A fesztiválok varázslatos élményeket kínálnak, de nem mentesek a kihívásoktól sem. A „szürke” pillanatok, amikor a szórakozás mögött rejtőző feszültség vagy kétség merül fel, könnyen elérhetnek minket. Fontos, hogy tudatosan figyeljünk magunkra és másokra

Egy barátságos fesztiválon is bajba lehet kerülni, még ha itthon nem is történtek olyan megdöbbenést keltő esetek, mint külföldön. Hogyan segíthetjük elő önmagunk és mások biztonságos bulizását? Milyen intézkedéseket hoznak idén a hazai fesztiválszervezők?

A nyári fesztiválok varázslatos atmoszférájában sokkal több lehetőség adódik arra, hogy másokkal kapcsolódjunk, és az emberek is hajlamosabbak figyelmesebbek lenni egymás iránt. Ennek ellenére a szülők gyakran aggodalommal telve engedik el gyermekeiket, főként a lányokat, a több tízezer ismeretlen bulizó közé, hiszen a veszélyek mindig ott leselkednek.

Már csak azért is, mert - ahogyan Nógrádi Noa, önvédelmi oktató és nőjogi szakértő, a HVG-nek kifejtette - a nyári buliszezonban a fiatal nők sokkal inkább érezhetik a nyomást, hogy a felszabadult légkörben barátságosak és kedvesek legyenek, még akkor is, ha kéretlen közeledéssel találkoznak férfiaktól. Sokszor attól félnek, hogy ünneprontónak tartják őket, ha nemet mondanak egy italra, vagy ha nem kívánnak lazítani a hozzájuk közelítő személyek társaságában.

A legtöbb erőszakos cselekményt éppen ilyen "szürke helyzetekkel" indítják el az elkövetők. És bár a célba vett lányban, nőben viszonylag hamar megjelenhet az idegenkedés, az érzés, hogy valami nincs rendben, a társasági nyomás inkább azt diktálja, hogy az ember ne "reagálja túl" a kellemetlen viselkedéseket, helyzeteket. A szexuális ragadozók pedig ezzel visszaélve építik addig a helyzetet, amíg már nagyon nehéz kilépni belőle.

A legjobb módja annak, hogy felkészüljünk az ilyen helyzetekre, ha tudatosan előre felhatalmazzuk magunkat arra, hogy ne érezzük kötelezőnek, hogy mindig kedvesek legyünk mindenkivel. Fontos, hogy megengedjük magunknak, hogy gyorsan kilépjünk a számunkra kényelmetlen vagy nem kívánt szituációkból, hiszen a saját jólétünk elsődleges.

- mondja Nógrádi Noá. Bár a hazai fesztiválokról nem ismerünk olyan csoportos szexuális zaklatásról szóló, megdöbbenést keltő eseteket, amilyenek például Kölnben vagy Milánóban történtek szilveszteri utcabulikon, Nógrádi Noá azt mondja, a hozzá forduló nők egyre többször számolnak be arról, hogy köztéren, bulihelyeken csoportba verődött, erőszakosan nyomuló férfiakkal volt dolguk, akik megfélemlítő, szorongató érzést keltettek.

Related posts