Kilencéves mélyponton állnak az Európába érkező befektetések, ami figyelemreméltó trendet jelez a gazdasági környezet alakulásában.

Az EY csoport felmérése szerint a közvetlen külföldi befektetések 5%-kal estek vissza Európában az elmúlt évben. A megkérdezett vállalatok a befektetési döntéseiket befolyásoló három legfontosabb kockázati tényezőként a lassú gazdaságot, a tartósan magas energiaárakat és a geopolitikai környezetet jelölték meg - írja a Reuters.

Németországban a folyamatos gazdasági és politikai instabilitás következtében különösen aggasztó, 17%-os csökkenés figyelhető meg a projektek számában. Ez a helyzet még a munkahelyek 35%-os növekedése ellenére sem tekinthető kedvezőnek.

Az amerikai befektetők által bejelentett európai projektek száma 2023-ban 11%-kal, míg 2022-höz képest 24%-kal csökkent. A tavalyi év kedvező amerikai gazdasági környezete arra ösztönözte őket, hogy inkább hazai piacokra irányítsák tőkéjüket.

Egyidejűleg az európai befektetési trendek azt jelzik, hogy a tőkeáramlás az európai határokon belül folyamatosan erősödik. A legfrissebb felmérések alapján 2015 óta a helyi forrásból származó befektetések aránya 5 százalékponttal emelkedett, így napjainkra a befektetések 60%-át már hazai szereplők irányítják.

Európának fel kell gyorsítania és el kell végeznie a házi feladatát, ez kevesebb fókuszt jelent a szabályozásra, és többet a versenyképesség növelésére.

„Egyedi megközelítéssel kell élni a kihívásokkal” – emelte ki Julie Teigland, az EY regionális ügyvezetője.

Az amerikai FDI mindössze 18%-át teszi ki az EU-ba érkező befektetéseknek, és a vámok miatt egyelőre valószínűtlennek látják, hogy ez a közeljövőben fellendülne.

A 2025 elején végzett felmérés alapján a megkérdezett befektetők 37%-a úgy döntött, hogy elhalasztja, törli vagy csökkenti európai beruházási terveit.

Ennek ellenére a megkérdezett vezetők 61%-a optimistán tekint a jövőre, úgy vélik, hogy Európa vonzereje a következő három évben növekedni fog. Bár ez egy 14 százalékpontos csökkenést tükröz a tavalyi felméréshez viszonyítva, a szám még mindig figyelemre méltóan magas, és összhangban áll a 2021-es és 2022-es években, Oroszország ukrajnai inváziója előtt tapasztalt szinttel.

Az Európai Unió eközben nagyszabású töke beáramlást szeretne elérni a védelmi iparba, ami jó táptalaj lehet a versenyképesség növelésére. A Bizottság szoros egyeztetésekben van a piaci szereplőkkel, hogy a lehető legésszerűbb módon tudják kialakítani az ezt ösztönző szabályozásokat.

Spanyolország, mely jelenleg Európa negyedik legnagyobb külföldi közvetlen befektetési célpontja, figyelemre méltó 15%-os növekedést ért el 2024-ben a tavalyi évhez viszonyítva. Ez a tendencia Olaszországgal karöltve Dél-Európa fokozódó versenyképességét tükrözi, ami új lehetőségeket teremt a térség gazdasági fejlődésében.

Az EY legfrissebb felmérése szerint Franciaország áll az élen a külföldi befektetések terén, még úgy is, hogy a befektetési projektek száma 14%-kal, míg a munkahelyek létrehozása 27%-kal csökkent az előző évhez viszonyítva.

A második helyezett Egyesült Királyság 2024-ben 13%-os visszaesést könyvelhetett el az FDI-projektek terén, ami részben az alacsony termelékenységnek és az európai szinten kiemelkedően magas energiaáraknak volt köszönhető.

Related posts