Szerbia határozott lépéseket tett, és 14 külföldi civil aktivistát kiutasított az országból.

Szerbia őrizetbe vett és kiutasított 14 civil társadalmi konferencián résztvevő külföldi állampolgárt. Úgy tűnik, ok nélkül.

Tizennégy külföldi aktivistát vettek őrizetbe, akiket a belgrádi civil társadalmi konferencia során ok nélkül utasítottak ki a szerb hatóságok - számol be róla az Euractiv. Az EU-tagállamokból és a nyugat-balkáni országokból érkezett aktivisták éjszaka közepén akadtak fenn a rendőrök hálójában, ahol a kihallgatásukat követően kitoloncolták őket, és "biztonsági kockázat" okán ki is tiltották a területről.

A résztvevők között olyan egyének is voltak, akik Horvátországból, Szlovéniából, Szlovákiából, Észak-Macedóniából, Albániából, Moldovából, Romániából, Ausztriából és Csehországból érkeztek. Ők mindannyian az Erste Foundation civil szervezeti akadémiáján vettek részt, amely az osztrák takarékpénztári alapítvány legnagyobb rendezvénye.

Köztük találkozhatunk Gazmir Memajjal is, aki a Mary Ward Loreto Alapítvány keretein belül tevékenykedik, ez a szervezet Tirana városában az emberkereskedelem elleni küzdelemben nyújt támogatást. Memaj az Euractivnak kifejtette, hogy kedden éjfél körüli időszakban olyan személyek, akik rendőrként mutatkoztak be, őt és egy másik albán kollégáját a rendőrség felé irányították. Érdekes módon, a rendőrök nem viseltek hivatalos egyenruhát, és civil autóval érkeztek.

A rendőrkapitányságon egy szerb nyelvű nyilatkozatot kellett aláírnia, amelyet előzetesen szóban lefordítottak számára. Állítása szerint a dokumentum arra kötelezte, hogy január 23-án távozzon Szerbiából, emellett pedig megtiltotta, hogy egy éven belül visszatérjen az országba. Az útlevelét is ennek megfelelően bélyegezték le.

Memaj véleménye szerint a rendőrök nem mutattak agresszív magatartást, és nem esett bántódásuk.

A horvát sajtó arról is beszámolt, hogy öt horvát állampolgár töltötte az éjszaka jó részét a belgrádi rendőrségi fogdában, azzal az indokkal, hogy megvédjék tőlük "a Szerb Köztársaság és állampolgárai biztonságát".

Gordan Grlić Radman, Horvátország külügyminisztere és európai ügyekért felelős tárcavezetője Davosban nyilatkozott a sajtónak, ahol hangsúlyozta, hogy a Szerbia által a horvát állampolgárokkal szemben tapasztalt "rossz bánásmód" minden egyes esetét alaposan dokumentálják, és ezt a gyűjtött információt a közeljövőben az Európai Bizottságnak, valamint a lengyel elnökségnek is eljuttatják.

Egy belső forrás, aki jól ismeri az ügy részleteit, tájékoztatta az Euractivot, hogy a kérdést az EU-nagykövetek következő találkozóján fogják megvitatni.

Fontos megemlíteni, hogy Belgrádban jelenleg diáktüntetések zajlanak, amelyek középpontjában Aleksandar Vučić szerb elnök áll. Ezen események kapcsán magas rangú szerb állami tisztviselők is megszólaltak, akik ugyan nem szolgáltattak konkrét bizonyítékokat, de azt állítják, hogy a diákblokádok és a demonstrációk a nyugati titkosszolgálatok manipulációja alatt állnak, céljuk pedig Vučić hatalmának megdöntése.

Vučić kijelentette, hogy horvát titkosszolgálatok és egy csoport horvát diák aktívan részt vettek a diákblokádokban. Ezt az állítást azonban a diákok, valamint a horvát kormány tisztségviselői, köztük Andrej Plenković miniszterelnök, határozottan cáfolták, kijelentve, hogy az információk valótlanok.

Related posts