Ha huzamosabb ideig elhanyagoljuk az alvást, komoly egészségügyi problémák kockázatát vállaljuk.

Ásítunk egyet-kettőt, még egy kávéval próbálunk frissülni (talán már a sokadik jön), esetleg beszerzünk egy energiaitalt, vagy egyszerűen ledőlünk egy kis pihenésre. Sokféle módszerrel igyekszünk túllépni az alváshiány okozta kellemetlenségeken, de ha ez a helyzet huzamosabb ideig fennáll, és nem tudunk annyit aludni, amennyire a testünknek szüksége lenne, akkor könnyen egészségügyi problémákhoz vezethet. Érdemes szem előtt tartani, hogy a tartós alváshiány milyen súlyos következményekkel járhat az egészségünkre nézve.

Az alvás az életünk egyik legmeghatározóbb pillére, hiszen napunk egyharmadát ennek szenteljük. Nem csupán jelentős, hanem létfontosságú is: a pihenés hiányában az emberi létezés alapjai is megrendülnek. Bár a halál alvás hiányában rendkívül ritka, sokkal gyakoribb, hogy az élet különféle kihívásai — legyen szó éjszakai munkáról, egy újszülött érkezéséről, vagy a mindennapi stresszről — jelentősen csökkentik az alvási lehetőségeinket. Ezt talán még nem is vesszük észre, ha csupán rövid időszakokról van szó. Azonban, ha huzamosabb ideig nem tudjuk biztosítani a szervezetünknek azt az alvást, amire szüksége van, akkor komoly következményekkel kell szembenéznünk.

Európában az átlagos alváshossz 7-7,5 óra között mozog, viszont az, hogy kinek mennyi pihenésre van szüksége, nagymértékben függ az egyéni körülményektől. Az élethelyzet és az életvitel kulcsszerepet játszik abban, hogy mennyi alvásra van szükségünk. Előfordulhatnak olyan időszakok az életünkben, amikor az alvás háttérbe szorul, például vizsgák idején vagy betegség alatt. Pedig éppen ilyenkor lenne a legfontosabb, hogy több pihenést biztosítsunk magunknak, hiszen a megfelelő alvás segíthet átvészelni a nehéz pillanatokat.

Vannak olyan szerencsések, akik szervezetének alapból kevesebb alvás is elég: 6-7 óra alvás mellett is képesek koncentrálni és boldognak, kreatívnak és jókedvűnek érzik magukat. Ha ez így van, az azt jelenti, hogy számukra a kevesebb alvás is elég. Szakértők azt javasolják, hogy ilyenkor ne görcsöljenek azon, hogy nem aludtak eleget. Az alvásigény egyébként csecsemőkorban a legnagyobb. Az igény persze rohamosan csökken: felnőttkorra az átlagos alvásigény napi 7-8 óra körüli.

A krónikus álmatlanság a mai Magyarország egyik legelterjedtebb problémájává vált, amely sokak életét megnehezíti. A kialvatlanság nem csupán fáradtságot, hanem ingerlékenységet és türelmetlenséget is hoz magával. A krónikus alváshiány következményeként gyakran tapasztalhatunk koncentrációs nehézségeket és figyelemzavarokat, ami a mindennapi életünkre is kihat. Emellett az alvás tartós hiánya az immunrendszerünk gyengüléséhez vezethet, ezzel növelve a különböző betegségekre való hajlamunkat.

Amennyiben tíz óránál hosszabb alvás után is fáradtnak, kimerültnek és motiválatlannak érezzük magunkat, az arra utalhat, hogy az alvásunk minősége nem megfelelő. Ha ez a probléma továbbra is fennáll, és több mint egy hónapig tart, érdemes szakemberhez fordulni. A figyelmen kívül hagyott, hosszú távú alvásproblémák számos egészségügyi kockázatot rejtenek magukban. Különösen fontos hangsúlyozni, hogy a tartósan rossz alvás kizárólag szakszerű segítséggel kezelhető.

Tudományos vizsgálatok szerint a tartósan elégtelen alvás drámai módon, akár 50 százalékkal is megnövelheti a szívbetegségek, például a szívinfarktus kockázatát. Az alváshiány nem csupán a szív egészségére van káros hatással, hanem hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához és a stroke kockázatának fokozódásához is.

Az alvás hiánya komoly hatással lehet immunrendszerünk működésére. Amikor nem pihenjük ki magunkat megfelelően, az immunválaszunk gyengül, így a szervezetünk nehezebben harcol a fertőzésekkel szemben. Ennek következtében könnyebben elkaphatunk vírusos megbetegedéseket, és előfordulhat, hogy gyakrabban érezzük magunkat betegnek. Ezen kívül a krónikus fájdalmak is egyre gyakoribbá válhatnak, hiszen a kialvatlan test fájdalomtűrő képessége is csökken, ami még inkább rontja közérzetünket. Az alvás tehát nem csupán a regeneráció, hanem az egészségünk megőrzése szempontjából is elengedhetetlen.

Állatkísérletek bizonyítják, hogy a krónikus alváshiánytól szenvedő patkányok csontsűrűsége erősen lecsökken. Szakemberek szerint ez nagy valószínűséggel az emberekre is igaz: ha keveset alszunk, jobban veszélyeztet minket a csontritkulás. Csontjaink nem tudnak olyan hatékonyan regenerálódni, mint amikor kipihenjük magunkat.

Többet eszik az, aki kevesebbet alszik? A válasz nem meglepő. A nem elegendő vagy rossz minőségű alvás miatt az étvágyat irányító hormonok egyensúlya felborulhat. A leptin, amely a jóllakottság érzéséért felelős, csökken, ha nem alszunk eleget, és ez éhséget okozhat, sőt akár falásrohamokhoz is vezethet. Eközben a zsírsejtekben termelődő ghrelin hormon szintje emelkedik, amely azt üzeni az agyunknak, hogy több zsírból származó kalóriára vágyunk. Ez újabb éhségérzetet kelt, ami nassoláshoz vezet, és így elkerülhetetlenül a hízás veszélye fenyeget. Nem meglepő tehát, hogy a tartós alváshiány elhízáshoz vezethet, és fokozza a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát is.

A tartósan elégtelen alvás nem csupán a fáradtságot okozza, hanem komoly stresszkezelési problémákhoz is vezethet. A kialvatlanság miatt könnyen szorongásos állapotba kerülhetünk, sőt, akár depresszióval is megküzdhetünk. A kevesebb alvás következményeként megnövekszik a stresszhormonok szintje a testünkben, ami pánikrohamokhoz is vezethet. A szorongás hatása pedig messze túlmutat a mindennapi életünkön: rontja a hangulatunkat, életminőségünket és teljesítményünket. A stressz ráadásul a társas kapcsolatainkra is negatívan hat, hiszen az állandóan jelenlévő ingerlékenység akár a párkapcsolatunkra is súlyos következményekkel járhat.

Kimutatták azt is, hogy minél kevesebbet és rosszabb minőségben alszik valaki, annál inkább csökken a libidója. Az elégséges pihenés, megfelelő mennyiségű alvás egyik alapvető feltétele a kiegyensúlyozott nemi vágynak.

Recept nélküli gyógyszer

A cikk megvalósulásához a Phytotec Hungária Bt. nyújtotta értékes segítséget.

Related posts