Sg.hu - Azok az amerikai felhasználók, akik a TikTokról a RedNote-ra váltottak, váratlanul szembesültek a kínai cenzúra valódi arcával.

A RedNote, vagyis a Xiaohongshu néven ismert kínai közösségi média platform az utóbbi időszakban szokatlan lépéseket tett, hiszen angol nyelvű tartalommoderátorokat keresnek. Ennek hátterében az áll, hogy egyre több amerikai felhasználó regisztrál új fiókokat. Ez a tendencia főként a TikTok közelgő betiltása miatt figyelhető meg, amely a közelmúltban vált sürgetővé.

Mindössze két nap leforgása alatt több mint 700 000 új felhasználó csatlakozott a Xiaohongshuhoz, ami figyelemre méltó növekedést jelent. A tengerentúli felhasználók hirtelen megjelenése – akiket sokan "TikTok menekülteknek" titulálnak – új kihívások elé állítja az alkalmazást. Most arra kell törekednie, hogy megtalálja az egyensúlyt a kínai szigorú tartalommoderációs szabályainak betartása és a nem kínaiul beszélő új felhasználók számára valóban élvezetes élmény megteremtése között. Sokan pozitívan élik meg ezt a váltást. Heather Roberts, egy amerikai művész, aki már több mint 32 000 követővel büszkélkedhet a TikTok-on, újonnan létrehozott fiókját a RedNote-on igencsak kedveli. Elmondta, hogy a kínai alkalmazás használata során nagyon jól érzi magát, mert "mindenki rendkívül kedves". "A kínaiak igazából nem különböznek annyira tőlünk" - osztotta meg tapasztalatait. "Ez valóban összehoz minket. Egy csodás dolog - tényleg az."

De egyre több amerikai számára rövid életűnek bizonyult ez az időszak, mert alig pár napja használják a RedNote-ot, és máris csalódottságuknak adtak hangot a cenzúra miatt, amelyek messze túlmutatnak az általuk megszokottakon. Nem csak az erőszakos tartalmak, a gyűlöletbeszéd vagy a pornográfia nem megengedett. A kínai internet híres arról, hogy a politikai vagy egyéb szempontból érzékenynek ítélt kifejezések egyre bővülő listáját cenzúrázza. És bár a kínai hatóságok határozzák meg a cenzúra szabályait, azok betartatását általában a platformokra bízzák, amelyek gyakran jelentős moderátorcsapatokat alkalmaznak az irányelveket sértő tartalmak eltávolítására. Ezek a platformok kénytelenek szigorúan betartatni az irányelveket, mivel a szabályok be nem tartása bírságokat, felfüggesztést vagy akár leállítást is eredményezhet.

A kínai felhasználók kezdetben kissé értetlenkedve fogadták amerikai beszélgetőpartnereiket, és olyan mindennapi témákban folytattak eszmecserét, mint az élelmiszerek ára vagy a fiatalok körében tapasztalható munkanélküliség. Azonban időnként az amerikaiak merészebb vizekre eveztek. "Megkérdezhetem, mennyire térnek el egymástól a kínai és a hongkongi jogszabályok?" - tette fel a kérdést az egyik amerikai felhasználó. Erre egy kínai válaszoló azzal hárította el a témát: "Erről inkább ne beszéljünk itt." Egy másik amerikai felhasználó csupán annyit kérdezett a fórumon, hogy a platform támogatja-e a LMBTQ közösséget. A bejegyzést pillanatok alatt eltávolították. Másnap újra posztolt, amelyben kifejtette, hogy a döntés miatt elhagyja a platformot, ám ezt követően homofób megjegyzések kereszttüzébe került, míg mások a saját kultúrájuk rákényszerítésével vádolták meg.

Egy másik bejegyzésben egy férfi kifejezte a csalódottságát, miután a RedNote cenzúrázta a felsőtestéről készült fotóját. "Miért ne posztolhatnék képeket a hasizmaimról?" – tette fel a kérdést, megjegyezve, hogy "soha nem tapasztalt ilyet a TikTok-on vagy az Instagramon". Egy kínai felhasználó azt tanácsolta neki, hogy próbálja meg eltakarni a mellbimbóit, mivel a kínai közösségi médiaplatformok általában szigorúan szabályozzák azok megjelenítését, ha azt szexuálisan provokatívnak ítélik.

