Száj- és körömfájás: A Nébih hivatalos tájékoztatása szerint...

A fenntarthatóságra vonatkozó célok és előírások, valamint az innovációs trendek és eredmények egy új korszak küszöbén állnak, amelyek formálni fogják a hazai mezőgazdaság jövőjét az elkövetkező években és évtizedekben.

Magyarországon négy szarvasmarha telepen azonosították a Nébih szakemberei a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) vírussal fertőzött állatokat. A hatóság folyamatosan figyelemmel kíséri az állattartó telepeket, és jelenleg újabb kitörésről nincs tudomás. A fertőzött telepek 10 kilométeres körzetében, valamint az ország egész területén célzott intézkedések érvényben vannak. Az állategészségügyi hatóság hangsúlyozza az állattartók számára a megelőzés és a védekezés jelentőségét, felhívva a figyelmet a felelős állattartásra.

A Nébih a már eddig is folyamatosan közzétett napi információk mellett tájékoztató kiadvánnyal segíti az állattartókat, hogy megelőzzék a vírus terjedését és időben felismerjék a betegség tüneteit. Az RSZKF egy rendkívül fertőző betegség, amely a párosujjú patás állatokat - elsősorban a szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, valamint több vadon élő fajt (őz, vaddisznó) - érinti.

A vírus terjedése leggyakrabban közvetlen érintkezés útján történik, különösen az élő állatok közötti fertőzéssel. Ugyanakkor a betegség közvetett módon is eljuthat másokhoz, például kezeletlen nyers tej, vagy fertőzött takarmány révén. Továbbá, a vírus terjedésében fontos szerepet játszhatnak különböző eszközök, valamint az állatok környezetében dolgozó emberek is, akik ruházatukon, lábbelijükön, járművükön vagy állatorvosi készülékeiken keresztül vihetik át a kórokozót. Ezen kívül a szél is hozzájárulhat a fertőzés eloszlásához.

"Az alábbi tüneteket egyetlen állattartó se hagyja figyelmen kívül, ha akár egy állatán is észleli: étvágytalanság, depresszió, láz, sántaság csökkent tejtermelés, nyáladzás, újszülöttek hirtelen elhullása, hólyagok és sebek (szájon, nyelven, tőgyön, lábvégeken). Juhok és kecskék esetében a tünetek gyakran enyhék, nehezebben észlelhetők"

- fogalmazták meg.

Ha gyanú merül fel, és a megemlített tünetek bármelyike megjelenik az állományban, az állattartónak azonnal értesítenie kell az ellátó állatorvost, valamint a járási hivatal állategészségügyi osztályát. Alternatívaként hívja a Nébih Zöldszámát a +36 80 263 244-es telefonszámon.

Elengedhetetlen, hogy az állattartók fokozott figyelemmel és következetességgel kövessék a vonatkozó állategészségügyi előírásokat és járványvédelmi szabályokat. Ezzel nemcsak saját állataik egészségét védik, hanem a közösség és a környezet biztonságát is biztosítják.

Csak azok léphetnek be az állattartó telepre, akiknek jelenléte nélkülözhetetlen.

Minden be- és kihajtó járművet alaposan fertőtlenítsenek, tisztán tartott munkaruhát és lábbelit használjanak az állatok közelében. Az állatgondozáshoz használt eszközöket, gépeket rendszeresen tisztítsák, és ne adják kölcsön más telepre. Ne használjanak más gazdaságból származó takarmányt, almot vagy eszközt - ezek ne kerüljenek be a saját telepre. A telepet megfelelően kerítsék körbe, hogy megakadályozzák a vadon élő állatokkal való érintkezést.

A járvány aktuális helyzetéről, a védekezési lehetőségekről és a hatósági előírásokról naprakész információk a Nébih tematikus aloldalán a portal.nebih.gov.hu/rszkf oldalon olvashatóak.

Related posts