Északi Áramlat ügyében már két személy szerepel a német ügyészség gyanúsítottjai között.

A német főállamügyész, Jens Rommel, a Spiegel című folyóiratnak nyilatkozva megerősítette, hogy eddig két gyanúsítottat sikerült azonosítani az Északi Áramlat-1 és Északi Áramlat-2 gázvezetékek két évvel ezelőtti robbanásának kapcsán.

Ahogy korábban említettük, a robbantás ügyében a német ügyészség augusztusban kiadott egy elfogatóparancsot egy ukrán állampolgár, Volodimir Z. ellen. Ez a lépés nem sokkal azután történt, hogy a Wall Street Journal cikkében az ukrán vezetést az Északi Áramlat gázvezeték 2022-es felrobbantása mögött álló értelmi szerzőként és végrehajtóként azonosította.

Rommel megjegyezte, hogy a szabotázsakció további elkövetőinek kiléte és motivációja továbbra is homályos, és fontos tisztázni, vajon volt-e valamilyen állami irányítás az akció mögött. A főállamügyész hangsúlyozta, hogy a vizsgálat elindításának hátterében az áll, hogy a robbantás következtében olyan gázvezetékek sérültek meg, amelyek a német gázellátás jelentős részét szolgáltatták, ezzel pedig komoly csapást mértek az ország energiaellátására.

Rommel a Spiegelnek arról is beszélt, "nyugtalan időket élünk", és számos irányból - kívülről és belülről is - veszélyek leselkednek a szabad, demokratikus rendre. Leszögezte, a német biztonsági hatóságok nagy erőfeszítéseket tesznek a veszélyek elhárításáért.

A két gázvezeték, amelyen orosz földgáz érkezett volna Németországba, 2022. szeptember 26-án súlyos rongálásokon esett át, melyeket több robbanás idézett elő a Balti-tenger mélyén, a dán Bornholm-sziget közelében. A detonációkat követően négy helyszínen szivárgást tapasztaltak a vezetékeknél. E két vezetékpár összesen évi 110 milliárd köbméter földgáz szállítására volt képes. Az Északi Áramlat 1 2012 óta üzemelt, míg az Északi Áramlat 2 építése 2021-ben zárult le a Gazprom orosz energiacég által. Az Ukrajna ellen indított háború azonban megakadályozta, hogy ezt az új vezetéket a tervezett időpontban üzembe helyezzék.

A robbantás ügyében Dánia és Svédország korábban saját nyomozásokat indítottak, azonban azóta mindkét ország befejezte a vizsgálatokat. A háttér részleteiről egy korábbi cikkünkben olvashatsz bővebben.

Related posts