Kreatív Online - 10 évvel ezelőtt indult el az a kaland, amelyből a g*cizés szellemisége életre kelt. Ebből született az O1G mém, amely először csak egy vicc volt, de hamarosan szlogenné és végül népszerű merchandise-dá nőtte ki magát.

2015. február 6-án Simicska Lajos olyat mondott, ami a magyar politikai kommunikációban nem csupán szállóigévé vált, de rövidítéséből logótípia lett, és tíz év óta lankadatlanul használják, most már leginkább merchként. Egy ideig még Herczeg Zoli is gyártott ilyet - és hogy miért hagyott fel az O1G-s pólók tervezésével? Kérdésünkre elárulta.

5990 forintért a Betyár Jó Cuccoktól bárki rendelhet egy O1G-s pólót, háromféle verzióban (és két színben), az egyik feliraton még Orbán Viktor feje is ott díszeleg, a másik kettő csupán a rövidítés kétféle logótípiával.

A polomania.hu weboldalán megtalálható az O1G aloldal, amely OIG Shop néven üzemel. Itt széles választékban rendelhetők termékek, például baba bodyk egyedi felirattal, láthatósági mellények logóval, sőt, még A3-as méretű puzzle-k is!

Az O1G-nek saját Wikipédia-bejegyzése van, amelyben végigkövetik a Simicska Lajos 2015. február 6-án elejtett, "Orbán Viktor is egy geci" mondatából induló rövidítés történetét. Eszerint maga a mém csak jóval később, 2017-ben a 444.hu kommentszekciójában kelt életre, és a 2018. decemberi tiltakozáshullám idején vált a liberális ellenzék közkedvelt transzparensdíszítőjévé. Graffitifirkaként de még hashtagként is elég komoly karriert futott be: Guy Verhofstadt, az Európai Parlament liberális frakcióvezetője 2018 decemberében használta, amikor az akkori Kossuth téri demonstrációról posztolt, és Twitter-üzenetébe odabiggyesztette az #O1G hashtaget. Megnéztük az Instagramon: az O1G hashtaget ezen a felületen 13 ezer fölött használták eddig.

2019 januárjában a 444.hu számolt be arról, hogy egy magyar pilóta Florida égboltján egy BAZ megye nagyságú O1G formát húzott, amelyet útvonalként rögzített. Az izgalmas eseményt pedig megosztotta közösségi média profilján.

Az O1G-ből számos logó született, de a legelterjedtebb, kör alakú változat a Budai Simicska álnév mögött rejtőző személyhez kapcsolódik. Sajnos azonban a cikk megírásáig nem sikerült felvennünk vele a kapcsolatot. 2018-ban a Budai Simicska - O1G Facebook-oldalán ezzel a logóval ellátott merchandise-t kezdett értékesíteni:

A hvg.hu 2019-es cikkében beszámolt arról, hogy a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához beérkezett egy védjegybejegyzési kérelem az O1G szóvédjegyként történő lajstromozására. A kérelem részletei alapján a védjegyet három különböző áruosztályra jelentették be. "Ez azt jelenti, hogy ha az eljárás lezárul, ezekben a szektorokban - mint például a ruházati termékek, sport- és kulturális események, vendéglátás vagy szakmai képzés - csak akkor lehet használni az O1G kifejezést, ha arról előzetesen megállapodás született." Azonban úgy tűnik, hogy ez a megállapodás nem jött létre, hiszen azóta is szabadon elérhető a rövidítés és a hozzá kapcsolódó logó.

Egy időben Herczeg Zoltán saját webshopjában árusította az O1G emblémás pólókat, sőt, a Covid-járvány alatt maszkokat is kínált. Ma azonban ezek a termékek már nem találhatók meg boltjában. A Telex 2022-ben, amikor a divattervezőt kábítószer-kereskedelem gyanújával őrizetbe vették, egy portrét közölt, amelyben bemutatták, hogyan tükröződtek Herczeg közéleti megnyilvánulásai a kollekcióiban. „A webshopjában továbbra is elérhetők az O1G-pólók, a járvány idején készített O1G-szájmaszkok, valamint a 'Nemzethynek' elnevezésű pólók is, amelyek a huszárok jellegzetes mentéjét idézik” – írták akkor.

Megkerestük Herczeg Zolit, aki elmesélte, hogy a letartóztatása előtt egy limitált szériás póló- és maszkgyártásba fogott, amelynek darabjai rendkívül gyorsan elkeltek. "Nem készítettem túl sokat, mert sokan azt mondták, hogy nem mernék viselni őket. Csak néhány tucat készült, és nem több" – árulta el. Aztán jött a büntetőügy, ami miatt leállt a termeléssel: "Nem érte meg az a fél év a rácsok mögött és az a stigma, ami rám ragadt. Ráadásul biztos vagyok benne, hogy a politikai nézeteim miatt üldöztek, így úgy döntöttem, hogy felhagyok ezzel a divatikonnal."

2023-ban a Magyar Narancs vette észre, hogy O1G-feliratú bankjegyeket adott ki néhány bankautomata. "Jobb szélén, a vízjelmezőtől jobbra aranyszínű sávot helyeztek el, amelyben mozgatás hatására az "1000" értékjelzés olvasható, valamint egy holló motívum látható. Ez az ún. irizáló nyomat. Az "O1G" nyomói gondos alapossággal jártak el, ugyanis a feliratot az irizáló nyomat, illetve balról a rejtett képsáv közötti üres részbe illesztették" . A lap akkor megkereste a bankjegyek kiadásáért felelős Magyar Nemzeti Bankot, amely forgalomképtelenként határozta meg a "graffitis forintbankjegyeket".

Azzal kapcsolatban, hogy az O1G-dili mennyire élénk és kreatív, rábukkantunk egy izgalmas 3D-nyomtatással foglalkozó weboldalra. Itt szinte bármilyen tárgyat megalkothatunk, aminek a tervezésében a logónk is szerepelhet. Például, képzelj el egy különleges sütinyomót, amely ezzel a logóval díszíti a süteményeinket!

Related posts