Jelenleg egy rendelet létezik, azonban a közös működtetésű színházak finanszírozásával kapcsolatos megállapodás még nem született.

A kormány 21,8 milliárd forintot különít el a 37 közösen üzemeltetett színház támogatására.

Évi szinten legalább 25 milliárd forintot biztosít a kormány a közös működtetésű színházak támogatására – jelentette be Hankó Balázs, kulturális és innovációs miniszter, pénteken a budapesti József Attila Színházban tartott sajtótájékoztatón. A támogatási keretből 21,8 milliárd forintot a színházak működtetésére, míg 3,2 milliárd forintot bértámogatásra fordítanak. A Magyar Közlöny legutóbbi számában megjelent rendelet értelmében a miniszternek 30 napon belül meg kell kötnie a megállapodásokat a fenntartó helyi önkormányzatokkal és Budapest Főváros Önkormányzatával.

Kiss Ambrus főigazgató a HVG-nek nyilatkozva kifejtette, hogy jelenleg még nem áll rendelkezésre megállapodás, mivel a minisztertől eddig nem érkezett megállapodás-tervezet, és ez vonatkozik a többi városra is. Amennyiben megérkezik a dokumentum, azt a polgármesternek elő kell terjesztenie a közgyűlés elé. Csak miután a közgyűlés jóváhagyta, jöhet létre a megállapodás a hét közös működtetésű, állami támogatású színház ügyében.

Nem történt változás abban, hogy a József Attila, a Madách, az Új Színház, a Vígszínház, a Bábszínház, a Kolibri, és a Margitszigeti Szabadtéri Színpad működését egyedül a kormány biztosítja. Míg a főváros önállóan, kormányzati támogatás nélkül finanszírozza a Katonát, a Radnótit, az Örkényt, a Trafót, és a Városmajori Színházat.

A rendelet nem érinti a Fesztiválzenekar és a független művészek támogatását, melyek szerepeltetése a 2020-as megállapodásban már korábban megtörtént. Jelenleg nem világos, hogy ezek az elemek a sietség következményeként maradtak-e ki, de a főváros mindenképpen reméli, hogy a közelgő tervezetben a tárca figyelembe veszi majd őket is.

A főváros nem számít arra, hogy a jövőben jelentősebb pénzügyi támogatásban részesülne, mint az eddigi években. 2023-ban az állami fenntartású hét színház összesen 5,4 milliárd forintot kapott, míg a főváros a saját színházaira 3,4 milliárd forintot fordított saját költségvetéséből.

A tavaly december 31-én lejárt ötéves finanszírozási szerződés nyomán egy intenzív tárgyalássorozat indult, melynek során a minisztérium a színházigazgatókkal és az önkormányzatok vezetőivel folytatott megbeszéléseket. A folyamatban összesen 37 színház, bábszínház és szabadtéri színpad érintett, közülük hét a fővárosban, míg harminc az ország különböző településein található.

Related posts