Néhány új RedNote-felhasználó azon akadt ki, hogy eltávolították a platformról a My Hero Academia című japán animével kapcsolatos posztjaikat. Ezt 2018 óta cenzúrázzák Kínában a japán háborús történelemre tett ellentmondásos utalások miatt. Néhány kínai RedNote-felhasználó emlékeztetőket tett közzé amerikai társaik számára a cenzúra rendszerében való eligazodásról. Néhányan például nyíltan felszólították az újonnan érkezetteket, hogy fogadják el Kína szuverenitását Tajvan felett. A Kínai Kommunista Párt saját területének tekinti Tajvan önigazgatású demokráciáját, és ha kell, erőszakkal is átveszi az irányítást felette, annak ellenére, hogy soha nem volt az ellenőrzése alatt. Tajpej határozottan ellenzi ezt az igényt, és azt mondja, hogy a sziget jövőjéről csak a nép dönthet.

A RedNote alkalmazás egyedülálló megközelítést alkalmaz, hiszen csak egyetlen verziót üzemeltet, ahelyett, hogy különböző változatokat kínálna a belföldi és tengerentúli felhasználóknak. Ez különösen figyelemre méltó a kínai közösségi platformok világában, ahol általában a belföldi moderálási előírások határozzák meg a tartalom kezelését. Amikor arra a kérdésre keresték a választ, hogy Kína szigorítaná-e a külföldi felhasználók által feltöltött tartalmak ellenőrzését, a pekingi külügyminisztérium szóvivője, Guo Jiakun, "személyes döntésnek" minősítette a közösségi média használatát. Hozzátette, hogy Kína mindig is támogatta és ösztönözte a kulturális és emberi kapcsolatok erősítését más országokkal, a kölcsönös megértés és együttműködés elősegítése érdekében.

A RedNote, a kínai közösségi médiaplatform, amely már 300 millió felhasználóval büszkélkedhet, most arra törekszik, hogy bővítse angol nyelvű felhasználói bázisát. Ennek érdekében angolul beszélő és a nyugati kultúrához jól értő tartalommoderátorokat keres. Az alkalmazás nemcsak hogy az Apple amerikai App Store-jában az élre törött, hanem a vállalat célja, hogy a kínai nyelvterületen kívül is szélesebb körben elérhetővé váljon. A Yangcheng Evening News állami lap információi szerint a RedNote "sürgős" álláshirdetéseket adott fel angol nyelvű tartalmak moderálására. Továbbá, a RedNote hivatalos weboldalán megjelent hirdetés is arról tanúskodik, hogy a cég új gyakornokokat keres, akik hozzájárulhatnak a platform tartalmi ökoszisztémájának egészséges fejlődéséhez angol nyelven. A vállalat elkötelezett amellett, hogy megfelelő eszközöket és módszereket találjon az angol nyelvű tartalmak moderálására, valamint angol-kínai fordítási megoldásokat dolgozzon ki.

Ivy Yang kinai technológiai elemző és a Wavelet Strategy tanácsadó cég alapítója szerint bár az új amerikai felhasználók beáramlása kihívások elé állíthatja az alkalmazás tartalommoderátorait és a kínai kormányt, ez mégis "nagy győzelem" Kína számára. "A kíváncsi felhasználók ezen önszelektív csoportja nyitott arra, hogy megismerje a digitális tűzfal másik oldalát, és hajlanak arra a lehetőségre, hogy bebizonyosodjon, hogy tévednek Kínával és az ott élő emberekkel kapcsolatban" - mondta. "Ha Kína komolyan gondolja az emberek közötti gondolatcserét, akkor talán van lehetőség arra, hogy ez a fajta szerves elköteleződés még egy ideig virágozzék." A kínai állami People's Daily című napilap által közzétett kommentár szerint a tengerentúli felhasználók beáramlása Peking növekvő soft powerjét jelzi. "Ez kétségtelenül Kína mély történelmi és kulturális javainak köszönhető, az ország nyitottságának, az emberek barátságosságának és társadalmunk toleranciájának" - írta az újság csütörtökön.

Related posts