A Honvéd Kadét Program rendkívüli népszerűségnek örvend, hiszen már több mint 10 ezer fiatal csatlakozott ehhez az izgalmas kezdeményezéshez.

A Honvéd Kadét Program 2017-es indulása óta hatalmas fejlődésen ment keresztül, hiszen az eredeti három iskola helyett mára már 172 középiskola diákjai csatlakoztak a kezdeményezéshez. Ezt Simicskó István, a Honvédelmi Sportszövetség elnöke jelentette be a csütörtökön Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen megrendezett Honvéd Kadét Konferencia 2025 során.

A kezdeményezés sikerét jól tükrözi, hogy a programban már majdnem 13 ezer fiatal aktívan részt vesz. Emellett a közel 400 középfokú intézményben bevezetett honvédelem tantárgy és az általános iskolákban elindított Hadapród program révén összesen 50-55 ezer fiatalhoz tudják eljutatni a haza védelmének fontosságát. Ezt az elnök, aki egyben a KDNP parlamenti frakció vezetője is, hangsúlyozta.

A politikus felidézte: a honvédelmi törvény kimondja, hogy a haza védelme nemzeti ügy és az ország biztonsága három pilléren nyugszik. Ezek a Magyar Honvédség képességei, a NATO szövetségi rendszere és az állampolgárok elkötelezettsége és áldozatvállalása.

A honvédség korszerűsítése jelenleg is folyamatban van, amelyet elsősorban a NATO, különösen az Egyesült Államok támogatása segít elő. A társadalom tagjainak elkötelezettsége folyamatosan növelhető tudatos nevelési programokkal, világos célok meghatározásával, inspiráló példák bemutatásával és átfogó honvédelmi oktatással.

Ez utóbbiakat szolgálják az olyan programok, mint a kadétképzés - emelte ki.

A képzés során évről évre megrendezésre kerülnek izgalmas kadétversenyek, amelyekre manapság már közel ezer fiatal nevez be. A felkészülést jelentősen támogatják az ország különböző pontjain létrehozott öt Honvédelmi Sportközpont, ahol modern lőterek, professzionális oktató- és küzdősport-termek, valamint kihívásokkal teli akadálypályák várják a résztvevőket.

A honvédelmi nevelést szolgálják a nyáron megrendezett honvédelmi napközis táborok, illetve a fiatalok számára ejtőernyős-, pilóta-, drónpilóta- és búvárképzést is útjára indítottak - sorolta Simicskó István.

Czermann János, a Honvédelmi Minisztérium humánerőforrásért felelős helyettes államtitkára kifejtette, hogy a köznevelési szektor minden szintjén elérhetőek olyan honvédelmi programok, amelyekkel a fiatalok találkozhatnak. E körülmények között arra szeretnék ösztönözni az intézményeket, hogy maximálisan kihasználják ezeket a lehetőségeket.

Ez a tény arra utal, hogy már majdnem 400 intézményben, körülbelül 30 ezer fiatalnak van lehetősége arra, hogy katonai oktatók irányításával mélyebb betekintést nyerjen a honvédelem témájába.

Idén szeptembertől új kezdeményezés indult az általános iskolákban: a Hadapród program, amelyet 30 iskola fogadott el. Emellett a felsőoktatás számára is átfogó ajánlat áll rendelkezésre a tárca részéről, amely magában foglal egyetemi tartalékos programot, a honvédelem tantárgyat, valamint ösztöndíjlehetőségeket - tette hozzá.

A honvédelmi oktatás és programkínálat mögött körülbelül ezer elkötelezett instruktor, mentor és oktató áll. Ennek elismeréseként a honvédelmi miniszter bevezeti a Mathia Károlyról, a Ludovika egykori oktatójáról elnevezett Honvédelmi Nevelésért Díjat, amelyet a honvédelmi oktatásban részt vevők kaphatnak meg. Az első díjátadóra jövőre, a Honvédelem napján kerül sor – tájékoztatott a helyettes államtitkár.

Szegedi László az NKE oktatási rektorhelyettese azt hangsúlyozta: az intézménynek az a küldetése, hogy a haza és a közjó szolgálata iránt elhivatott szakembereket képezzen a magyar állam működtetéséhez.

Ehhez nemcsak szaktudásra, hanem szilárd értékrendszerre is szükség van, amihez pedig nélkülözhetetlen a honvédelmi oktatásban-nevelésben részt vállalók munkája. Őket segíti a 2024 novemberében elfogadott Honvédelmi Nevelési- és Oktatási Keretstratégia is - fűzte hozzá.

A honvéd kadétok személyében pedig olyan fiatalok kezdhetik meg a tanulmányaikat az intézményben, akik választott hivatásuktól függetlenül elkötelezettek a haza szolgálata iránt, illetve lehetőségük van a tartalékosképzési programban részt venni és csatlakozhatnak az egyetem önkéntes tartalékos alegységéhez.

A rektorhelyettes kiemelte, hogy a Honvéd Kadét Programban részt vevő fiatalok számára lehetőség nyílik többletpontok megszerzésére a felsőoktatási felvételi eljárás során.

Kiemelt kép: A Kadét tízfegyveres lövészverseny résztvevői a Honvédelmi Sportszövetség által üzemeltetett szarvasi sportközpontban 2024. október 24-én (Fotó: MTI/Lehoczky Péter)

Related posts