Környezeti válság közepette állunk: Tata vízgyűjtőiben drámai mértékben csökken a halállomány + Videó - Pénzcentrum

Óriási pontyok, harcsák és amurok vergődnek az Által-érben, de a tatai Öreg-tó legalább nem érintett az tömeges elhullásban. A halpusztulást a vízügy szakemberei már vizsgálják.

Tatán, az Által-ér Öreg-tó partján szomorú látvány fogadta az arra járókat: több mázsa hal veszett oda az utóbbi napokban. A problémára hétfőn lettünk figyelmesek, amikor kirándulók jelezték, hogy a halak szokatlan módon viselkednek, kétségbeesetten küzdenek a víz felszínén. A vízügyi szakemberek azonnal a helyszínre siettek, és sürgős intézkedéseket kezdtek el a károk minimalizálása érdekében – tudósít a Kemma.hu.

Molnár András, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság tatai szakaszmérnöke a lapnak kifejtette, hogy a helyszíni vizsgálatok során nem sikerült azonnali magyarázatot találni a halpusztulás okaira. A vízből vett minták elsődleges elemzése nem mutatott jelentős eltéréseket az elvárt normákhoz képest, ezért a mintákat akkreditált laboratóriumba küldték, ahol részletesebb vizsgálatok várnak rájuk. Emellett az elpusztult halakból is vettek mintákat, amelyeket Budapestre juttattak el további elemzés céljából.

A legnagyobb példány, amit találtak, egy 15 kilogrammos harcsa volt, de a pusztulás más halfajokat is sújtott, amelyek szintén jelentős mértékben hozzájárultak a vízi ökoszisztéma megváltozásához.

A szakértők jelenleg azon dolgoznak, hogy kiderítsék, vajon a tragédia okai a természetes környezetből vagy külső beavatkozásokból erednek-e. Noha eddig nem találtak bizonyítékot arra, hogy szennyező anyagok juthattak volna a vízbe, a lehetőséget, hogy természeti jelenségek állnak a tömeges pusztulás hátterében, továbbra is figyelembe veszik.

A legfrissebb kutatások alapján az Öreg-tó állapota kedvező, mivel nem szenvedett a pusztulás következményeitől. A szakértők megjegyzik, hogy a víz alacsony szintje és az Által-ér torkolatánál található kőgát segíthet abban, hogy a víz oxigénben gazdagabb legyen, ami kedvezően hat a káros anyagok hígítására. Ennek ellenére a szakemberek mintavételezéseket végeztek mind a Derítő-tó, mind az Öreg-tó területén, hogy alaposan kizárhassák a potenciális veszélyek lehetőségét.

A szakemberek jelenleg a halak tetemeit gyűjtik össze, amelyeket megfelelő módon megsemmisítenek. A következő lépések a laboratóriumi eredményektől függnek. Molnár András hangsúlyozta: "Nagyon fontos, hogy biztosan megállapítsuk, az Öreg-tó érintett-e, hiszen ott több száz mázsa hal van veszélyben."

A hatóságok és szakértők fáradhatatlanul nyomon követik a helyzet változásait, és amennyiben szükséges, újabb intézkedéseket léptetnek életbe a halállomány védelme érdekében.

Related posts