A hrivnya mélyponton: 2024 után 2025-ben is folytatódhat a lejtmenet - Világgazdaság A hrivnya értéke tovább csökkenhet, ahogy a 2024-es év vége közeleg. Elemzők figyelmeztetnek arra, hogy a 2025-ös évben is folytatódhat a lejtmenet, ami komoly hatással

Az ukrán hrivnya 2024 során tartósan gyengült az amerikai dollárral szemben, és e folyamat során számos történelmi mélypontot megdöntött. Az év végére a hivatalos árfolyam 41,94 hrivnyára esett vissza a dollárhoz viszonyítva, miközben a lakossági piacokon már átlépte a 42 hrivnyás lélektani határt.

A hrivnya tavalyi jelentős leértékelődése nem okozott meglepetést. A kormány már 2023 végén, a 2024-es költségvetés tervezésekor 42,1 hrivnyás dollárárfolyamot jelölt meg az év végére. Eleinte az elemzők is alacsonyabb árfolyammal számoltak, 40 hrivnya per dollár körüli értékkel, de az év előrehaladtával, a gazdasági környezet változásait figyelembe véve, módosították előrejelzéseiket. A Dragon Capital például májusban a 39 hrivnyás előrejelzését 42 hrivnyára emelte, hangsúlyozva, hogy az Ukrán Nemzeti Bank (NBU) 2024 elején új árfolyam-szabályozási stratégiát léptetett életbe.

Az új stratégia: rugalmasság és intervenciók

A korábbi minimális ingadozásokat biztosító rezsim helyett az NBU olyan politikát vezetett be, amely lehetőséget adott a hrivnya gyengülésére. Ez javította az export versenyképességét, támogatta az állami költségvetést, és csökkentette az arany- és devizatartalékok veszteségeit.

A gazdasági környezetet tovább súlyosbították a geopolitikai feszültségek, a háborús állapotok és a belső piacon tapasztalható instabilitás. Mindazonáltal az új szabályozási keretek lehetőséget biztosítottak az Ukrán Nemzeti Bank számára, hogy kontrollált módon kezelje az árfolyam ingadozását. Az év során a tavaszi hónapokban tapasztaltuk a legjelentősebb gyengülést, amikor is az árfolyam 6 százalékkal nőtt.

A feketepiac és a valuta iránti éhség A feketepiac olyan rejtett gazdasági szegmens, ahol a törvényes kereteket figyelmen kívül hagyva zajlik a kereskedelem. Ez a világ számos országban virágzik, különösen olyan helyeken, ahol a hivatalos piacok korlátozásai és a gazdasági instabilitás miatt az emberek kénytelenek alternatív megoldásokat keresni. A valutaéhség kifejezés arra utal, hogy sokan sürgősen keresnek devizát, hogy megvédjék magukat a helyi valuta leértékelésével szemben. Az emberek elkeseredetten próbálják biztosítani vagyonaik értékét, ami gyakran a feketepiac felé tereli őket, ahol a valuta kereskedelme a törvényes kereteket figyelmen kívül hagyva zajlik. Ez a helyzet nemcsak az egyéni befektetők számára jelent kockázatot, hanem súlyos következményekkel jár a gazdaságra nézve is. A feketepiac fellendülése aláássa a hivatalos gazdasági rendszert, csökkenti az állami bevételeket és feszültségeket generál a társadalomban. A valutaéhség pedig nem csupán gazdasági problémát jelent; a hozzá kapcsolódó etikai és jogi kérdések is egyre inkább előtérbe kerülnek. Összességében a feketepiac és a valutaéhség komplex jelenségek, amelyek mély társadalmi és gazdasági gyökerekkel bírnak, és amelyeket nem könnyű megoldani.

A feketepiac világában a dollár árfolyama jelentősen túllépi a hivatalos értékeket. December végén a feketepiaci árfolyam 45 hrivnyára (420,31 forintra) emelkedett dolláronként, ami több mint 7 százalékkal magasabb, mint az NBU által megállapított hivatalos árfolyam. E különbség mögött több tényező is áll. Egyrészt a lakosság körében megnövekedett a kereslet a külföldi valuták iránt, amit a gazdasági instabilitás és az inflációval kapcsolatos aggodalmak táplálnak. Ennek egyik tünete, hogy 2024 októberében az ukránok rekordmennyiségű, 1,611 milliárd dollárnyi valutát vásároltak, ami az elmúlt 12 év legmagasabb értéke.

Related posts