Szilágyi Mihály élete tele van izgalmakkal és ellentmondásokkal: néha a hűség szimbóluma, máskor pedig a ravaszság és árulás megtestesítője.

A Hunyadi család egyik legjelentősebb szövetségese vitathatatlanul Szilágyi Mihály volt, aki bátorságával és hadvezéri képességeivel nagyban hozzájárult Hunyadi János sikeréhez Nándorfehérvár ostrománál. Később pedig, Mátyás király trónra juttatásában is kulcsszerepet játszott. Azonban a kapcsolatuk nem mentes a nehézségektől, hiszen Hunyadi László halála részben Szilágyi döntéseinek következménye volt, és a fiatal Mátyás király is többször konfliktusba keveredett nagybátyjával, akit egy alkalommal börtönbe is zárt. Szilágyi Mihály utolsó éveit a török elleni harcnak szentelte, ami azt jelzi, hogy történelmi szerepét nem lehet egyszerűen feketén vagy fehéren megítélni, hiszen az események sokszínűsége árnyaltabb képet fest róla, mint ahogy azt elsőre gondolnánk.

A Hunyadi-sorozat újból elénk hozta a régmúlt történéseit, s velük együtt letűnt korok hőseit. Az egyik ilyen történelmi szereplő Szilágyi Mihály, aki Hunyadi János feleségének, Szilágyi Erzsébetnek volt a bátyja, ezáltal Hunyadi László és Mátyás nagybátyja.

Bár a történelmi források kezdetben nem tulajdonítanak neki jelentős figyelmet, annyit biztosan tudunk, hogy 1444-ben részt vett a várnai csatában, ahol a sorsfordító események közepette harcolt. Később, 1448-ban a második rigómezei ütközetnél is jelen volt, ahol a csata viharos forgatagában próbálta megállítani az ellenséget. Sajnos fogságba esett a törökök kezén, de 1449-ben sikerült megszabadulnia. Ezután, 1456-ban már Hunyadi János oldalán küzdött a hírhedt Nándorfehérvár mellett, ahol a bátorsága és kitartása újra megmutatkozott a védelmi harcok során.

Bár Szilágyi hősies várvédései és katonai bravúrjai figyelemre méltóak voltak, sajnos nem mindig tudta elnyerni mások elismerését.

Valószínűleg 1455 környékén zajlott le az a drámai esemény, amely során Brankovics György, a szerb despota, kihasználta a Hunyadiakkal folytatott korábbi ellentéteket, és csapdát állított Szilágyi Mihály és testvére számára. A támadás következtében ifjabb Szilágyi László életét vesztette, míg Mihálynak sikerült elmenekülnie a veszélyből. Azonban a megtorlás nem váratott magára: néhány nappal később Mihály hadat hirdetett Brankovics ellen, és a harc során súlyosan megsebezte a despota hadát, ráadásul uradalmainak egy részét is elvette.

Hunyadi János halála után Szilágyi Mihály új irányt keresett életében: mindent elkövetett, hogy unokaöccseit a hatalom csúcsára emelje. Első lépésként azonban szembe kellett néznie a családja legnagyobb ellenfelével, Cillei Ulrikkal. 1456 végén Szilágyi mesteri ügyességgel csapdába csalta a Cillei klán vezérét, s végül bosszút állt rajta, amikor vérét vette.

Fontos megjegyezni, ahogyan azt a Rubicon Intézet szakértői is hangsúlyozták, hogy a történelem nem csupán fekete-fehér, jó és rossz szereplők harcáról szól. Például a Cillei család szorosabb kapcsolatba kerülhetett volna a Hunyadiakkal, ami talán megelőzhette volna a későbbi események tragikus láncolatát. Ám a sors más irányba terelte a dolgokat, és végül egészen eltérő folyamatok indultak el.

Szilágyi Mihály cselekedetei mély nyomokat hagytak a történelem lapjain. 1457-ben elfogták Hunyadi János két fiát, és a felségárulás gyanújával Lászlót könyörtelenül kivégezték. Ezt követően a hatalmi harcok újra fellángoltak a királypártiak és a Hunyadiak között. Míg Mátyást Prágában tartották fogva, a Szilágyi család tagjai ügyesen szervezték az ellenállást, hogy megvédjék jogaikat és érdekeiket.

A Hunyadiak, így Szilágyiék felemelkedése a király, V. László korai halálával kapott új erőt. Szilágyi Mihály trónra juttatta Mátyást, ő maga pedig kormányzó, régens gubernátor lett arra az öt évre, amíg a fiatal Hunyadi alkalmassá nem vált az uralkodásra.

Szilágyi Mihály nem csupán ajándékokat kapott, hanem birtokokat is, köztük a korábban ellenálló Besztercét. A város lakói azonban nem adták könnyen magukat, szívósan ellenálltak a hódítónak. Szilágyi végül erőszakkal foglalta el a várost, és az ellenállók közül sokakat súlyosan megbüntetett: egyeseket kivégeztetett, míg másokat megvakíttatott vagy megcsonkíttatott. Ezzel pedig nyilvánvalóvá tette, hogy milyen kegyetlen erők rejlenek benne...

Mátyás és Szilágyi eltérő elképzelései az ország irányításáról komoly feszültséget teremtettek közöttük, így az ifjú király helyzete kétségtelenül nehézzé vált. Mivel az országgyűlés előtt nem tudta Szilágyit leváltani, fokozatosan próbálta megkérdőjelezni a nagybátyja hatalmát. Számos alkalommal olyan döntéseket hozott, amelyek aláásni látszottak Szilágyi korábbi ígéreteit és fogadalmait, ezzel pedig magára haragította a nagybátyját.

A szituáció odáig súlyosbodott, hogy Szilágyi a Hunyadiak ellenfeleivel, a Garai családdal is összefogott Mátyás ellen. Noha a király mindent elkövetett, hogy békés megoldást találjon nagybátyjával, a feszültség továbbra is megmaradt.

Innen Mihály - hívei segítségével 1459-ben, kalandos módon, a szakácsa segítségével - megszökött, s mivel Mátyás ebben az időben számos külső és belső ellenséggel küzdött, próbálta megbékíteni a pártütők oldalára sodródott nagybátyját, akinek visszaadta elkobzott birtokait - cserébe Szilágyi felesküdött arra, hogy élete hátralevő részét a török elleni harcnak szenteli.

Szilágyi Mihály halála a mai napig több kérdést felvet. 1460-ban, Nándorfehérvárhoz érve nem kapott szabad bebocsájtást seregével. Csapatait feloszlatta, néhány emberével hazaindult Erdélybe, az úton azonban a törökök fogságába esett, Konstantinápolyba vitték. Az elbeszélések szerint

Bár a mai napig sok kérdés megválaszolatlan maradt, Szilágyi Mihály élettörténete komplex módon ötvözi a hazafiasságot és a megaláztatást. Döntései sokszor vitathatóak, hiszen volt, amikor ellenségként lépett fel, máskor pedig szövetségesként segítette a közügyeket. Egy azonban kétségtelen: kulcsszerepe volt Hunyadi Mátyás trónra jutásában. Halála körülményei inkább hűségét tükrözik, mintsem azokat a tetteit, amelyek a belső viszályokhoz és a Mátyással való többszöri konfliktusaihoz kapcsolódnak. Szilágyi Mihály életének ellentmondásai és összetettsége még ma is izgalmas téma a történelemkedvelők számára.

Related posts