Olyan erőteljes csapást mér Donald Trump, hogy az egész világ beleremeg a következményeibe.

Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései egyre nagyobb mértékben gátolják a globális gazdaság folyamatainak zavartalan működését, amely évtizedek óta a stabil és viszonylag szabad kereskedelmi gyakorlatokra alapozott.

A multinacionális óriáscégektől a kisebb e-kereskedelmi vállalkozásokig számos cég kénytelen volt csökkenteni értékesítési céljait, figyelmeztetéseket tenni lehetséges elbocsátásokkal kapcsolatban, valamint újragondolni üzleti stratégiáikat az utóbbi héten. Eközben a jelentős gazdaságok lefelé módosították növekedési előrejelzéseiket, a kedvezőtlen gazdasági adatok tükrében. Noha a pénzügyi piacok reménykednek abban, hogy az Egyesült Államok és Kína elkerülik a totális kereskedelmi háborút, és Trump elérheti a magasabb vámok elkerüléséről szóló megállapodásokat, a helyzet bizonytalansága már önmagában is komoly visszahúzó erőt képvisel.

Az Egyesült Államok vámpolitikája jelentős rövid távú kihívásokat teremt a globális gazdaság számára, komoly zavarokat okozva a kereskedelmi kapcsolatokban.

Isabelle Mateos y Lago, a francia BNP Paribas vezető közgazdásza, úgy fogalmazott, hogy a vámok végül várhatóan magasabb szinten alakulnak, mint ahogyan azt korábban előrejelzették.

A Reuters által megkérdezett közgazdászok most már csak 2,7%-os GDP-növekedést jósolnak az idei évre, holott januárban még 3%-os globális bővülésre számítottak.

A bizonytalan helyzet miatt olyan vállalatok, mint a svéd Electrolux rontották a várakozásaikat, míg a Volvo, a Logitech és a Diageo teljesen feladták növekedési céljaikat.

Peking pénteken bejelentette, hogy mérlegeli Washington tárgyalási javaslatát a 145%-os amerikai vámokkal összefüggésben, amelyre Kína 125%-os vámokkal reagált. Jelenleg azonban úgy tűnik, hogy a két ország közötti ügyben nem történt érdemi előrelépés. Eközben Trump kormánya jelezte, hogy közel áll a megállapodásokhoz olyan országokkal, mint India, Dél-Korea és Japán.

Nulláról 145%-ra ugrunk, ami tarthatatlan a vállalatok és a vásárlók számára is

- mondta Cindy Allen, a Trade Force Multiplier globális kereskedelmi tanácsadó cég vezérigazgatója.

A vámpolitika hatására a Japán Központi Bank a múlt héten csökkentette növekedési előrejelzéseit, míg a kereskedelmi feszültségeket említették a Hollandiára, valamint a Közel-Kelet és Észak-Afrika régiójára vonatkozó növekedési kilátások lefelé módosításának okaként is.

Bár a hivatalos gazdasági adatok még csak most kezdik el tükrözni a kedvezőtlen hangulatot, a gyárak beszerzési menedzsereit célzó felmérések máris felfedik ennek nyomait.

Áprilisban a kínai gyárak aktivitása 16 hónapos mélypontra zuhant, míg az Egyesült Királyság gyári exportja az utóbbi öt év legnagyobb visszaesését tapasztalta. A közgazdászok úgy vélik, hogy Németország, amely exportorientált gazdaságával erősebbnek tűnik, elsősorban annak köszönheti kedvezőbb adatait, hogy a gyárak előre hozták a rendeléseik teljesítését, hogy még a vámok bevezetése előtt le tudják zárni az üzleteket.

India esetében, ahol az áprilisi gyártási növekedés a legmagasabb szintet érte el az utolsó tíz hónapban, az elemzők kiemelték, hogy az ország – amely alacsonyabb vámokkal rendelkezik, mint Kína, és ahová az Apple is áthelyezett egyes gyártási folyamatait – komoly előnyökre tehet szert.

India jó helyzetben van ahhoz, hogy Kína alternatívája legyen az USA számára az áruszállításban

- mondta Shilan Shah, a Capital Economics feltörekvő piacokkal foglalkozó közgazdásza.

A legtöbb közgazdász jelenleg "keresleti sokknak" nevezi Trump vámstratégiáját, amely az amerikai vállalkozások és fogyasztók számára drágábbá teszi az importot, és így csökkenti a gazdasági aktivitást.

Természetesen! Íme egy egyedi verzió: "Hírforrás: Reuters"

Related posts