Meglepő fejlemény történt: egy román lobbista került a brüsszeli kifizetési lista csúcsára - Mandiner.
A képviselők gyakran foglalkoznak olyan kiegészítő tevékenységekkel, mint a mezőgazdasági érdekképviselet, az autóipari tanácsadás vagy a nagy pénzügyi vállalatokkal való együttműködés. Ezek a mellékállások könnyen összekeverhetik a közérdek és a magánérdek határait, ami aggodalomra adhat okot.
A lista élén Gheorghe Piperea áll (Románia/Európai Konzervatívok és Reformerek), aki évente körülbelül 657 ezer eurót keres saját ügyvédi irodáján keresztül. Őt követi a rangsorban a francia orvos, Laurent Castillo, valamint az olasz Roberto Vannacci, akinek 2023-as politikai könyve, az "Il Mondo Al Contrario" váratlan, de jövedelmező sikert aratott.
Az Európai Parlament képviselői számára engedélyezett a mellékállás vállalása, de a Qatargate néven ismert lobbibotrány után szigorúbb szabályozás lépett életbe, amely megköveteli, hogy ezeket a tevékenységeket nyilvánosan bejelentsék. A Transparency International azonban nem csupán a képviselők mellékjövedelmének mértékét tartja problémásnak, hanem sokkal inkább azt, hogy ezek a mellékállások milyen hatással lehetnek a főállásukra és a döntéshozatali folyamataikra.
A kutatás során kiemelkedő példaként említést nyer Stefan Köhler (Németország/Európai Néppárt) és Christine Singer (Németország/Újítsuk meg Európát) esete.
Filip Turek, a cseh származású hazafi, szabadúszó tanácsadóként havi 10 ezer eurót keres az autóipar területén. Aktívan részt vesz az ágazat aktuális kérdéseinek megvitatásában, rendszeresen hozzászól az Európai Parlament plenáris üléseken, ahol értékes szakmai tapasztalatával gazdagítja a vitákat.