A Momentum elnöksége összeül, hogy megvitassák Fekete-Győr "felszámolási javaslatát", emellett Orosz Anna utódlása is a napirend fontos eleme lesz.

Hosszú elnökségi ülésre készül szerdán a Momentum, amelynek keretében Fekete-Győr András, a párt korábbi vezetője, egy merész ötlettel állt elő: javasolja, hogy a Momentum ne vegyen részt a 2026-os választásokon. A HVG értesülései szerint a találkozón szó esik majd erről a javaslatról, továbbá Orosz Anna lemondott képviselői mandátumának utódlásáról is.

Jelenleg még nem érkezett hivatalos válasz a Momentontól Fekete-Győr András, a párt alapítója és eddigi leghosszabb ideig hivatalban lévő elnöke szerdai, politikai szempontból megosztó javaslatára. Ő ugyanis úgy véli, hogy a Momentum ne vegyen részt a 2026-os választásokon, mivel szerinte a párt legfeljebb 3 százalékos támogatottságot érhet el, ami csak hátráltatná az esetleges kormányváltást. Fekete-Győr ezt az ötletét egy Facebook-posztban osztotta meg, pontosan az elnökségi ülés előtt, amely a menetrend szerint aznap esedékes volt.

Jelenleg sem a javaslatot előterjesztő Fekete-Győr, sem a párt elnöke, Tompos Márton nem kíván nyilatkozni. Pedig a tavaly ősszel jogerős elmarasztalás miatt elvesztett parlamenti mandátumú korábbi elnök ötlete kulcsfontosságú lehet a Momentum jövője szempontjából. Sokan úgy vélik, hogy ha a párt, amely jelenleg csupán 3 százalékon áll, nem indul a következő választáson, az gyakorlatilag a megszűnésükkel lenne egyenlő. Bár a jövőt nem láthatjuk előre, az biztos, hogy a bejutási küszöb most 5 százalék.

Természetesen a Parlamenten kívül is pezsgő politikai élet zajlik, ami az utóbbi hónapokban különösen a Momentum aktivitásán keresztül vált nyilvánvalóvá. A márciusban tartott üléstermi füstgyertyás akciójuk után a párt igyekezett hangsúlyozni jelenlétét az utcai demonstrációkon.

Fekete-Győr javaslata, a HVG értesülései alapján, biztosan napirendre kerül a Momentum szerdai elnökségi ülésén. Egy ilyen jelentős ügy megvitatása elengedhetetlen, és az elnökségnek is foglalkoznia kell vele, de a végső döntést a tagság, pontosabban egy küldöttgyűlés nélkül aligha hozhatják meg. Információink szerint nemcsak ez a téma szerepel a napirenden, hanem az is, hogy ki képviselje a pártot az Országgyűlésben Orosz Anna lemondása után - ebben az ügyben az elnökségnek lesz döntési joga.

A HVG is foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy Orosz Anna távozása vajon a Momentum végét jelzi-e, és Fekete-Győr javaslata tovább fokozhatja ezt a feszültséget. Különösen figyelemre méltó Bedő Dávid frakcióvezető legutóbbi nyilatkozata, amelyben kifejtette, hogy nem számítanak arra, hogy 2026-ban bejutnak a parlamentbe. Továbbá, Hajnal Miklós, az egyik jelenlegi képviselőjük, már korábban bejelentette, hogy nem kívánja megmérettetni magát a nyertes egyéni választókerületében, hogy ezzel is támogassa a kormányváltás esélyeit, valamint az ott induló Magyar Péter győzelmét.

Related posts