Mit tegyünk, ha madárfiókát találunk? Íme, a szakértők által ajánlott lépések!

Rövidesen elérkezik a fiókák tömeges fészekelhagyási időszaka. Ebben a különleges időszakban bárki találkozhat madárfiókákkal a földön. De mi a teendő ilyenkor? Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!

Áprilistól augusztusig terjed a fiókaszezon, és ebben az időszakban sokan igyekeznek segíteni a földre került madaraknak. Azonban a szakértők szerint gyakran nem szükséges beavatkozni. Nézzük meg, mit érdemes tennünk, ha madárfiókát találunk!

Az elkövetkezendő időszakban sok madárfiókát lehet majd látni a földön, hangosan csipogva. Ilyenkor sokan hívják az állatvédőket, madármentőket, vagy kezdik el maguk megmenteni a fiókákat, erre azonban nagyon ritka és indokolt estben van csak szükség a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerint. Egyrészt érdemes tudni, hogy a fiókák 70-80 százaléka mindenképpen elpusztul, el kell pusztulnia, ezért van belőlük ilyen sok, ez pedig a természet alap működési rendje, törvénye. Másrészt pedig van olyan fióka, amelyik nem kiesett a fészekből, hanem kiugrott.

Nem mondható, hogy a fiókák önkéntelenül hullanak ki a fészkükből, csupán néhány különleges esetben. A fiókák kiesése általában akkor fordul elő, amikor a fészek erős szélben ingadozik, vagy amikor az ágakat megterheli az eső. Az ilyen esetek mellett a kiesések, kilökések és korai fészekelhagyások mögött számos más tényező is meghúzódhat:

A kisrigók 13-14 napos korukra elérik azt a bátor pillanatot, amikor maguktól ugrálnak ki a fészekből, mégpedig röpképtelen állapotban. Ekkor szétszóródnak és elbújnak, hogy elkerüljék a ragadozók figyelmét. Halk csipogással jelzik a szüleiknek, hol tartózkodnak, miközben a szülő madarak gondosan etetik őket. Sajnos, éppen ebben az időszakban sok ember rátalál a fiókákra, és gyakran feleslegesen elszakítják őket a szüleiktől. Pedig a földön csipogó rigófiókák helyzete teljesen természetes, amihez nem szükséges emberi beavatkozás.

Related posts