Pénzbírságot szabtak ki a fiatalokra, akik izraeli zászlókat dobtak a Dunába.

Elítélte a bíróság azokat a fiatalokat, akik április elején letörték és a Dunába dobták a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök látogatása alkalmából, a Lánchídra kirakott izraeli zászlókat. A két elkövető külföldi állampolgár, cselekményükért most pénzbüntetést kaptak.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2025. április 16-án ítéletet hirdetett egy büntetőügyben, amelyben két fiatalt rongálás bűntette miatt gyorsított eljárásban állított bíróság elé az ügyészség - írta a Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya.

Az ítélet szerint az I. és II. rendű terhelt 2025. április 5-én, hajnalban, a magyar és izraeli zászlókkal díszített Lánchídon sétáltak a budai hídfő felé. A fiatalok összesen 17 izraeli nemzeti zászló tartórúdját eltörték, majd a zászlókat a Duna vizébe dobták. A bűncselekmény következtében keletkezett kár mértéke 1 395 581 forint volt, amelyet a vádlottak visszafizettek.

Az ügyészség két fiatal férfit vádolt meg a közös elkövetésű, jelentős kárt okozó rongálás bűntettével, és felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását kérte velük szemben. A gyorsított eljárás keretében bíróság elé állított vádlottak az ügyészségi iratok szerint elismerték bűnösségüket. A nyomozás során tett beismerő vallomásuk, amely feltáró jellegű volt, a bíróság előtt is érvényben maradt. Mindketten kifejezték megbánásukat a cselekmény elkövetése miatt.

A bíróság a perbeszédek és a vádlottak utolsó szavainak meghallgatását követően hirdette ki a döntését, amely összhangban állt az ügyészi javaslattal. A vádlottakat társtettesként elkövetett rongálás bűntettében nyilvánította bűnösnek. Mindkét fiatal számára 225 000 forint pénzbüntetést szabott ki, azonban figyelembe véve anyagi helyzetüket, lehetőséget biztosított számukra a büntetés négy havi részletekben történő megfizetésére.

A bíróság szóbeli indoklása szerint a büntetlen előéletű, tanulmányokat folytató, rendezett életkörülmények között élő külföldi fiatalok esetében a kiszabott pénzbüntetés megfelelően tükrözi a büntetési célokat. A tárgyalás során a terheltek nyilatkozatai alapján a bíróság arra a megállapításra jutott, hogy az ő esetükben - figyelembe véve a cselekmény súlyát és a bűnösségi tényezőket - a pénzbüntetés kiszabása teljes mértékben alkalmas és elegendő ahhoz, hogy a jövőben megakadályozza őket bármilyen bűncselekmény elkövetésében. A jelen ügyben a szabadságvesztés kiszabása, még annak felfüggesztésével is, aránytalanul súlyos büntetésnek minősülne.

Megállapítható az is, hogy a cselekményük elkövetése kizárólag ittas állapotuknak tudható be, egyéb indíték a tárgyalás során fel sem merült. A büntetés kiszabása során enyhítő körülményként vette figyelembe a bíróság a bűnösségükre kiterjedő beismerő, megbánó vallomásukat, azt, hogy mindketten büntetlen előéletű fiatal felnőttek és a cselekményükkel okozott kárt teljes mértékben megtérítették. Súlyosító körülmény volt ugyanakkor a társtettesi elkövetési alakzat és az éjszakai elkövetés.

A bíróság döntése ellen az ügyészség képviselője fellebbezést nyújtott be a büntetés súlyosítása érdekében, míg a vádlottak és védőjük tudomásul vették ezt a lépést. Az ügy másodfokú tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken folytatódik.

Related posts