Szerbiában fiatalok csoportja foglalja el az egyetemeket, hogy hangot adjanak a rendszer ellen irányuló elégedetlenségüknek.
A belgrádi egyetem hallgatóinak demonstrációja Belgrád szívében zajlott 2024. december 13-án - Fotó: Marko Djurica / Reuters.
Hét héttel az újvidéki vasútállomás előtetejének tragikus leszakadása után, amely 15 ember életét követelte, Szerbiában továbbra is hevül a felháborodás. A héten Belgrádban, Újvidéken, Kragujevacban és Nišben a felsőoktatási intézmények hallgatói blokád alá vonták campuszaikat, hogy kifejezzék támogatásukat az egyetemi vezetők által irányított mozgalom iránt, amely a baleset körülményeinek alapos kivizsgálását és a felelősök felelősségre vonását követeli. A tiltakozáshoz már harminc középiskola diákjai, gazdák és közismert személyiségek is csatlakoztak, tükrözve a társadalmi elégedetlenséget és az igazságkeresést.
A demonstrálók Miloš Vučević miniszterelnök és Milan Đurić újvidéki polgármester lemondását sürgetik. Véleményük szerint a tragédia hátterében a korrupt rendszer áll, amely az egész országot behálózza. Az események így fokozatosan egy átfogó kormányellenes mozgalommá alakultak, amely nemcsak a korrupciót, hanem a közszolgáltatások, például az oktatás elhanyagolása ellen is fellép.
A szerb kormány egyelőre szemmel láthatóan nem tud mit kezdeni a népharaggal, pedig már sok mindennel próbálkoztak. A kormány több tagja, és Aleksandar Vučić szerb elnök is azzal vádolta az egyetemistákat, hogy "belülről és kívülről is" kapnak pénzt azért, hogy megdöntsék a kormányt.
Ez nem vált be, a hallgatók kitartottak, és még többen csatlakoztak hozzájuk, Vučić hirtelen bejelentette, hogy a kormány weboldalán közzéteszik az újvidéki vasútállomás felújításával kapcsolatos teljes dokumentációt. Ahogyan azt mi is megírtuk, az elnök beszédében azt állította: "összeszedtem mindent, elhoztam mindent amit találtam", és 185 dokumentumról beszélt, A Forbes szerint az ügyészség ennél jóval több 857 iratot foglalt le.
Vučić véleménye szerint a diákok követeléseit teljesítette, azonban az egyetemisták úgy érzik, hogy ezzel még korántsem zárult le a folyamat. A fiatalok sürgetik, hogy tegyék közzé a teljes iratanyagot, és követelik, hogy ejtsék a vádakat azokra, akik a tüntetések során letartóztatásra kerültek. Emellett bűnvádi eljárások megindítását is kérik azokra, akik támadták őket a tiltakozások alatt. Ezen túlmenően, a költségvetési források húszszázalékos növelését is elvárják az állami felsőoktatási intézmények fenntartására. Mindezek miatt határozottan folytatják a demonstrációkat.
Minden hét péntekén 11:52-kor egyre több egyetemista csatlakozik a "Állj meg, Szerbia!" (Zastani Srbijo!) kezdeményezéshez, amely arra szólít fel, hogy megálljunk és emlékezzünk a tragikus események 15 áldozatára. Az előtető leomlásának évfordulója alkalmából sok középiskolás diák csendes megemlékezésre gyűlik össze az iskola előtt, míg mások az úton parkoló autóikkal fejezik ki szolidaritásukat a demonstrálókkal. Ez a közös akció nemcsak a fájdalmuk kifejezése, hanem egyben a társadalmi összefogás jele is, amely a tragédia emlékére és a változás iránti vágyra épül.
