Egyedi megfogalmazás: Jelenleg lehetőség nyílik arra, hogy a magyar gazdák pénzügyi támogatásban részesüljenek. De hogyan juthatnak hozzá ehhez a forráshoz? - Agro Napló

Az új AKG pályázati kiírások keretében 2025. január 1-jétől kezdődően egy ötéves kötelezettségvállalási időszak lép életbe, amely a megfelelő feltételeknek megfelelő gazdálkodók számára elérhető. A támogatási kérelmek benyújtására 2024. november 25. és 2024. december 23. között lesz lehetőség, elektronikus formában a Magyar Államkincstár hivatalos felületén.

Az AKG és ÖKO támogatások iránti érdeklődők számára fontos tudnivaló, hogy a belépésük során vállalniuk kell gazdálkodási gyakorlatuk némileg módosítását, hogy az összhangban legyen a vonatkozó előírásokkal. Ezek a támogatások nemcsak anyagi segítséget nyújtanak, hanem céljuk, hogy inspirálják a gazdálkodókat a mezőgazdasági területek fenntartható használatára. A támogatások révén a gazdák hozzásegítést kapnak ahhoz, hogy olyan mezőgazdasági módszereket alkalmazzanak, amelyek összhangban állnak a környezeti, táji és természeti erőforrások védelmével. Emellett a programok segítenek a gazdák számára abban is, hogy alkalmazkodhassanak a megváltozott környezeti körülményekhez - olvasható a NAK közleményében.

Az alábbiakban az AKG keretein belül elérhető Tematikus Előíráscsoportok (TECS) általános áttekintését nyújtjuk. Egy gazdálkodó lehetőséget kap arra, hogy AKG Támogatási Kérelmet nyújtson be, amelyben több különböző TECS is szerepelhet. Emellett a gazdálkodó dönthet úgy is, hogy bizonyos területeivel az AKG2025 támogatási programra pályázik, míg más területeivel az ÖKO2025 támogatás iránt érdeklődik, amennyiben ezek a területek megfelelnek a pályázati feltételeknek. A TECS-ek területi kiterjedése alapján két fő kategóriába sorolhatók: Horizontális és Zonális. A horizontális TECS-ek az ország egész területén alkalmazhatók, míg a zonális TECS-ek kizárólag a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MePAR) keretein belül, meghatározott fizikai blokkokban választhatók ki, ahol az adott TECS szempontjából támogatott területek találhatók.

Az egyes TECS-re külön-külön támogatási összeg vonatkozik. A TECS minden esetben minimum 1 ha. Az AKG-ban 10 db TECS-ből lehet választani a fenti elvek mentén:

A Horizontális szántó - talajmegújító gazdálkodás és a MTÉT élőhely-védelmi gyep TECS esetében találkozhatunk a kötelezően választandó tevékenységek (KV) esetével, s ha abból nem tudunk választani, úgy nem léphetünk tovább a választható előírásokra, így csomagot sem tudunk létrehozni.

Egy előíráscsomag minimum két választható elemet kell, hogy tartalmazzon, amennyiben a kötelezően választható és a választható előírások száma ezt lehetővé teszi. TECS-enként legfeljebb két előíráscsomag hozható létre, és az előíráscsomagoknak legalább egy szempontból eltérniük kell egymástól. Az adott TECS-ben található, a kötelezettségvállalásokkal érintett területeken ezek közül a két előíráscsomag közül választhatunk, más kombinációs lehetőség nem áll rendelkezésre. E két csomag segítségével tudjuk differenciálni, hogy egyes területeken mely vállalások lehetnek relevánsak és megvalósíthatóak.

A kifizetés összege, mint látjuk minden gazdálkodó esetében eltérő lehet, hiszen az függ az egyes TECS-ek kialakításától, a választott előírások számától, az azokhoz rendelt támogatási összegtől. Az alábbi táblázat mutatja az alapvállalások után kapható euró értékeket. Ezen összegek azonban nem a maximum elérhető támogatási összeg, hiszen ezekhez még hozzájön a pályázati felhívás 2.a mellékletében megtalálható választható vállalások listáját tartalmazó táblázatban a vállalások mellett található összegek összesenje. A támogatás összege euró alapon kerül feltüntetésre, azonban forintban kerül majd kifizetésre, az euró/forint átváltási arány a kifizetési kérelem benyújtásának évében a január 1-jén fennálló EKB középárfolyam szerinti értéken. A kifizetésre kerülő támogatási összegek ugyanazon tevékenységekre vonatkozóan akár évenként eltérőek lehetnek.

A Gyep TECS program keretében, ha a kedvezményezett személy jogosult a Natura2000 gyepterületekhez kapcsolódó kompenzációs támogatásra, akkor a Natura2000 gyepterületre vonatkozó AKG (Agro-ökológiai Program) támogatás összege a Natura2000 gyepterület kompenzációs támogatás összegével (115 euró hektáronként) csökken. Ezért ahhoz, hogy a Natura2000 gyepekre vonatkozó teljes támogatási összeghez hozzá lehessen jutni, fontos, hogy az AKG igénylés mellett a Natura2000 támogatási igénylést is megjelöljék az egységes kérelemben.

Related posts