorozást. Ezen kívül Andrew Johnson 1868 karácsonyán hasonlóan járt el, amikor a polgárháborúban a konföderáció oldalán harcoló katonák számára biztosított kegyelmet. Ezek a példák jól szemléltetik, hogy a büntetések enyhítése nem új keletű gyakorlat az amerikai politikában.

Related posts