Figyelmeztetés az európai mezőgazdasági közösség számára: Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása súlyos következményekkel járna a gazdák számára.

Ukrajna EU-csatlakozása a mezőgazdaságot érintené a leginkább, mivel a jelenleg háborúban álló ország amellett, hogy hatalmas megművelendő területekkel rendelkezik, több szempontból is költséges és problémás a többi tagállam szempontjából. A mezőgazdasági szakemberek több uniós országban is felhívták a figyelmet arra, milyen károkat okozna a helyi gazdák számára Ukrajna csatlakozása, de a politikusok látszólag ezzel nem akarnak foglalkozni - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Máthé Réka Zsuzsanna, az NKE Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa.
- állítja a szakértő.
Máthé Réka Zsuzsanna hangsúlyozta, hogy a magyar mezőgazdaság évente körülbelül 672 milliárd forintos veszteséggel nézhet szembe. Ez az összeg átlagosan 3,2 millió forintot jelentene egy-egy gazdának, ami komoly terhet ró a szektorra.
Ukrajna a világ egyik legnagyobb aknázott területe, ami sajnos heti rendszerességgel tragikus balesetekhez vezet. A mezőgazdasági tevékenységek folytatásához elengedhetetlen, hogy a földeket sürgősen aknamentesítsék. A szakértők becslése szerint ennek a folyamatnak a költsége körülbelül 30-35 milliárd eurót jelentene az Európai Uniónak.
A másik kihívás, hogy az ukrajnai mezőgazdasági földek jelentős része néhány nagyvállalat birtokában összpontosul, ami miatt
Máthé Réka Zsuzsanna véleménye szerint a mezőgazdasági földterületek jelentős részét csupán 22 vállalat uralja, amelyek mindegyike legalább ötvenezer, de sok esetben akár százezer hektáros területeken folytat gazdálkodást. Ezt a helyzetet rendkívül nehéz összevetni azokkal a kisebb területeken tevékenykedő vállalkozásokkal, amelyek Európában találhatóak.
Az NKE Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa a következőképp összegezte a felmerülő költségeket:
A 30-35 milliárd eurós aknamentesítésen túl az ukrán agráripar újjáépítésére és a megrongálódott mezőgazdasági gépek újbóli beszerzésére nagyjából 9-10 milliárd eurós összeg kell, ahhoz pedig, hogy az ukrajnai mezőgazdaság az Európai Unió követelményeinek megfelelhessen, tíz év alatt,