Dél-Koreában robbanásszerű események zajlanak: az elnököt letartóztatták, miután lázadás vádjával illeték. Az ország politikai feszültségei új szintre léptek, és a helyzet gyorsan változik.
Őrizetbe vették szerdán a dél-koreai hatóságok Jun Szogjol posztjáról felfüggesztett államfőt, akit lázadással vádolnak.
Az elnök rezidenciájához több mint háromezer rendőr vonult fel az őrizetbe vétel céljából. Jun, amikor elfogták, egy közzétett videófelvételen hangsúlyozta, hogy továbbra is jogellenesnek tartja az ellene indított eljárást, és az együttműködés mellett döntött, hogy elkerülje a vérontást. Az őrizetbe vétele idején több ezer híve is a háza környékén gyülekezett, ám a helyszíni jelentések alapján a bekiabálásokon kívül nem indultak el komolyabb akciók.
A magas rangú tisztségviselők korrupcióját vizsgáló dél-koreai hivatal (CIO) közölte, hogy haladéktalanul megkezdi Jun Szogjol kihallgatását.
Jun testőrségének parancsnokát is letartóztatták.
Az alkotmányos eljárással felfüggesztett államfőt a december elején kihirdetett és mintegy hat óra múlva visszavont szükségállapot miatt vonták vád alá, illetve azért, mert eddig ellenállt a letartóztatási parancsnak. Ő az első köztársasági elnök Dél-Koreában, akit még hivatali ideje alatt tartóztatnak le.
A dél-koreai alkotmánybíróság a hét elején kezdte volna meg Jun Szogjol elleni alkotmányos vádemelési per tárgyalását, de el kellett napolni, mert a vádlott nem jelent meg. Jun az elmúlt hetekben nem mozdul ki a rezidenciájáról, és őrizetbe vételének megakadályozására a testőrsége is készenlétben állt.
A december közepén megszavazott alkotmányos felelősségre vonási eljárás következtében az alkotmánybíróságnak 180 napon belül kell döntenie arról, hogy véglegesen eltávolítja-e Junt hivatalából, vagy visszaállítja a jogkörét.
Az első letartóztatási kísérletnél a felfüggesztett államfőt a hadsereg is védte, de a védelmi minisztérium közölte, hogy a további ilyen kísérletekbe a hadsereg nem avatkozik bele.
A lázadás bűne Dél-Koreában halálbüntetéssel is sújtható.
Jun egykor azzal magyarázta a szükségállapot kihirdetését, hogy meg kell óvni az országot "az észak-koreai kommunista erőktől és az államot fenyegető csoportoktól". Azonban a parlament nem sokkal később, mindössze pár órán belül, arra kényszerítette, hogy vonja vissza ezt a rendelkezést.
A felfüggesztett államfő letartóztatását azonnal üdvözölte Pak Csande, a Demokrata Párt frakcióvezetője, aki hangsúlyozta, hogy ez "az első lépés a rend helyreállítása felé".
Az elnök mögötti kormányzó Népi Erő Pártjának (PPP) frakcióvezetője azonban hangsúlyozta, hogy a hatósági intézkedések igazságtalanok és jogellenesek voltak.
Szeretne elsőként értesülni a legfrissebb hírekről a legnézettebb hírcsatornánktól, az ATV-től? Ne habozzon, iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész a legújabb fejleményekkel kapcsolatban!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés Kft., élő adatok, teljes népesség, teljes napon, 2024. január 1. és 2024. október 31. között, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)*