Szerdán a dél-szerbiai Niš városának közgyűlésében tüntető egyetemisták hangos fütyüléssel fogadták Slavica Djukić Dejanovićot, az ország oktatási miniszterét, aki a tervezett oktatási reformokkal kapcsolatos nyilvános vitára érkezett. A várva várt esemény hamar félbeszakadt, Dejanović pedig a szisztematikus pfujolások kíséretében távozott a teremből. A diákok mögött álló tanári kar is kifejezte szolidaritását; a niši egyetem filozófiai karának dékánja úgy nyilatkozott, hogy "a vezetőség és a professzorok egyaránt a diákok oldalán állnak". Kiemelte, hogy "érdekes, hogy az utóbbi években a miniszterasszonynak eszébe sem jutott, hogy ellátogasson ide, és érdeklődjön a problémáink iránt".
Az indulatok fokozódását tovább fokozta, hogy a tragikus esemény után három hét telt el, mire az első letartóztatásokra sor került. November 21-én a hatóságok 11 személyt vettek őrizetbe, köztük Jelena Tanaskovićot, aki az állami vasúttársaság infrastruktúráért felelős vezetőjeként tevékenykedett. Emellett letartóztatták az Energetikáért és Infrastruktúráért felelős minisztert, Goran Vesićet is, aki a tragédia következtében lemondott tisztségéről, ám kijelentette, hogy nem érzi magát felelősnek az eseményekért.
Vesić néhány nappal a letartóztatása után éhségsztrájkba kezdett, ezután szívbetegségére hivatkozva kórházba szállították. Ekkor mondta Vučić elnök, hogy Vesić a barátja, neki pedig nem szokása lemondani a barátairól. Nem sokkal később a bíróság szabadlábra helyezte Vesićet, akit így haza is engedték a kórházból, bár az ellene zajló eljárást nem függesztették fel.
A múlt héten Vučić végre a korbács helyett a mézhez nyúlt, és bejelentette, hogy kedvezményes lakásvásárlási hitelt indítanak, amelyet kifejezetten a fiatalok számára terveztek. A program keretében egy 75 ezer euró (körülbelül 31 millió forint) értékű ingatlan megvásárlásához mindössze ezer euró (414 ezer forint) önrésszel lehet hozzájutni, "és máris a tiéd a lakás".
Mint látható, ez sem hatotta meg az egyetemistákat, ahogy a szórványos erőszak sem. Belgrádban és Újvidéken is megesett, hogy autó hajtott szándékosan a tüntetők közé, és tettleg is támadtak már egyetemistákra, de közben a társadalom egyre szélesebb rétegei csatlakoznak a diákokhoz. Szerveztek már útlezárást gazdák is , és számos népszerű színész és zenész is rendszeresen megjelenik a tüntetéseken. Csütörtök reggel például korunk tán legnagyobb szerb szupersztárja, a teniszező Novak Djoković is az egyetemisták mellé állt.
"Mivel mélyen bízom az ifjúság erejében és a jobb jövő iránti szenvedélyükben, elengedhetetlennek tartom, hogy hallatni tudják a hangjukat. Szerbia hatalmas lehetőségeket rejt magában, és a legnagyobb kincse a tudásra vágyó fiatalokban rejlik. Mindannyiunk számára elengedhetetlen a kölcsönös megértés és tisztelet. Veletek tartok az úton! Novak"
- posztolta az X platformon.
Bár Aleksandar Vučić elnök korábban kijelentette, hogy egy népszavazás esetén hajlandó lenne lemondani, nemrégiben úgy fogalmazott: "A politikai tüntetések élvezete erőt és energiát ad számomra, és folyamatosan inspirál, hogy harcoljak Szerbiáért."
Az újvidéki tragédia után határozatlan időre elhalasztották a Budapest-Belgrád vasútvonal szerbiai szakasza, a Belgrád-Újvidék-Szabadka vasútvonal novemberre tervezett átadását. A vajdasági Szabad Magyar Szó beszámolója szerint ugyan a vasútvonal menetrendjének kiadásában illetékes szerb vasúti társaság a Srbijavoz ugyan nem ad tájékoztatást a vonal várható megnyitásáról, Vučić elnök az Informer televíziónak adott nyilatkozatában arra utalgatott, hogy "nem reális, hogy az első gyorsvonat február, március előtt elinduljon", mert a szakasz átadása előtt a projekt részeként felépült összes vasútállomást átvizsgálják.