Román elnökválasztás: soha nem látott külső beavatkozási kísérletek árnyékában zajlik a politikai verseny.

A bukaresti külügyminisztérium csütörtöki közleménye szerint a román hatóságok értesítették a Bukaresttel szövetséges országokat a romániai elnökválasztás befolyásolására irányuló, eddig példátlan külföldi beavatkozási próbálkozásokról.

A külügyi közleményben hangsúlyozták, hogy a román hatóságok feloldották a titkosítást, és nyilvánosságra hozták azokat a dokumentumokat, amelyek alapján kiderült, hogy a román elnökválasztás során illegális finanszírozási gyakorlatok és a digitális kampányok manipulációja állt a középpontban. Ezek a tevékenységek rosszindulatú külső beavatkozások, valamint nagyszabású kibertámadások célpontjává tették az elnökválasztást.

A bukaresti külügyminisztérium álláspontja szerint ezek a...

Állandó és eltökélt próbálkozások

A céljuk az, hogy aláássák Románia szilárd elköteleződését az euroatlanti értékek, továbbá az EU- és NATO-tagság iránt. A román hatóságok ezért nyomozást indítottak, hogy feltárják a folyamatban lévő befolyásolási kísérlet részleteit.

A bukaresti külügyminisztérium csütörtökön közzétett nyilatkozatában tájékoztatták a szövetséges országokat a külföldi beavatkozási próbálkozásról. Emellett hangsúlyozták, hogy minden szükséges lépést megtesznek a demokrácia, a nemzetbiztonság és a szuverenitás védelmének érdekében.

Előzőleg a washingtoni külügyminisztérium szóvivője jelezte: az Egyesült Államokat aggodalommal tölt el a román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) jelentése, amely szerint Oroszország a romániai választási folyamat integritásának befolyásolására irányuló rosszindulatú kibertevékenységben vesz részt.

Matthew Miller, az Egyesült Államok külügyi szóvivője szerdán közzétett sajtónyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok rendkívül értékeli Románia hozzájárulását, mint megbízható NATO-szövetségest és fontos európai uniós partnert. Kiemelte: komoly negatív következményekkel járna, ha Románia eltérne attól a fejlődési iránytól, amelyre euroatlanti tagsága épül, mivel ez veszélyeztetné a két ország közötti biztonsági együttműködést. Hozzátette, hogy a külföldi befektetések korlátozására irányuló intézkedések elriaszthatnák az amerikai cégeket a romániai befektetési lehetőségektől.

Eközben csütörtökön az Európai Bizottság felszólította a TikTok online videómegosztó platformot, hogy...

fagyasszon be és őrizzen meg minden adatot a legutóbbi romániai, valamint az Európai Unióban a jövőben esedékes

választásokkal kapcsolatban.

A brüsszeli tájékoztatójában Henna Virkkunen, aki a technológiai szuverenitásért, a biztonságért és a demokráciáért felelős biztos, bejelentette, hogy a bizottság nem csupán a technológiai kérdésekkel foglalkozik, hanem egyúttal intenzívebb együttműködést is kezdeményez a kontinens digitális és kiberjogi szabályozó hatóságaival.

A döntés a 2024. november 24. és 2025. március 31. közötti európai uniós nemzeti választásokra vonatkozik - tájékoztatott az uniós testület, hozzátéve, hogy az esetleges vizsgálatot a digitális szolgáltatásokról szóló európai uniós jogszabály (DSA) teszi lehetővé. A vizsgálat a DSA alapján az Európai Bizottság illetékességébe tartozó folyamatokra vonatkozik, és nem magára a romániai választási folyamatra, amely tagállami hatáskörbe tartozik - olvasható a közleményben, amelyben aláhúzzák, hogy a döntés értelmében a TikToknak meg kell őriznie az ajánlórendszereinek kialakításával kapcsolatos belső dokumentumokat és információkat, valamint azt, miként kezeli a szándékos manipulációs kísérleteket.

Related posts